Ms Hastalığının Belirtileri Neler ?

Ms Hastalığının Belirtileri Neler ?
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.190 kez okundu.

Multipl skleroz (MS) yaklaşık 150 yıldır bilinen bir hastalıktır. Ancak tedavisi ve tam olarak nedeni bilinmemektedir. Erken teşhis ile hastalık süreci yavaşlatılıyor ve daha az acı çekilmesi önlenebiliyor. Skleroz kelimesinin kökeni Yunanca sert anlamına gelen ” skleros ” kelimesidir. Multipl skeroz ( MS) hastalığı merkezi sinir sistemindeki sinirlerin çevresinde “miyelin” adındaki koruyucu malzeme zarar görürse ortaya çıkar. Miyelin zarar gördüğünde beyninizden ve omuriliğinizden giden mesajlarda sorun oluşur. Yani bu mesajlar ya yavaş gider ya da hiç gitmez. Böylece vücudunuzda ki organlar işlevlerini doğu yapamaz hale gelir.

Bu hastalıkta vücudun bağışıklık sistemi kendi dokusuna zarar vermeye başlar. Çünkü kendi dokusunu yabancı bir doku olarak algılar ve onu yok etmek için uğraşır. MS hastalığı söz konusu ise de bu bağışıklık sistemi beyin ve omurilikte miyeline karşı harekete geçer. Mesela sinirlerinizi bir elektrik kabloları olarak düşünün. Myelini de bu kabloları saran ve koruyan yalıtım olarak düşünün. Bu yalıtıma zarar geldiğinde kablolarda sorunlar oluşmaya başlar ve muhtemelen kısa devre yapar. İşte ms hastalığı da böyledir.

Bulaşıcı bir hastalık değildir. Şeker hastalığı gibi kronik bir hastalıktır. Yaşam süresinde genel olarak bir kısalma olmaz. Tedavi edilmese bile genellikle ölümcül bir hastalık değildir. Sadece yaşam kalitenizi etkiler. Multipl skleroz (MS) hastalığı sizin yaşam tarzınızdan kaynaklanan bir hastalık değildir. Kesin olarak bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, yapılan araştırmalarla bu hastalığın sebepleri olarak, genetik faktörler ve çevresel faktörler etkili olmuştur. Bu hastalık Ekvatordan kuzeye doğru gidildikçe daha da çoğalıyor. Mesela Ekvatorda yok denecek kadar az rastlanılıyor bu hastalığa. Bunun nedeni de bir virüs olarak düşünülmektedir.

İlk başlarda belirtileri hafif bir şekilde kendini gösterirler. Zamanla bu belirtiler kaybolur. Belki yıllar sonrada tekrar edebilir. Bu nedenle hastalığın teşhisi çoğu zaman ilerlemiş şikayetlerle karşımıza çıkar. Türkiye’de 35 bin civarında hasta vardır. Bu hastalığın tedavisi yapılan araştırmalara rağmen kesin bir sonuç vermemiştir. Bu nedenden dolayı MS hastalığı için erken teşhis önemlidir. Hastaya uygulanan tedaviler hastayı belirli ölçüde rahatlatır ve bazı belirtilerini azaltabilir. En azından hastalığın yayılma hızı yavaşlatılır.

Günümüzde 2 milyonu aşkın MS hastası bulunmaktadır. Görme, denge, kas kontrolü ve diğer temel vücut fonksiyonlarında sorunlar yaratabilmektedir. Kişiden kişiye göre değişen farklı sorunlarla kendini belli etmektedir. Bulaşıcı veya enfeksiyöz bir hastalık değildir. Bazı hastalar daha hafif belirtilere sahip olduğundan tedaviye ihtiyaç duymayabilirler, fakat bazı hastalar günlük işlerini bile yapamayacak kadar ağır belirtiler yaşayabilirler.

 • Aşırı halsizlik yapar.
 • Uyuşma, hissetmeme görülebilir, hasta felç olduğunu zanneder.
 • Mesane ve bağırsak fonksiyonları bozulabilir.
 • Hafıza problemi yaşanabilir.
 • Ellerde titreme oluşabilir.
 • Kas sertleşmesi olabilir.
 • Konuşma bozukluğu olabilir.
 • Denge problemi olabilir.
 • Cinsel işlev bozukluğu olabilir.
 • Isıya hassasiyet yaşanabilir.
 • Hızlı göz hareketleri oluşur.
 • Ayakta dik duramama görülür.
 • Kas fonksiyonlarında bozukluk olabilir ve beceri kaybı meydana gelir.
 • Baş dönmesi meydana gelir, koordinasyon bozularak kuvvet azalır.
 • Boynu öne büktüğünde belden aşağıda olan bölgede, kollarda ve bacaklarda karıncalanma olabilir.
 • İdrar yapmaya çalışırken duraksama ya da sık sık idrara çıkma zorunluluğu hissetmek.
 • Yürürken bir ayağı sürterek ilerlenebilir.
 • Bulanık ya da çift görme sorunu olabilir. Ya da bir gözde nevritten yani göz siniri iltihabından kaynaklanan geçici görme kaybı gibi sorunlarla karşılaşılır.
 • Hüküm ve ya muhakeme problemlerinde zorlanmalar olabilir.

Hastalığın belirtilerinde bazı farklılıklar olabilir. Bunun sebebi ise merkezi sinir sisteminde hangi dokunun nasıl zarar gördüğüne bağlıdır. Bu belirtiler kişiden kişiye değişim gösterebilir. Eğer bu belirtilerden çoğu sizde de var ise en yakın zamanda bir uzmana başvurmalısınız. Ms hastalığının tedavi yolları bir an önce uygulanmalıdır. Bunun içinde kendinizi ihmal etmeden belirtiler baş gösterdiğinde doktora gitmelisiniz.

Genel bir belirti olarak, beynin veya omuriliğin kontrol ettiği herhangi bir fonksiyonun tam veya yarı kaybı örnek olarak verilebilir. Ancak bazı detaylı genellemeler yapmak da mümkündür. Güç kaybı, spazm, kramp, ağrı, kabızlık, iğnelenme, depresyon, yorgunluk, yutma zorluğu, denge kaybı, görme kaybı ve çift görme, idrar kaçırma, kısa süreli hafıza problemleri varlığı durumunda multipl skleroz varlığından şüphe edilebilir. Ancak ms tanısı kolay konulan bir hastalık olmadığı için daha çok olasılıklar üzerinden hareket edilerek bir tedavi süreci izlenir.

Sinir tellerinin hasar görmesiyle vücutta ciddi değişiklikler söz konusu olur. Multipl skleroz belirtileri, vücudun değişik yerlerinde uyuşma, ağrı ya da karıncalanma, bulanık görme, belirli baş hareketleri, elektrik şoku hissi, düzgün yürüyememe, kısmi ya da tam görme kaybı, geveleyerek konuşma, yorgunluk ve baş dönmesi şeklinde sayılabilir. Isı hassasiyeti MS hastası kişilerde oldukça yaygındır. Belirtilerden birkaçı görülmeye başlandığı anda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Hastalık oldukça ciddiye alınmalı aksi takdirde dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.

İlk belirtiler 20-40 yaş aralığında görülmektedir. Kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülmektedir. Her ne kadar yetişkinlerde daha çok rastlansa da, çocuklarda ve ergenlerde de görülebilmektedir. Çoğu MS hastası nöbetler geçirmekte ve hastalık ilerledikçe bu nöbetler şiddetlenmektedir. En kötü durumda ise kısmi veya tam felç görülebilmektedir. Doktorlar kesin olarak sebebin ne olduğuna karar vermiş değillerdir, fakat bazı genetik faktörlerin ve virüs kaynaklı etkenlerin etkisi olduğu ağırlıklı olarak düşünülmektedir. MS hastalığının teşhisi birkaç ay sürebilmekte ve birçok kontrol gerekmektedir. Kan testleri, denge, koordinasyon ve görme testleri, MRI ve omurilik sıvısı testleri yapılarak MS hastalığı teşhisi konulabilmektedir.

Multipl Skleroz Tedavisi

Günümüzde multipl sklerozu kesinlikle ortadan kaldıran bir tedavi ne yazık ki yoktur ancak hastalığın seyrini yavaşlatan , etkilerini azaltan tedaviler mevcuttur. Fizyoterapistlerin  bu alanda geniş çaplı çalışmaları mevcuttur ve tedavi programını fizyoterapistler üstlenmektedir. Atakların sıklığını ve ciddiyetini azaltan bu tedavi yöntemleri aynı zamanda hastaların yaşam kalitelerini artırmaktadır.  Sürekli güncelleşen bilgiler ve tedavi yöntemleri nedeniyle doktorların ve fizyoterapistlerin gelişimini yakından takip etmek durumunda oldukları bu hastalık, sizin de uzmanlarınızı yakından takip etmenizi gerektirmektedir. Aksi takdirde yeni tedavi planlarından haberdar olamayabilirsiniz ve böylece hastalığın seyri hızlanabilir.

MS’e  olarak sadece tek bir hastalık olarak bakamayız. Çünkü hastalığın içinde pek çok sorun aynı anda geliştiği için bu sorunların ayrı ayrı tedavisi vardır. Örneğin spastisite, kas sertliği, güz kaybı, kas spazmı, ağrılar, yorgunluk gibi problemler fizyoterapistler tarafından fizyoterapi ile tedavi edilirken, idrar kaçırma gibi problemler ilaçla tedavi edilmektedir. Bu nedenle parçadan bütüne giden bir tedavi yaklaşımı sergilenmektedir.

Kesinlikle kalıtsaldır diyemediğimiz gibi, kesinlikle kalıtsal değildir de diyemediğimiz bir hastalıktır multipl skleroz. Bu nedenle en ufak bir belirtide doktorunuza başvurmak yapabileceğiniz en doğru davranış olacaktır. Ve sağlığınız açısından belirli periyotlarla sağlık kontrolleri yaptırmanız çeşitli hastalıkların önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

MS hastalığının kesin bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır, fakat birçok farklı tedavi yöntemleriyle belirtiler azaltılabilmektedir. Sinir liflerindeki hasarın azalması için doktorunuz Beta interferton, Copolymer-1, dimethylfumarate gibi ilaçlar önerebilir. MS nöbetlerini daha kısa ve daha hafif geçirmeniz için steroid veya kas gevşetici ilaçlar da kullanılabilir. İlaç tedavisine ek olarak fizik tedavi ve psikolojik destek de yardımcı olabilmektedir. Her ne kadar ilaç tedavisinin yan etkileri bulunsa da kişinin hastalığının derecesine uygun olan tedavi yöntemi doktoru tarafından belirlenmelidir. Düzenli egzersiz yapmak ve stressiz bir yaşam sürdürmek MS hastalığının tedavisine olumlu katkıda bulunmaktadır. Günümüzde birçok tedavi yöntemleri özellikle kök hücre ve genetik araştırmalar klinik aşamalarda test edilmektedir ve yakın bir zamanda MS hastalığının tedavisi bulunması ümit edilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git