Mogan Gölü & Mogan Parkı – Gölbaşı / Ankara

Mogan Gölü & Mogan Parkı – Gölbaşı / Ankara
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 374 kez okundu.

Doğal zenginliği ve tarihi dokusu ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Başkent Ankara’nın deniz eksikliğini gideren çok meşhur bir gölü bulunmaktadır. Bugünlerde yaz kış demeden her fırsatta ziyaret edilen bu meşhur gölün adı Mogan Gölüdür. Mogan Gölü her ne kadar denizin yerini tutmasa da Ankaralıların gözde mekanlarından bir tanesidir. Sadece Ankaralıların değil Türkiye’nin çeşitli illerinden burayı ziyaret etmek isteyen misafirlerini ağırlar. Bir kısmının park olarak tahsis edildi. Mogan Gölü Eğirdir Gölü’nün komşusudur. Bu yazımızda eşsiz güzelliklere sahip olan Mogan Gölü’nün ve adını bu gölden alan Mogan Parkı’nın nerede olduğundan ziyaret saatleri ne kadar merak edilenleri işleyeceğiz.

Halk arasında Gölbaşı olarak da adlandırılan Mogan Gölü şehrin 25 kilometre uzağında yer almaktadır. Gölün gerek temiz havası gerekse içinde bulunan 170 farklı kuş türü olması burayı eşsiz bir doğa harikası yanı sıra ziyaretçi akınına neden olmaktadır. Şehrin yoğunluğundan uzak sakin ve huzurlu ortamından faydalanmak isteyen misafirlerin gözde yerlerinden bir tanesidir. Adını Mogan Gölü’nden alan parkın ise dinlenme alanları, piknik alanları, yürüyüş ve spor alanları gibi çeşitli aktivite noktaları vardır. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 645 bin metrekare üzerine kurulmuştur.

Mogan Parkında Neler Yapılır ?

Mogan Gölü içerisinde tahsis edilen parkın piknik alanları yanı sıra asma köprüler ile ulaşımı sağlanan Marina adresi bulunmaktadır. Parkın içerisinde koşu ve yürüyüş yolları, oyun alanları, istasyonlu koşu pisti, tenis kortları, futbol sahaları ve basketbol sahaları bulmaktadır. Mogan Parkı’nda engelli çocukların da oynayabileceği oyun alanları da mevcuttur. Bunların yanı sıra Mogan Gölü etrafındaki Mogan Parkı’nda binicilik merkezi, spor merkezi, deniz feneri, çeşitli kafeteryalar gibi yerlerde bulunmaktadır. Buralar bir müddet çalışma gördükten sonra tekrar faaliyete geçmiştir. Mogan Gölü’nün kıyı şeridine platform bir sahil yürüyüş yolu yapılmıştır. Bu platform üzerinde bulunan seyir terasları ve banklar bu yürüyüşü eşsiz bir hale dönüştürmektedir. Mogan Parkı’nın yapılarından bir tanesi olan Deniz Feneri yerden yaklaşık 25 metre yükseklikte olup balkonundan, gece özel ışıklandırılan göl tam anlamıyla bir görsel şöleni izlemek mümkündür.

Mogan Parkında Ne Yenir ?

Mogan Parkı’nda yer alan piknik alanlarında piknik seven insanların eşsiz manzara karşısında bu aktiviteyi gerçekleştirmeleri mümkündür. Eğer piknik seven insanlardan değilsiniz park içerisinde bulunan birçok restorandan yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. iki kişi çok pahalı olmayan fiyatlar karşılığında bu restoranlarda rahatlıkla karınlarını doyurabilir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda burada hizmetinize sunulmuştur. 25 Türk Lirası karşılığında bu restoranları da serpme kahvaltı imkanı bulunmaktadır.

Mogan Parkı Tavsiye ve Öneriler

İçerisinde birçok aktiviteyi yapabileceğiniz Mogan Parkı’nı; balık tutmadan, eşsiz manzarası karşısında çay içmeden, yerden 25 metre yükseklikte ki deniz fenerinden manzarasını izlemeden, kayıtlı gürültü yapmadan ve bolu’da yürüyüş yapmadan terk etmemenizi tavsiye etmek yanlış olmayacaktır. Bunlar bu alanı ziyaret eden misafirlerin gün içerisinde yaptığı aktivitelerden sadece birkaçıdır.

Mogan Parkı Fotoğrafları

Bu eşsiz doğa harikası ve İçerisinde bulunduğu parkın fotoğraflarını web de kolaylıkla bulmak mümkündür. Fotoğraflar sadece ilham kaynağı olmalıdır ve bu eşsiz doğa harikası mutlaka ziyaret edilmelidir.

Mogan Parkı Giriş Ücreti

Bu eşsiz doğal güzellikleri bulunan Mogan Gölü’nün etrafında kurulu parkın giriş ücreti 6 Türk lirasıdır bunun dışında hiçbir ücretlendirme yapılmamaktadır. Ayrıca gölün Konya yolu üzerindeki kısıma girmek ücretsizdir. Bu kısımda düğün salonları ve çardaklar yer almaktadır.

Mogan Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Karşıyaka Mahallesi, Haymana Yolu Blv., 06830 – Gölbaşı / Ankara

Nasıl gidilir: Mogan Gölü ve İçerisinde bulunduğu parka şahsi araç veya toplu taşıma ile Ulaşmak mümkündür. Toplu taşıma ile EGO-177, EGO-108, EGO-182 numaralı otobüsler Mogan Parkı’na gitmenizi sağlar. Şahsi araç ise Kızılay meydanı başlangıç kabul edilerek 15 dakikalık bir süre ile Gölbaşı’na varılır. Bunun için bu istikametteki tabelaları takip etmek önemlidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git