Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 804 kez okundu.

Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissine mide yanması denir. Mide yanması aslında midenin değil, yemek borusunu ve gırtlağın yanmasıdır. Toplumun hemen herkesi bu konudan şikayet etmektedir. Bunun için daha sağlıklı bir yemek sonrası için yapılması gereken tedavi sürecini başlatmaktır. Mide tüm yediklerimizi ve içtiklerimizi sindiren önemli bir organımızdır. Kendisi küçük işlevi hayati olan organımız sindirimi yapan ve bağırsaklara ileten bir organdır. Her organ gibi midenin de çevresel faktörlerden veya kendi çalışmasından etkilenmesi de an meselesi olabilir. Özellikle hassas kişilerde strese bağlı mide yanması dediğimiz olay mide asidinin fazla salgılanması ile gerçekleşir.

Büyük, küçük, genç, yaşlı hemen hemen herkesin derdi midesindeki yanmadır. 20-50 yaşlarında olanlarda yemekten önce ve sonrasında midelerindeki yanma kişiyi olumsuz etkilemektedir. Genelde yemekten sonra 1-2 saat içinde rahatsızlık başlar. Mide yanması artık insan yaşamının kalitesini düşürmekte ve insanları olumsuz etkilemektedir. Ancak düzenli beslenme yapılacak besin analizi ve asitli içeceklerden uzak durarak mide yanmasına yol açan etmenler ortadan kaldırılabilir, rahatsızlık büyük ölçüde giderilebilir ve rahatsızlığın yol açtığı hastalıklar da en aza indirgenebilir.

Öncelikle yapılması gereken yemeklerden sonra oluşan mide yanmalarında önce buna neden olabilecek yiyecekler belirlenmeli ve yanmaya sebep olan yiyecekler azaltılmalı ve özellikle asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü asitli içecekler mide yanmasını daha da arttırabilir.

Mide yanması aslında midemizde oluşan yanma ve ekşime hisleridir. Mide yanmasına tükettiğimiz içtiğimiz gıdalar sebep olmakla birlikte ayrıca da streste mide yanmamızı tetiklemektedir. Mide yanması dediğimiz şey aslında midemizdeki asit dengesinin bozulmasıdır. Birtakım sebeplerden kaynaklı midemizdeki asit artar ve yemek borumuza yükselir ve bunun sonucunda da mide yanması dediğimiz şikayetlerimiz meydana gelir. Mide yanması toplumuzda hemen hemen tüm insanları olumsuz yönde etkileyen ve özellikle yaşam kalitesini düşüren ciddi bir sağlık problemidir. Yalnız hayatımızda yapacağımız birtakım değişiklerle mide yanmamızı kontrol altına alabiliriz ve tamamen mide yanmamızı ortadan kaldırabiliriz. Bilhassa mide yanmasına iyi gelen besinler arasında lifli meyveler, çığ sebzeler ve uzun süre insanı tok tutmaya yardımcı olan tam tahıllı besinler gelmektedir. Mide yanması yaşan kişilerin bilhassa yağlı ve asitli besinlerden uzak durmaları gerekir.

Mide Yanması Nedenleri

Birtakım gıdalar mide yanmasına sebep olabilmektedir. Bilhassa soda, kafeinli içecekler, soğan, domates, nane, yağlı yiyecekler ve asitli meyveler gibi mide yanmasının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle bu gibi gıdaları tüketirken sonrasında midenizde yanma oluşup oluşmadığına dikkat etmenizi öneririz. Şayet yanma falan oluyorsa bu gibi besinlerden uzak durarak mide yanmanızın önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca baharatlı besinler mide yanması için birebir tehdit unsuru oluşturur. Asitli içecekler ise mide için bir tehdittir. Soğan ve sarımsak gibi besinlerde yemeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tür besinler mide yanması sorunu için çok tehlikelidir. Diğer nedenleri ise mide asidin zarar görmesidir. Mide asidi de kendi dengesi bozulunca besinleri yeterince sindirime uğratamadığında bu durumda gene mide yanması sorunu ortaya çıkar. Mide yanmasının çeşitli nedenleri olabilir. Stres, stresli yaşama biçimi, çalışma koşulları, aile içi ilişkiler, beslenme ve beslenme bozukluğu obezite, çeşitli metabolik ve ruhsal hastalıklar mide yanmasını tetikler. Özellikle ruhsal yönden iyi hissetmiyor iseniz kendinizi stres üzüntüden direkt olarak mideniz etkilenecek ve fazla bir şekilde asit salgılayarak hem tehlikeli hale gelecek hem de midenizde yanma hissini verecektir.

Mide Yanması Belirtileri

Mide yanmasının en büyük belirtisi yemek sonra yemeklerin gırtlağa doğru gelmesidir. Diğer belirtiler arasında ise midenin ekşimesi, ağzın kötü kokması, nefesin ekşimsi bir tat gelmesi, boğazda enfeksiyon gibi belirtilerde yer almaktadır.  Mide yanmasının belirtileri öncelikle hasta bireyler göğüs kemiğinde bir yanma olduğunu söylerler. Ağızlarına ekşi veya acı sıvı geldiğini belirtirler. En önemli belirti ise yemek borusunun alev alev yanma hissidir. Nefesiniz sıcaklaşır ve ejderha gibi ağzınızdan alevler çıktığını düşünürsünüz. Tabi bu belirtiler çoğaltılabilir. Bireyden bireye de farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle bu belirtilerin doktor tarafından iyice dinlenerek teşhisin çeşitli kan tahlilleri ve birtakım testler sonucunda koyulması hasta ve hekim açısından daha sağlıklı olacaktır. Tabi şunu da belirtmek isteriz. Stres her şeyin kaynağıdır. Stresli yaşam sürdürülmesi  de ister istemez çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Hayat sizin hayatınız bir kulağı sağır bir gözü kör olmak duyduklarınızı duymazlıktan gelmek bir yerde sizler için daha sağlıklı olacaktır. Nitekim bu sorunla baş edemeyen hastalar psikologlara gittiklerinde birincil öneri yukarıda söylediğimizi uygulamanız olacaktır.

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Süt ve süt ürünleri midenizde asit dengesini sağlamaya yardımcı olduğundan dolayı süt ve süt ürünlerini tüketerek mide yanmanızı rahatlatabilirsiniz. Ancak yağlı veya yağsız olan süt ve süt ürünlerini tüketmeli ve aşırıya kaçmamanızı öneririz.

Mide yanması şikayetleriniz artık sürekli bir hal alamaya başladıysa ve günlük hayatınızı zor durumda bırakıyorsa ilk olarak reflü olmak üzere birçok mide hastalığın belirtisi olabilir. Şayet her yolu denediniz ve mide yanmasından kurtulamadıysanız, o zaman sizlere önerimiz hemen uzman bir hekime görünmenizdir. Daha çok beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan mide yanması şikayetleriniz tespit edilirse, bu alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz takdirde mide yanmanız geçecektir.

En çok lifli besinleri tüketmeli, yalnız bu durumda fazla yemek yememenizi öneririz. Azar azar ve aralıklarla yemeklerinizi tüketmeniz gerekir. Kesinlikle yatmadan önce yemek yemeyin, uyuyacağınız zaman midenizin boş olmasına dikkat edin.

  • Öncelikle yemek yerken duruşunuzu değiştirin. Yemek masasında dik oturmaya özen gösterin.
  • Mide yanmasının yaşanmaması için özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmalı öğünlerimizi hafif tutmalıyız. Haşlanmış yiyecekler ideal seçim olacaktır. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri seçerek hem midenizdeki yanmaya neden olan asit dengesini sağlayabilirsiniz hem de lifli yapıları nedeniyle tuvalete çıkışınız kolaylaşacaktır.
  • Lifli besinlerin midemize iyi geldiğini biliyoruz bu yüzden de meyvelere bunun için idealdir. Mideye yük bindirmeden sindirilir ve böylece mide yanmanız minimum seviyeye indirgenir. Çiğ sebzeler, lifli meyveler( muz, şeftali gibi asitli meyveler hariç) ve uzun süre tok tutan tahıllar mide yanmanıza iyi gelmektedir.
  • Taze zencefil ile yemeklerinize tat katabilir ve yanmanızı azaltabilirsiniz.
  • Sık sık yürüyüş yapın ve mide yanmanızı arttıran hareketlerden uzak durunuz.
  • Sık ve hafif öğünlerle yemeklerinizi yiyiniz. Yavaş ve yiyeceklerinizi çiğnerek yiyiniz.
  • Sıkı ve vücudu kasan sıkan giyeceklerden uzak durunuz.
  • Yemeklerden önce ve yemek sırasında alkol alımından uzak durunuz.

Mide yanması sorunun tedavisi için yapılması gereken mide yanması sorunu yaratan besinlerden başta uzak durmaktır. Bu tür besinler mide için zarar vericidir. Bal yemek mide yanması sorunu için bir çözüm sunmaktadır. Elma sirkesini içmekte gene mide yanması sorunu yaşayanlar için çözüm sunacaktır. Su dolu bir bardağa bir kaşık karbonatı koyup daha sonra onu içebilirsiniz. Bir su dolu bardağı kaynatın daha sonra bir tane tarçını ezip onu içine katıp içebilirsiniz. Mide yanmasının kesin olarak kalıcı bir tedavisi yoktur. İki şekilde ortaya çıkar birincisi akut mide yanması, ikincisi ise kronik mide yanmasıdır. Bu şikayetler ile acil servise başvurduğunuzda akut olarak ortaya çıkan belirtilere yönelik semptomatik bir tedavi şekli uygulanır. Ancak uzun süredir bu belirtiler var ve göz ardı ediyor iseniz mutlaka polikliniklere başvurarak uzun süre tedavi olmanızı ve rahatlamanızı öneririz. Çünkü mide yanması bir anda geçebilecek bir durum değildir özellikle kronik hastalarda sürekli tekrarlar. Bu nedenle bu belirtileri kendinizde hissettiğiniz anda kendi doktorunuza ulaşarak tedavi ve teşhis konusunda hekiminize yardımcı olunuz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git