Mide Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Mide Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 273 kez okundu.

Mide yanması için hangi doktora gidilir ? Mide yanmasına hangi poliklinik bakar ? Mide yanması için hangi bölüme gidilir ?

Mide Yanması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Mide yanması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda mide yanmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Mide Yanması Nedir ?

Mide tüm yediklerimizi ve içtiklerimizi sindiren önemli bir organımızdır. Kendisi küçük işlevi hayati olan organımız sindirimi yapan ve bağırsaklara ileten bir organdır. Her organ gibi midenin de çevresel faktörlerden veya kendi çalışmasından etkilenmesi de an meselesi olabilir. Özellikle hassas kişilerde strese bağlı mide yanması dediğimiz olay mide asidinin fazla salgılanması ile gerçekleşir.

Mide Yanması Nedenleri

Mide yanmasının çeşitli nedenleri olabilir. Stres, stresli yaşama biçimi, çalışma koşulları, aile içi ilişkiler, beslenme ve beslenme bozukluğu obezite, çeşitli metabolik ve ruhsal hastalıklar mide yanmasını tetikler. Özellikle ruhsal yönden iyi hissetmiyor iseniz kendinizi stres üzüntüden direkt olarak mideniz etkilenecek ve fazla bir şekilde asit salgılayarak hem tehlikeli hale gelecek hem de midenizde yanma hissini verecektir.

Mide Yanması Belirtileri

Mide yanmasının belirtileri öncelikle hasta bireyler göğüs kemiğinde bir yanma olduğunu söylerler. Ağızlarına ekşi veya acı sıvı geldiğini belirtirler. En önemli belirti ise yemek borusunun alev alev yanma hissidir. Nefesiniz sıcaklaşır ve ejderha gibi ağzınızdan alevler çıktığını düşünürsünüz. Tabi bu belirtiler çoğaltılabilir. Bireyden bireye de farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle bu belirtilerin doktor tarafından iyice dinlenerek teşhisin çeşitli kan tahlilleri ve birtakım testler sonucunda koyulması hasta ve hekim açısından daha sağlıklı olacaktır.

Tabi şunu da belirtmek isteriz. Stres her şeyin kaynağıdır. Stresli yaşam sürdürülmesi  de ister istemez çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Hayat sizin hayatınız bir kulağı sağır bir gözü kör olmak duyduklarınızı duymazlıktan gelmek bir yerde sizler için daha sağlıklı olacaktır. Nitekim bu sorunla baş edemeyen hastalar psikologlara gittiklerinde birincil öneri yukarıda söylediğimizi uygulamanız olacaktır.

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanmasının kesin olarak kalıcı bir tedavisi yoktur. İki şekilde ortaya çıkar birincisi akut mide yanması, ikincisi ise kronik mide yanmasıdır. Bu şikayetler ile acil servise başvurduğunuzda akut olarak ortaya çıkan belirtilere yönelik semptomatik bir tedavi şekli uygulanır. Ancak uzun süredir bu belirtiler var ve göz ardı ediyor iseniz mutlaka polikliniklere başvurarak uzun süre tedavi olmanızı ve rahatlamanızı öneririz. Çünkü mide yanması bir anda geçebilecek bir durum değildir özellikle kronik hastalarda sürekli tekrarlar. Bu nedenle bu belirtileri kendinizde hissettiğiniz anda kendi doktorunuza ulaşarak tedavi ve teşhis konusunda hekiminize yardımcı olunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Mide yanması için hangi doktora gitmeyelim ? Mide yanması hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Mide Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. YAŞAR dedi ki:

    Midemde reflü var, son zamanlarda ağızda çok kötü kokular yapıyor, çok zor durumdayım ne yapmalıyım ?

Sayfa başına git