Mide Sancısına Ne İyi Gelir?

04.02.2016
Mide Sancısına Ne İyi Gelir?

Çoğu zaman tükettiğimiz gıdalardan, çoğu zaman çok koştuğumuzda, çoğu zaman yaptığımız spordan, çoğu zaman heyecandan, çoğu zaman hastalıktan ve çoğu zamanda açlıktan dolayı midemizde sancı hissederiz. Kimi zaman öyle sancılar saplanır ki midemize kendimizi acil polikliniklerde buluruz. Sizce her mide sancısı çektiğimizde acil polikliniğe gitmemiz gerekir mi? Bireyin kendi metabolizmasını zamanla tanımasıyla alacağı kolay tedbirlerle mide sancılarının önüne geçebilirler.

Mide sancıları, genellikle midemizdeki asit oranının artması ve organizmamız tarafından bu asitlerle savaşma gücü zayıf düştüğünde, ne yazık ki bu gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. Mide sancınızın ilk aşamasında küçük bir parça ekmek yada yemek yiyerek mide asidinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu ilk müdahale mide sancınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca da lifli bir yiyecek olan ekmek gibi muz da midenizi rahatlatacak besinler arasında yer almaktadır. Haşlanmış patates de mide sancısının şiddetini azaltacak besinlerin arasında yer almaktadır. Mide sancısı çeken bireylerin özellikle günlük yaşamlarında her gün dikkat etmeleri gereken en önemli konu yemeklerini azar azar ve iyice çiğneyerek yemeleri gerekir.

  • Besin değeri yüksek olan tarçın mide sancısının azalmasına ve özellikle mide sancısının geçmesine yardımcı olmaktadır. Gün içersinde belli saatlerde alacağınız 2 kere 1 çay kaşığı tarçın mide sancınıza iyi gelecektir.
  • Gün içerisinde bol bol su içerek hem sindirim sisteminize fayda sağlamış olursunuz hem de mide sancınızın hafiflemesine yardımcı olmuş olursunuz.
  • Şayet mide sancınıza kabızlık sebep oluyorsa kuru incir, kepekli ekmek, buğday ekmeği ve kuru inciri sizlere tavsiye ederiz. Bu zengin besinleri tüketerek mide sancınızın önüne geçebilirsiniz.
  • Yoğurt tüketimi midenizde meydana gelebilecek enfeksiyonlara karşı koyabildiği için mide sancılarınıza son derece iyi gelecektir. Özellikle iyice öğütülmüş keten tohumunu yoğurtla karıştırıp tüketirseniz faydasını daha fazla göreceksiniz.
  • Mide sancılarınızın geçmesi için bir demek ıspanağı haşlayarak veya buharda pişirerek tüketebilirsiniz. Bunun dışında isterseniz ıspanak yapraklarını salatalarınızda da tüketebilirsiniz.
  • Midenizi sıcak havlu ile ısıtmak, zencefil çayı içmek, gaz yapan fasulye gibi besinlerden uzak durmak ve yatmadan bir süreye kadar da yemek yemeği keserek mide sancılarınızı kontrol altına alabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.