Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren Belirtileri Nelerdir?
17 Mart 2016 tarihinde eklendi, 569 kez okundu.

Migrenli insanlar genellikle çok hassas yapıda insanlardır. Migren hastalığı vücudun sinir sisteminin elektriksel olarak zayıf olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık sinir sisteminin oldukça hassas olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Migrenli olan kişiler genel olarak her şeye çok çabuk tepki verirler özellikle seslere ve kokulara karşı daha da hassas davranırlar. Ayrıntılara ve detaylara oldukça fazla takılırlar. Migren hastalarında sinir sisteminin hassa olması genetik bir durumdur. Migren hastası bulunan ailelerin çocuklarında da genellikle bu hastalık görülmektedir.

migren-belirtileri

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren belirtileri oldukça değişik olabilir ve bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Başlangıçta meydana gelen ağrılar şiddetli değildir fakat bazı dönemlerde ise oldukça şiddetli şekilde kendinin gösterebilir. Başlangıçta hafif baş ağrısı ve bulantı şeklinde kendini gösteren migren ağrısı şiddetli olduğu durumlarda kişinin günlük yaşamını etkileyecek şekilde kendini gösterir. Hatta öyle şiddetli bir hal alır ki kişi günlük hayatını devam ettiremez hale gelir ve ağrısı geçene kadar bekledikten sonra normal yaşantısına devam edebilir.

Migren belirtilerinde baş ağrısı ön plandadır. Çok şiddetli ve genel olarak saplantılı ve zonklayıcı bir ağrı şeklinde kendini gösterir. Dayanılmaz hal alan migren ağrıları tüm başı kapladığı gibi ense ve alında da kendini gösterir. Bu belirtilerden farklı olarak migrende tüm bedeni ilgilendiren bulantı, kusma, terleme, çarpıntı ve kan basıncının yükselmesi gibi durumlarda görülmektedir. Migrenli kişilerin ruh hallerinde bu dönemde oldukça değişiklikler meydana gelebilir. Bunlar bazıları şöyledir, kokuya ve sese karşı aşırı hassas olmak, ağrının olduğu zamanda ışıktan rahatsız olmak, bulantı olması, huzursuzluk ve kişinin oldukça sinirli olmasıdır. Migren ağrılarının çok ilerlediği ve dayanılmaz olduğu durumlarda beyinde bu durumdan etkilenir ve beyin kanlanması etkilenir ve beyinle ilişkili olarak nörolojik olarak sorunlar meydana gelebilir. Migren ağrısının çok ilerleyip beyne nörolojik olarak etki etmesi durumunda kişide yarım yada tam olarak görememe, konuşma güçlüğü, dengesizlik, çift görme, baş dönmesi ve nadir olarak bayılma görülebilir. Migrenin en önemli belirtisi kişinin şiddetli baş ağrılardan dolayı günlük yaşantısını devam ettirememesidir.

Migren Nasıl Belli Olur ve Anlaşılır ?

Fiziksel şikayetlerin yanı sıra kişiyi psikolojik olarak da etkileyen migren sinirlilik hali ile koku, ses ve ışık gibi uyaranlara hassasiyetin de artmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden migren ataklarında kişide ses, koku ve ışığa tahammülsüzlük ve asabiyet görülür. Migren genellikle çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde görülmektedir. Migren belirtileri baş ağrıları başlamadan 1–2 gün önce de görülebilir. Kabızlık, depresyon, yeme isteği, sinirlilik, boyun ağrıları ve esneme bu belirtilerden bazılarıdır. Bunun yanı sıra bazı kişilerde de gürültü ve ışığa duyarlılık oluşmaktadır.

Migrenin sıradan baş ağrısından farkı, bulantı, kusma ve dış uyaranlara karşı hassasiyetin de oluşmasıdır. Migrene sebep olarak serotonin hormonun vücutta azalması gösterilebilir. Genellikle bu değişiklik bayanların adet öncesinde görüldüğü için çoğu bayan adet öncesi dönemde migren ağrısından şikayet etmektedir. Serotonin hormonunun yanı sıra stres, kaygı, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk, yoğun çalışma temposu, düşük kan şekeri, uzun yolculuklar, boyun ve omuz ağrıları, dengesiz beslenme, yeterli sıvı tüketmeme gibi etkiler de migrene sebep olabilmektedir. Ayrıca alkol, kafeinli içecekler, hava kirliliği, soğuk ve kuru hava, gürültü, parlak ışıklar, doğum kontrol hapları, sigara kullanımı, alerji, menopoz, yüksek tansiyon, hormon düzensizliği de migreni tetikleyebilir.

Eğer baş ağrılarının yanında dış uyaranlara karşı hassasiyet, bulantı, kusma, boyun ağrısı, görme bulanıklığı gibi belirtiler görülüyorsa ve baş ağrıları hayatınızı olumsuz etkiliyorsa migrenden şüphelenebilirsiniz. Migrenin kesin tedavisi olmamakla birlikte ilaç tedavisi ile hafif atlatılabilir. Tedavi edilmeyen migren ağrıları ise 3 gün sürebilir.

Migreni Neler Tetikler?

Normal baş ağrıları genel olarak, havasız kalmakla, aç kalmakla ya da yorgun düşmekle tetiklenirler. Bu durumlar migren ağrısının da başlamasına sebep olabilir ya da ağrıyı artırıcı bir durum olabilir. Bu nedenle migren hastası olanların en azından aç kalmamaya, fazla yorgun düşmemeye ya da uzun süre temiz havasız kalmamaya özen göstermeleri bir parça rahatlamalarını sağlayabilir. Migren ağrısının sıklığı ile ilgili kesin bir şey söylenemez çünkü insandan insana değişmektedir. Hatta bu ağrıyı tetikleyen şeyler de insandan insana çok farlı olmaktadır. Elbette stres ile tetiklenmesi çok yaygındır. Öte yandan, migren ağrısının ne kadar süreceği de kişiden kişiye ya da ağrı atağından ağrı atağına değişir. Ağrı kesiciler almak ve migreni kötü etkileyen ses, ışık gibi durumlardan uzak bir alana geçmek ağrı süresinin kısalmasına fayda sağlar. Bazen, çok ağır ve çok uzun süren baş ağrısı atakları geçiren hastalar için yatıştırıcı etkisi de olan kuvvetli ağrı dindirici ilaçlar verilir. Bu ilaçlar, ağrı geldiğinde gidip alınan, içinde bir ya da iki tane hap bulunan ilaçlar şeklindedir.

Migren Neden Olur ?

Birbirinden farklı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan farklı tipte birçok baş ağrısı vardır. Bunlardan kişinin yaşam kalitesini en çok etkileyenlerden biri de migrendir. Migren çoğunlukla kafanın bir kısmında görülen, zonklayıcı bir baş ağrısı niteliğinde kendini gösteren bir ağrı türüdür. Otonom sinir sistemine bağlı olarak görülen, kendine has belirtileri olan bir ağrı çeşididir. Hem çevresel hem de genetik faktörlerin bir araya gelerek migren oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir. Ancak bu konuda kanıtlanmış, kesin veriler yoktur.

Migrenin neden kaynaklandığı ve işleyişi tam olarak bilinememektedir. Yeryüzünde toplam nüfusun yaklaşık % 10’u hayatının bir döneminde migren ağrısı yaşamıştır. Migren insan hayatını tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Yalnızca yaşam standardını düşürür ve iş gücü kaybına neden olur. Migren nörolojik bir rahatsızlıktır. Beyinde bazı maddelerin az salgılanması ya da etkisini gösterememesi nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Migren Tedavi Yöntemleri

Kendi doktorunuz olmak istiyorsanız bol su tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer az su tüketen bir insansanız bu durum migreninizi tetikler ve yeterli miktarda almadığınız takdirde daha çok ağrıya maruz kalabilirsiniz. Sadece migren değil bir çok hastalıkta suyun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Migrene iyi gelen doğal şifalı bitkiler bulunuyor bu bitkilerin en başında acı biber ve zencefil geliyor. Magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin besinler tüketip bunu beslenme listenize eklemelisiniz. Çünkü migren tedavisi olmayan sadece temkinlenebilen bir hastalıktır. Bununla yaşamayı öğrenmeli ve tedbirlerinizi almalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git