Mısır Kaç Dakikada Haşlanır?

Mısır Kaç Dakikada Haşlanır?
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 610 kez okundu.

Mısır kaç dakikada haşlanır ? Haşlanmış mısırı sevmeyen yoktur. Ancak damak tadımıza uygun mısırı seçmek ve  bu mısırı haşlamanın püf noktalarını bilmek çok önemlidir. Ben de size bu konuda birkaç fikir önerisinde bulunacağım.

Haşlamalık Süt Mısır Nasıl Seçilir?

İri taneli ve dolgun olanlar tercih edilmelidir. Mısırın bir tanesine tırnak ile bastırılarak hemen parçalanıp parçalanmadığına bakılır. Hemen parçalanıyor ise bu mısır tazedir. Yeşil yaprakları parlak, hafif sarı olmalı ve püskülleri kahverengi olmalıdır. Tabi benim şahsi fikrim mısırı mevsiminde tercih etmenizdir. Böylece yenilecek mısır hem daha taze hem de daha sağlıklı olacaktır.

Mevsiminde alamıyorsak dondurulmuş mısırlar tercih edilebilir. Buzluktan çıkarıldığında su ilave edilerek haşlanalabilir.

Mısır Nasıl Haşlanır?

  • Su yeterli miktarlarda mısırlara eklenir.
  • Haşlama sonrası mısırlar tuzlanır.

Mısır Haşlamanın Püf Noktaları

  • Haşlama esnasında kesinlikle tuz koymayın, bu mısırı sertleştirir.
  • Haşlarken mısırın yaprakları da eklenebilir. Bu ayrı bir lezzet katacaktır.
  • 1- 2 adet küp şeker de tencereye atılabilir.

Mısır Haşlama Süresi

Kısa sürede pişsin isteniliyorsa düdüklü tencerede haşlanmalıdır. Aksi taktirde yaklaşık 1 – 1,5 saatte haşlanabilir. Mısırın süt mısırı ve taze olduğundan eminseniz mısırınız düdüklü tencerede 20 dakikada pişer. Ama sonucu istediğiniz gibi olmayabilir. Çünkü sokaklarda kullanılan tencereler alüminyumdur. Bu sayede sarı sarı haşlanmış mısırlar elde etmektedirler. Tadı ve rengi öyle olsun istiyorsanız uzun uzun alüminyum tencerede haşlamanızı öneririm.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git