Mısır Pişirme Süresi

Mısır Pişirme Süresi
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 319 kez okundu.

Mısır pişirme süresi nedir ? Her mevsimin vazgeçilmez besinlerinden olan mısır, hızlıca hazırlanabilen pratik yiyeceklerden biridir. Mısır haşlanabilir, patlatılabilir ya da hafif pişmiş olarak ayıklanıp salatalara katılabilir. Patlamış mısır beş dakikada hazır olurken, düdüklü tencerede haşlamak yaklaşık yarım saat alabilir. Normal tencerede haşlama süresi ise bir saati geçecektir.

Mısır Nasıl Seçilir ? 

Mısırı satın alırken taneleri dolgun ve yumuşak olanları tercih etmeniz önerilir. Rengi çok açık sarı olan mısırlar geç haşlanırken çok koyu olanlar da çabuk sertleşecektir. Yaprakları renklenen ya da kuruyan mısırları almamalısınız. Süt mısırı bu konuda en ideal olan mısır çeşididir.

Mısır Haşlamanın Püf Noktaları

Aldığınız mısırları sirkeli suda bir süre bekletip temizce yıkadıktan sonra haşlama işlemine geçebilirsiniz. Haşlama suyuna tuz ya da sıvı yağ koymamalısınız, bu hem haşlanmayı geciktirir hem de mısır tanelerinin sertleşmesine neden olur. Güzel bir koku vermesi için haşlama suyuna defne ya da nane yaprakları koyabilirsiniz. Bunlar yoksa, mısırın kendi yapraklarından da birkaç tane ekleyebilirsiniz. Yapraklar için haşlama suyuna ekstra bir bardak daha su eklemeniz gerekir. Mısırları iki ya da üç parçaya ayırıp haşlamak daha kısa sürede hazır olmalarını sağlayacaktır. Daha fazla parçaya ayırırsanız haşlanınca dağılmalarına neden olabilirsiniz. Mısırları salatalara ve yemeklere katmak için kullanacaksanız, normalden daha az haşlayıp hafif çiğ bırakmanız önerilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git