Multipl Skleroz İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Multipl Skleroz İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 115 kez okundu.

Multipl skleroz için hangi doktora gidilir ? Multipl skleroza hangi poliklinik bakar ? Multipl skleroz için hangi bölüme gidilir ?

Multipl Skleroza İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Multipl skleroz nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda multipl skleroz hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Multipl Skleroz Nedir ?

Multipl Skleroz, yani MS beyin, omurilik ve gözlerdeki optik sinirler gibi önemli organları etkileyen uzun süreli yaşanan bir hastalıktır. Günümüzde 2 milyonu aşkın MS hastası bulunmaktadır. Görme, denge, kas kontrolü ve diğer temel vücut fonksiyonlarında sorunlar yaratabilmektedir. Kişiden kişiye göre değişen farklı sorunlarla kendini belli etmektedir. Bulaşıcı veya enfeksiyöz bir hastalık değildir. Bazı hastalar daha hafif belirtilere sahip olduğundan tedaviye ihtiyaç duymayabilirler, fakat bazı hastalar günlük işlerini bile yapamayacak kadar ağır belirtiler yaşayabilirler.

MS hastalığı, bağışıklık sisteminin sinir liflerinin etrafındaki ‘miyelin’ isimli koruyucu tabakaya saldırmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu koruyucu tabaka olmadan sinir lifleri hasar görür ve yara dokusu oluşabilmektedir. Miyelin tabakasında oluşan bu yara dokuları beyinde ve omurilikteki birçok yerde görüldüğü için ‘multipl’ yani çoklu skleroz adı verilmiştir. Hasar sonucu beyin vücuda göndermesi gereken sinyalleri doğru şekilde gönderemez ve sinir hücreleri hareket edebilme ve hissetme konusunda doğru şekilde görevlerini yerine getiremezler.

Multipl Sklerozun Belirtileri Nelerdir ?

 •  Yürümede zorlanma,
 • Yorgunluk hissi,
 • Kas zayıflığı veya spazm,
 • Denge problemleri,
 • Bulanık veya çift görme,
 • His kaybı ve karıncalanma,
 • İdrar veya dışkı tutamama,
 • Ağrı,
 • Depresyon,
 • Odaklanma veya hatırlamada sorun yaşama,
 • Yutkunma ve konuşmada zorluk,
 • Duymada sorun yaşama,

İlk belirtiler 20-40 yaş aralığında görülmektedir. Kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülmektedir. Her ne kadar yetişkinlerde daha çok rastlansa da, çocuklarda ve ergenlerde de görülebilmektedir. Çoğu MS hastası nöbetler geçirmekte ve hastalık ilerledikçe bu nöbetler şiddetlenmektedir. En kötü durumda ise kısmi veya tam felç görülebilmektedir. Doktorlar kesin olarak sebebin ne olduğuna karar vermiş değillerdir, fakat bazı genetik faktörlerin ve virüs kaynaklı etkenlerin etkisi olduğu ağırlıklı olarak düşünülmektedir. MS hastalığının teşhisi birkaç ay sürebilmekte ve birçok kontrol gerekmektedir. Kan testleri, denge, koordinasyon ve görme testleri, MRI ve omurilik sıvısı testleri yapılarak MS hastalığı teşhisi konulabilmektedir.

Multipl Skleroz Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

MS hastalığının kesin bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır, fakat birçok farklı tedavi yöntemleriyle belirtiler azaltılabilmektedir. Sinir liflerindeki hasarın azalması için doktorunuz Beta interferton, Copolymer-1, dimethylfumarate gibi ilaçlar önerebilir. MS nöbetlerini daha kısa ve daha hafif geçirmeniz için steroid veya kas gevşetici ilaçlar da kullanılabilir. İlaç tedavisine ek olarak fizik tedavi ve psikolojik destek de yardımcı olabilmektedir. Her ne kadar ilaç tedavisinin yan etkileri bulunsa da kişinin hastalığının derecesine uygun olan tedavi yöntemi doktoru tarafından belirlenmelidir. Düzenli egzersiz yapmak ve stressiz bir yaşam sürdürmek MS hastalığının tedavisine olumlu katkıda bulunmaktadır. Günümüzde birçok tedavi yöntemleri özellikle kök hücre ve genetik araştırmalar klinik aşamalarda test edilmektedir ve yakın bir zamanda MS hastalığının tedavisi bulunması ümit edilmektedir.

Multipl skleroz için hangi doktora gitmeyelim ? Multipl skleroz hangi bölüme girer diye soruyorsanız tıbbi onkoloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git