Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Mide Gazına Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 919 kez okundu.

Üst sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağına kadar olan kısmında meydana gelen gazdır. Ara sıra normal seviyede de gaz, midenin üst kısmında bulunabiliyor. Yalnız belli bir seviyenin üstüne çıkıldı mı insana rahatsızlık vermeye başlar. Gaz, daha çok kendisini geğirme ile veya on iki parmak bağırsağından aşağı inerek bağırsaklarda gaz oluşumu olarak kendini gösterir. Mide gazı, yemekten sonra oluşan şişkinlikle, yemeklerden sonra bulantı ve çabuk doyma hissiyle kendisini belli eder. Ayrıca da bunlarla birlikte midenin orta bölgesinde ve yanlarda gerginliklerle de kendini gösterebiliyor.

İlk başta mide gazının neye sebep olduğunu tespit etmek gerekir.  Mideye dokunacak farklı besinlerin tüketip tüketilmediği, beslenme düzeninin bozuk olup olmadığı ve yemek yerken hava yutma gibi durumlara dikkat edilmesi gerekir. Mide gaz sorunu yaşadığınız zaman soda, karbonat ve diğer gaz çıkartıcı bazı içecekleri tüketebilirsiniz.  Bu içeceklerin amacı midenizdeki asidi baskılamak ve asit reaksiyonununa bağlı olarak meydana gelen gazın giderilmesini sağlamaktır. Ayrıca da nane gaz ve karın şişkinliğine çok iyi gelmektedir. Çay ile bir miktar naneyi demleyerek içebilirsiniz. Bu çay hem gaz ve gazın sebep olduğu ağrıları ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor hem de sizlere genel bir rahatlama sağlayacaktır. Bunun dışında sizlere rezene tohumunu da öneririz. Yemeklerinizden sonra çiğneyeceğiniz bir miktar rezene tohumuyla hem kötü nefes kokusundan kurtulabilirsiniz hem de mide gazı probleminizi giderebilirsiniz.

mide-gazina-ne-iyi-gelir

  • Zencefil : Bildiğiniz üzere zencefilin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır, bunlardan bir tanesi de kesinlikle gaz giderici özelliğinin olması ve özellikle de sindirim sisteminde oluşan şişkinlikleri ortadan kaldırmasıdır.
  • Kakule : Kakule daha çok Doğu ve Asya ülkelerinde, sindirim sistemini hızlandırmak için yeşil çayla birlikte kullanılmaktadır. Sizlerde Kakule bitkisinden kendinize çay hazırlayarak, mide gaz sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
  • Papatya : Papatya zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle A, C,E ve K bakımından zengin olmasının yanında ayrıca da flavonoidler ve antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Bununla birlikte, sindirim sistemini hızlandırdığı için mide gaz sorununuzdan sizleri kurtaracak bol miktarda protein içermektedir. Papatya genelde hazırlanan çayla tüketilmektedir.
  • Yoğurt : Yoğurt iyi bakterilerin sayısını arttırmakla kalmayıp düzenli olarak tüketildiği zaman midede oluşan gaz sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bilhassa akşamları yatmadan önce bir kase yoğurt tüketmenizi tavsiye ederiz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git