Meyve ve Sebzelerin Faydaları Nelerdir ?

Meyve ve Sebzelerin Faydaları Nelerdir ?
11 Mart 2016 tarihinde eklendi, 694 kez okundu.

Bitkilerin faydaları nelerdir ? Meyve ve sebzelerin sağlığımıza olan faydaları tartışılamaz. Doğanın içinde bulunan doğal ilaçlar bitki ve meyvelerdir. Geçmişten günümüze binlerce kez hastalık üzerinde test edilmiş ve iyileştirme özelliği olduğu teyit edilmiş doğada bulunan pek çok bitki panzehir niteliği taşıyor. Kilo vermenize yardımcı olacak, kırgınlığınızı ve soğuk algınlığınızı giderecek, depresyonunuzu geçirmede yardımcı olacak ve ödem atmanızı sağlayacak farklı bitkiler bulunuyor.

Hasta olduğunuz her an antibiyotik şişelerine ve sizi bir yandan iyileştirirken bir yandan vücudunuza vereceği yan etkileri ile ileride daha büyük sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilecek ilaçlar kullanmak yerine tamamen doğal bitki ve meyvelerden elde edeceğiniz kürler ve bitki çayları ile kısa süre içinde sağlığınızı geri kazanabilirsiniz. Bitki ve meyveler, cilt güzelliğinizi korur, zayıflamanıza yardımcı olur ve aynı zamanda daha canlı ve genç görünmenizi sağlar. Normal bir insan günde en az 3 porsiyon meyve tüketmelidir. Bazı meyvelerin içinde meyve şekeri çok olduğu için özellikle şekeri bulunan ve kilo almaktan çekinen kişiler muz, şeftali, kavun, üzüm, armut gibi meyveleri az tüketmelidir. Başucu notları yapmanız gereken doğanın bize hediye ettiği bitki ve meyvelerin mucizevi özelliklerini sizler için derledik. Kısaca hangi bitki ve meyvelerin ne gibi sağlık sorunlarının iyileştirilmesinde yardımcı olduğunu özetleyeceğiz. Meyvelerin faydaları, sebzelerin faydaları nelerdir, neye iyi gelir ?

sebze-meyvelerin-faydalari

Adaçayı

Mide ve bağırsak gazlarını büyük oranda azaltır ve var olan mide bulantısını keser. Aynı zamanda sindirim sisteminizi rahatlatmada yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır. Astım hastaları için çok faydalı bir bitkidir ve göğsü yumuşatır.

Ahududu

Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan atılımını sağlar ve kanı temizler. Terlemenizi sağlayarak soğuk algınlığınızın geçmesine yardımcı olur. Ahududu, çok iyi bir idrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Vücuda direnç ve dinçlik verir.

Anason

Hazmı kolaylaştırır ve mide bulantısını giderir. İştahsızlık ve yemek görünce yaşanan bulantının önlenmesini sağlar. Mide ve bağırsak gazlarının azalmasını sağlar ve çok iyi bir idrar söktürücüdür. Çeşitli nedenlerle meydana gelen kusma ve ishali keser.

Avokado

Çok kalorili olmasına rağmen Glutathion içerdiğinden dolayı çok iyi bir hücre koruyucusudur. Glutathion, en iyi antioksidanlardandır. Avokadonun bu özelliği, hücrelerin yaşlanmasını sağlar, kanserin önlenmesine yardımcı olur. Meyveler arasında protein bakımından en zengin olan avokadodur. İçinde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini, kalbin korunmasını sağlar ve kan dolaşımını düzenler. Aynı zamanda içinde potasyum ve B6 vitamini de bulunur. Kadınların sıkça avokado tüketmesi gerekir.

Asma

Asma yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamaların durdurulmasında yardımcı olur. Sarılığı keser, ishali durdurur ve vücuda direnç verir.

Ayrıkotu

Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur ve çok iyi bir idrar söktürücüdür. İltihap söktürür.

Ayva

Dizanteri ve ishali keser. Aynı zamanda mide ve bağırsakların güçlenmesini sağlar ve ince bağırsak iltihabının giderilmesini sağlar.

Badem

Beyin ve zihin yorgunluğunun giderilmesinde yardımcı olur. Böbrek, tenasül ve mesane yollarındaki iltihaplanmaların giderilmesini sağlar. Bağ ağrısı, böbrek ve karaciğer ağrılarının azalmasını sağlar.

Bakla

İdrar yollarının temizlenmesini ve böbrek iltihaplarının giderilmesini sağlar. Böbrek ağrılarını azaltır ve böbrekte oluşan kum ve taşların düşürülmesi için kullanılır.

Bamya

Halsizliğe karşı çok iyi bir savaşçıdır. 100 gram bamya günlük magnezyum ihtiyacınızın üçte birini ve günlük demir ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılar.

Bezelye

Taze ve donmuş olarak da yemek yaparak tüketebileceğiniz bezelye, C, B1 vitaminleri, protein, folik asit ve lif içerir. Sinir sisteminde sorun olanların bolca tüketmesi tavsiye edilir.

Brokoli

Kansere karşı korunmanızı ve uzun bir yaşam sürmenizi sağlayacak sağlıkla dost bir sebzedir. İçinde bol miktarda kalsiyum bulunan brokoli, kemik erimesini önler, demir ve mineral eksikliğinin de giderilmesinde yardımcı olur. Brokoli, tam bir vitamin deposudur. Brokoliyi bolca tüketenlerde çok az bağırsak ve akciğer kanserine rastlanır. Bu kişilerde genellikle kalp ve damar hastalıkları görülmez. Göğüs kanserine ve spinabifida hastalığına karşı duvar örer. Brokoli içinde bulunan indole maddesi, kansere neden olan östrojen bozukluklarının giderilmesini sağlar.

Buğday

Lifli gıdalar içinde en önemlisidir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Vücutta kalsiyum, demir ve çinko depolanmasını sağlar. Buğdayın besin değeri, yulaf ve mısırdan daha yüksektir. Bağırsak ve rektum kanserini önleyecek maddeler içerir. Fakat mısır ve yulafa oranla sindirimi biraz daha zordur.

Ceviz

Yaprakları ve kabukları ile hazırlanan çeşitli ilaçlar kanın temizlenmesine yardımcı olur. İshal ve dizanteriyi önler. Verem ve şeker hastalığı için hem tedavi edici hem de besleyici özelliği bulunur. El ve saç boyamada kullanılır. Cevizin içinde bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri bulunur. Her sabah kahvaltıdan önce birkaç adet ceviz tüketmek, zihni güçlendirir ve yeşil cevizin duyu kaynatılarak içildiği zaman cinsel gücü arttırır. Nasır üzerine koyulan ceviz yağı kısa süre içinde nasırın yol olmasını sağlar. Mideyi kuvvetlendirir ve boğaz hastalıklarına, cilt hastalıklarına iyi gelir. Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülerek masaj yapılır ve cilde yedirilirse cilt lekeleri yok olur.

Çam Fıstığı

Bronşit, akciğer kanseri, verem gibi ciddi hastalıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Çemen

Balgam söktürür ve vücudun rahatlamasını sağlar.

Çilek

Bol sulu ve taze çilekler, sindirim sisteminizi rahatlatır ve cilt sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Böbrek, bağırsak sorunları ve idrar yolları sorunlarının giderilmesini sağlar. Diş etlerini güçlendirir ve tartar oluşumunu önler. Aynı zamanda ağız kokusunu ve boğaz ağrılarını geçirir. Çilek vücudun C vitamini ihtiyacının karşılanmasını sağlar. İçinde bol miktarda potasyum vardır.

Çörekotu

İştah açar ve vücuda direnç verir. Hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarının giderilmesini sağlar.

Defne

Terlemenizi ve ateşinizin düşmesini sağlar. Vücuda rahatlık verir ve iştah açar. Sinir ağrılarının dindirilmesinde yardımcı olur.

Deniz Yosunu

Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Troid hormonundaki dengesizliklerin giderilmesini sağlar ve içinde bulunan B vitamini, çinko ve kalsiyum deriye, tırnaklara ve saçın canlı görünmesinde etkilidir.

Devedike

Terlemenizi ve vücudunuzun rahatlamasını sağlar.

Domates

Kanserden koruyucu özelliği vardır. Zihinsel ve bedensel olarak yaşlanmanızı yavaşlatır. İçinde bulunan C ve E vitaminleri sağlığınızın korunmasını ve yüksek kan basıncının düşürülmesini sağlar. İçinde bol miktarda potasyum bulunur. Lilkopen maddesi içerdiği için kalp hastalıklarından korunmanızı sağlar ve prostat hastalığının önlenmesinde yardımcı olur haftada iki defa domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserine yakalanma riski azalır.

Dut

Beyaz dut yaprakları, çok iyi bir idrar söktürücüdür ve vücutta biriken suyun boşaltılmasını sağlar. Beyaz dut, bağırsak solucanlarının giderilmesini sağlar.

Ebegümeci

Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Bademcik ve boğaz iltihaplanmalarının giderilmesini sağlar. Dişeti hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Elma

Günde en az 1 adet elma yediğinizde kolestrolü ve kabızlığı önler. Sindirimi kolaylaştırır ve kan basıncını düşürür. Romatizma, gut ve artrit hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Enginar

Kanda meydana gelen üre ve kolesterolü düşürür. Kandaki şeker miktarının ayarlanmasını sağlar. Damar sertliği ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Meme, rahim ağzı kanseri ve prostatı önler.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git