Mide Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar ?

Mide Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar ?
17 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 872 kez okundu.

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ağrılar, vücutta normalin dışında bir şey olduğunun sinyalini vermekte olup vücudumuzun tehlikede olduğunu bildirmektedir. Bu ağrılar, zaman zaman geçici olurken, bazı zamanlarda şiddetini arttırarak devam eder.

İnsanların hayatı boyunca en sık karşılaştığı hastalık hiç şüphesiz ki mide hastalıklarıdır. Karnın sol üst kısmında bulunan mide, tüketilen gıdaların sindirimini gerçekleştirme görevi görmektedir. Tüketilen gıdalar ve stres, sindirim görevi gören mideyi yormakta ve zamanla mide hasar görmeye başlamaktadır. Mide hastalığı, psikolojik olarak kişiyi yoran, onun yaşam tarzını, yeme alışkanlıklarını değiştirmesi yönünde zorlayan hastalıkların başında gelmektedir.

Mide hastalıklarının belirtilerine göre gidilmesi gereken bölüm değişiklik göstermektedir. Midede yanma, ekşime şikayetiyle sağlık kuruluşuna başvurduysanız, gastroenteroloji bölümüne gitmeniz gerekir. Mide ağrınız varsa dahiliye uzmanına görünmeniz en doğru tercih olacaktır.

Mide Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Gereğinden Fazla ve Hızlı Yemek Yemek

Yemeğin gereğinde fazla şekilde yenmesi sindirim sistemini zorlayarak mide hastalıklarının oluşmasına neden olur. Bu durumun oluşmasını engellemek için, tüketilen yemeklerin miktarını azaltmak ya da yemeğin yavaş yavaş iyice çiğnenerek yenmesi gerekir. Yemekten sonra yürüyüş yapılması midenin sindirimine yardımcı olmak için önemli bir etkendir.

Enfeksiyon

Tüketilen gıdalarla veya herhangi bir şekilde sindirim sistemine ulaşan virüsler, bakteriler mideyi rahatsız eder ve bu tür yabancı maddeleri dışarı atmak için mide harekete geçer. Midenin bakterileri atmak için savunma mekanizmasını çalıştırması durumunda da ishal, kusma gibi mide rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Stres

Bütün vücudun en büyük düşmanı olan stres, hiç şüphesiz ki mide hastalığının ortaya çıkmasındaki en büyük etkendir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git