Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi
11 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 1.575 kez okundu.

Muhteşem Yüzyıl’ın çok büyük bir ilgi görmesi üzerine yeni bir dönem dizisi olan Kösem Sultan dizisi için kolları sıvayan Timur Savcı yeni çekecekleri bu dizinin de çok ilgi göreceğini düşünüyor. Kösem sultanı Beren Saat’in oynayacağı konuşulan dizide Safiye Sultanı ise Hülya Avşar canlandıracak. En az Muhteşem Yüzyıl kadar ses getireceği düşünülen dizinin oyuncularının seçiminde büyük bir titizlikle çalışmalar devam ediyor.

Kösem Sultan Kimdir, Kısaca Hayatı ?

kösem sultan kimdir

Kösem Sultan, tarihe adını yazdırmayı başarmış kadınlardan biridir. 1590 yılında Bosna’da dünyaya gelen Kösem Sultan’ın asıl adı ise Anastasia idi. Kösem Sultan, Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a gönderildi ve henüz 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet’e haseki oldu. Zeki yapısı ve keskin zekâsı sayesinde padişahı etkisi altına almayı başaran Kösem Sultani bütün saraya gücünü kabul ettirmeyi çok kısa bir süre içinde başardı. Kösem Sultan, I. Ahmet’in eşi, Sultan IV. Murad ve Sultan I. İbrahim’in annesi idi. Kadının gücünü temsil eden Kösem Sultan 1651 yılında boğularak öldürüldü.

Kösem Sultan’ı Kim Oynayacak, Olacak ?

Kösem rolü için Timur Savcı, Beren Saati yedekte tutmayı planlayarak 10 oyuncu ile deneme çekimleri yapmaya başladı. Timur Savcı, Beren Saat’in Kösem Sultan rolü için doğru kişi olduğuna kendini bir türlü ikna edemedi ve Kösem Sultan rolü için şimdiye kadar görüştükleri 6 bin kişi içinden 10 Kösem Sultan adayı çıkarttıklarını belirterek ibrenin Beren Saat’ten başka bir isme kaydığı söylentilerine de cevap vermiş oldu.

Kösem Sultan Dizisi İçin Deneme Çekimleri Yapılıyor Mu?

Kösem Sultan dizisi çok büyük bir yapım olacak. Bu nedenle oyuncuların seçimi, kurgu, yapı, kullanılacak kıyafetler ve döneme özgü tüm simgelerin doğru kullanılması ve gerçeğe uygun olması gerekiyor. Bu nedenle Timur Savcı, büyük bir titizlikle en doğru kadroyu bulmak ve en doğru argümanları kurmak için deneme çekimlerine devam ediyor.

Muhteşem Kösem Sultan Dizisi Oyuncuları

kösem sultan dizi kim olacak

Kösem Sultan dizisi için oyuncu arayışları tüm titizliği ile devam ediyor. Bu arayışların içerisinde Bensu Soral, Tuba Büyük üstün ve Sibel Kekilli gibi çok ünlü isimler sık sık gündeme geliyordu. Kösem Sultan rolü için Beren Saat’in düşünüldüğü dizide Beren Saat’in bölüm başı için 80 bin TL istemesi ve bunun üzerine diretmesi sonucu bir türlü uzlaşmaya varılamadığı söyleniyor.

Kösem Sultan dizisi tıpkı Muhteşem Yüzyıl gibi çok ses getirecek bir yapım olması bekleniyor ve bu uzun soluklu iş için en uygun oyuncuların seçilmesi hedefleniyor. Oyuncu seçimi üzerine büyük bir titizlikle çalışan Timur Savcı, en iyi oyuncuların bile bazı projelere uymayabildiğini ve bu gibi durumlarda deneme çekimlerinde bu kişilerin oyunculuklarına değil daha çok rol ile bütünleşip bütünleşemediklerine bakıldığını belirtiyor.

Kösem Sultan Rolünü Daha Önce Kimler Oynamıştı?

Kösem Sultan, Osmanlı Sarayının en kudretli ve güçlü validelerinden biri olarak adını duyurmayı başarmış ve kısa bir süre içinde de tüm saraya gücünü kabul ettirmiş bir kadındır. Kösem Sultan yani nam-ı diğer Mahpeyker’in entrikalarla dolu hayatı sinema perdesine daha öncede aktarılmış ve büyük ses getirmişti. 4 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçirilen projenin çekimleri ise Gebze’de yapıldı. 2010 yılında çekilen bu filmde Kösem Sultan’ın gençliğini Damla Sönmez canlandırmıştı. Kösem Sultan’ın olgunluk dönemini ise tecrübeli oyunculuğu ile yakından tanıdığımız Selda Alkor oynamıştı.

Kösem Sultan Dizisi Hangi Kanalda, Ne Zaman Başlıyor?

kösem sultan dizi

17. yüzyılı konu alan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi Osmanlı İmparatorluğunda yaşanan entrika dolu bir dönemi konu alıyor. 2015 yılının Eylül ayında izleyici ile buluşması hedeflenen projede kullanılacak olan her şeyin dönemin şartlarına uygun olmasına özen gösteriliyor. Gerçeğe uygun kurgusu ve sürükleyici hikâyesi ile seyirci ile buluşacak Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi, Eylül ayında Star TV ekranlarında olacak. Zorlu bir hayatı konu alan Kösem Sultan dizisinde seyirciyi memnun edecek her türlü unsur bir arada verilecek.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi Osmanlı Döneminden İzler Taşıyacak Mı?

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi, 17. Yüzyılda Osmanlı dönemi ve saray hayatını konu alan bir dönem dizisidir ve bu özelliği sebebi ile Osmanlı döneminden izler taşıyacaktır. Dizide kullanılacak olan eşyalardan kıyafetlere ve karakterlere kadar her şey dönemin ruhuna uygun bir şekilde tasarlanacak. Dönemin gerçeğine en uygun kıyafetler ve karakterler kullanılmasına büyük önem veriliyor. Tecrübeli oyuncuları, kurgusu, yönetmeni ve tüm ekibi ile mükemmel bir işin ortaya çıkması hedefleniyor.

Kösem Sultan Dizisinde Kösem Sultanı Tek Bir Oyuncu Mu Canlandıracak?

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisinde filminde de olduğu gibi Kösem Sultan’ın çocukluk ve gençlik yıllarını başka bir oyuncu olgunluk dönemini ise farklı bir oyuncu hayata geçirecek. Entrikalarla dolu bir saray hayatı gücünü herkese kabul ettirmiş bir kadın ile Osmanlı döneminin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemleri göreceğimiz bu dizide rol için en uygun oyunculara karar verme aşaması henüz tamamlanmadı.

Kösem Sultan Kimdir, Hayatı ve Nasıl bir Kadındır?

kösem sultan dizisi ne zaman

Kösem Sultan, Osmanlı devletinin yönetiminde büyük bir rol oynamayı başarmış hayatı tiyatro ve sinema perdelerine konu olmuş güçlü bir kadındır. Kösem Sultan, Osmanlı döneminin görmüş olduğu en güçlü kadın sultanlarından birisi olarak kabul ediliyor ve bu gücü herkes tarafından onaylanıyor. Kösem Sultan, valide-i Muazzama, sahibet-ül Makam, valide-i kebire sıfatları ile de anılıyordu. Kösem Sultan’ın IV. Murad ve İbrahim adında iki oğlu ve IV Mehmet adında da bir torunu bulunuyordu. Torununun dönemi de dahil pek çok konuda Osmanlı yönetiminde söz sahibi olmayı başarmış güçlü bir Hanım Sultan’dır. Kösem Sultan, Topkapı Sarayı’na cariye olarak hareme gelmeden önce Rum asıllı ve Bosnalı olduğu biliniyor. Kösem Sultan 1590 yılında doğdu ve asıl adı Anastasya idi. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a gönderilen Kösem Sultan, I. Ahmed’in döneminde onun dindarlığı ve devlet yönetimindeki kabiliyeti tarafından herkesin takdirini kazanmış olan bir padişahı etkisi altına alacak kadar zeki ve bir o kadar da merhametli bir karakterdedir.

Bu özelliği sayesinde Kösem Sultan daha 15 yaşında iken I. Ahmed’in haseki olmayı başarmış ve kısa süre içinde kendisinden daha kıdemli olan hasekilerin bile önüne geçmeyi başarmıştır. Kösem Sultan’ın IV. Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım adındaki şehzadelerinin yanı sıra bir de Ayşe ve Fatma adında iki sultan dünyaya getirmiştir. Kösem Sultan bilinene göre başta huzurlu bir yaşam sürmüş fakat daha sonra tasavvufa meraklı olan I. Ahmet ile birlikte dergâhlara katılmış, çocuklarını yetiştirmek için pek çok zahmete katlanmıştır. Kösem Sultan çocuklarının yetiştirilmesi konusunda çok titiz davranıyordu ve I. Ahmet’in 21 Kasım gecesi 1617 yılında vefatı sonrasında daha 27 yaşında iken dul kaldı. Kösem Sultan’ın kocası ölünce tahta kocasının kardeşi I. Mustafa geçmiş ve zorlu bir dönem içine girilmiştir. Kösem Sultan’ın gücü ve Osmanlı devletinin yönetimi üzerinde aldığı kararlar bu dönemde de çok etkili olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git