Miyop İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Miyop İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 153 kez okundu.

Miyop için hangi doktora gidilir ? Miyopa hangi poliklinik bakar ? Miyop için hangi bölüme gidilir ?

Miyop İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Miyop nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda miyopa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Gözümüz dünyaya açılan bir penceredir.Bu mucize organ bize bahşedilmiş bir servettir.Minicik bir küre ve içinde bir sürü damar ağı,sinirler,sinirsel iletiler saniyelik hatta saliselik yapılan kocaman işler düşünün.Bunu bir insanın yapması elbette imkansızdır.Tabi her organımız gibi gözümüz için de bir bakım,bakım süreci vardır.Gözümüzün bakımını gerektiği şekilde yapmazsak ve dikkat etmezsek birçok hastalık ortaya çıkar ki bu da göz ve görme kusurlarına sebep olur.Birçok göz hastalığı vardır bizim bu makalede anlatacağımız göz hastalığı ise miyoptur.

Miyop Nedir ?

Miyop çok kısa özetleyecek olursak uzağı görememe, puslu görmeye verilen latince bir tanımdır. Miyop genelde yaşın ilerlemesiyle birlikte kırk beş yaş üzerindeki bireylerde görülme olasılığı daha yüksek olan bir göz hastalığıdır. Kişi uzağı göremez ve göremediği için yazıları okuyamaz. Bu da sosyal alanda ve birçok alanda bizleri oldukça rahatsız eder çünkü fark edemediğimiz en küçük işlerimizi bile gözlerimiz yapar çoğu zaman. Miyop yetişkin ve yaşlılarda görüldüğü gibi küçük çocuklarda da görülme oranı oldukça yüksektir.

Miyobun Nedenleri Nelerdir ?

Miyop göz merceğinin esnekliğini azaltması miyobun oluşmasında önemli bir etkendir. Ya da doğuştan göz küresi ya çok uzun ya da çok kısadır. Bu belirtiler tıbbi belirtiler olmakla birlikte tam olarak nedeni şudur veya budur denilemeyen durumlar da mevcuttur.Buna fiziksel,kimyasal etmenler dahil edilebilir.Miyop görmede bulanıklık,uzağı görememe ile başlar ki bunu çocuklar çok net ifade ederler. Genellikle gözlük kullandıklarını görürüz göz hastalığı olan bireylerin. Ancak tedaviyi gözlük değil gözlükteki mercekler yapar.Numaralı olan bu mercekler doktor yönlendirmesiyle kullanılmaya başlar. Hastaneye başvurduğunuz da çoğu göz doktorunun odasında belirli cihazlarla gözlerinizin miyopluk derecesini ölçerler ve ona göre mercek tavsiyesinde bulunurlar. Amaç görmedeki kusura düzeltmektir. Çoğu miyop düzelmez yani hiçbir zaman sıfırlanma ihtimali yoktur veya çok azdır.Bu da kişinin dikkat etmesine bağlıdır.

Miyobun Belirtileri Nelerdir ?

Uzağı daha iyi görebilmek için gözlerini kısarak bakma en çok görülen belirtiler arasındadır.Ancak yetişkinlerde büyük çoğunluk uzağı iyi göremediğinin ya farkında değildir ya da iyi gördüğünü iddia ederek konuyu kapatırlar.Çocuklarda ise miyopi en çok okul döneminde görülür.Çocuk kendisi ifade edemese bile hareketleri gözlerini kısarak tahtaya bakması çocuğu ele veren belirtiler arasındadır.Ve miyop olan çocuklar yaşıtlarına göre sosyal alanları daha sınırlıdır.Çok net göremedikleri için belirli aktivitelere katılmakta oldukça zorluk çekebilirler.Onların dünyası diğer çocuklara göre daha görebilme yetisiyle sınırlıdır.Bu durumda gerek öğretmenin gerek ailenin takibiyle uzman doktorların tedavisi sonrasında olumlu neticeler alınabilmektedir.

Miyop Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Miyop hafif,orta ve ağır dereceli olarak değerlendirildiği için hafif ve orta derecelerde damlalar,gözlükler ve çeşitli lazer tedavileriyle miyop ortadan kaldırılabilir veya miyop derecesi azaltılabilir.Ancak ağır miyoplarda retinanın yapısında meydana gelen bozukluklar ve dolayısıyla meydana gelen göz tansiyonları oluşmaktadır.Bu da önemli olan diğer bir noktadır ki göz tansiyonu körlüğe yol açan en büyük etkendir.Kısaca miyop olan hastalar bunu önemsemeyerek doktora gitmemezlik yapmamalıdırlar çünkü göz numarası büyür büyür ve göze zarar vererek tedavi edilemez hale gelebilir.

Miyop için hangi doktora gitmeyelim ? Miyop hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git