Mide Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Mide Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 143 kez okundu.

Mide kanseri için hangi doktora gidilir ? Mide kanserine hangi poliklinik bakar ? Mide kanseri için hangi bölüme gidilir ?

Mide Kanseri İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Mide kanseri nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda mide kanserine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Mide Kanseri Nedir ?

Son zamanlarda hızla yayılan kanserin bir çeşiti olan mide kanseridir. Mide kanseri özellikle 70 yaş ve üzerindeki kişilerde oldukça fazla görülmektedir. Aslında mide ülseri şeklinde başlayan bu kanser zamanla ilerlerse eğer kansere çevirme ihtimali olabilir.

Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?

Peki neden mide kanseri oluruz ? Bu sorumuzun cevabını açıklayacak olursak; temel olarak tüketim alışkanlıklarımızın yanlış olmasından kaynaklanır. Bu durumu tetikleyen yiyecekler; fazla tuz tüketimi, sebze ve meyve tüketiminin az olması, sigara ve alkol tüketiminin fazla olması, çok fazla yanmış veya çiğ kalmış yiyecekleri tüketme gibi sebeplerden dolayı mide kanserine yakalanma ihtimalimiz artar. Aslında bu alışkanlıkları günlük hayatımızda kontrol edebileceğimiz alışkanlıklardır. Pişirmiş olduğumuz et ve tavuk ürünlerini kıvamında pişirmeye özen gösterirsek, meyve ve sebze tüketimini arttırırsak bir nebzede olsa kanserin önüne geçmiş oluruz.

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Mide kanserinin belirtilerini açıklayacak olursak; kişilerde kilo kaybı, iştahsızlık, mide bulantısı, mide ekşimesi, yemek yedikten sonra şişkinlik hissi, mide yada bağırsakta kanama olması gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri taşıyorsak mutlaka doktora gitmemiz gerekir. Çünkü kanser vakalarında erken tanı çok önemlidir. Erken tanı koyulduktan sonra kanserin önüne geçebiliriz. Erken tanı en iyi endoskopi yöntemiyle belirlenir.

Mide Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Eğer mide kanseri teşhisi koyulmuşsa asla moral bozukluğu, hayata küsmüştük gibi psikolojik durumlara bürünmemek gerekir. Moralimizin yüksek oluşu,düzenli spor yapmamız,sessiz sakin bir ortamda dinlenmemiz bizi mutlaka iyileşmek için bir adım atmamıza nedendir. Tedavinin bir diğer boyutu ise cerrahi girişimdir. Bu durumda ameliyat olunabilir, kemoterapi görülebilir, ilaç tedavisi ve radyasyon tedavileri de uygulanabilir.

Mide kanserine hepimiz yakalanabiliriz.Önemli olan bu kanserin karşısında güçlü,motivasyonlu durabilmemiz. Unutmayın ki moralimizin yüksek oluşu bizin en büyük silahımızdır. Bu silahı sonuna kadar kullanmanız dileğiyle.

Mide kanseri için hangi doktora gitmeyelim ? Mide kanseri hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git