Menopoz İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Menopoz İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 111 kez okundu.

Menopoz için hangi doktora gidilir ? Menopoza hangi poliklinik bakar ? Menopoz için hangi bölüme gidilir ?

Menopoz İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Menopoz nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda menopoza hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Menopoz Nedir ?

Menopoz kelime anlamı olarak adetin sonlanması demektir. Bütün kızların bildiği üzere her kadın ortalama 12 yaşından itibaren adet görmeye başlar. Sonra belli bir yaşa gelince (bu da ortalama 45-50) adetten kesilir. Adetten kesildiği zaman ki yaşa ise menopoz yaşı denir. Kadınların menopoza girmesi demek yumurtalığın artık işlevini yitirmiş ve kadınlık hormonlarının salgılanmadığı anlamına gelir. Menopozda rahim değil yumurtalıklar işlevini bitirir.Yumurtalıklarda yeni yumurta üretimi olmaz. Yeteri kadar östrojen ve progesteron üretimi olmamasına bağlıda adette kesilme olur.

Menopoz Belirtileri Nelerdir ?

Menopozun olma yaşı 50 olarak kabul edilse de 45-50 yaş arası normal kabul edilmektedir. Menopoz yaşının belirlenmesinde belirli bir etken olmamasına karşın bu genetik nedenlere bağlanabilir. Kadınlar 40 yaşlarına gelince genellikle adetleri gecikmeye başlar.  Burada ki adet öncesi döneme premenopoz denir.Bu dönemde kadınlar geciken adetten, ateş basmalarından, terlemelerden yakınırlar. Her zaman olmasa da bazı kadınların adet kanamalarında artışta gözlemlenebilir. Buradaki neden azalan östrojen miktarıdır. Menopozdan sonra karşımıza çıkan osteoporoz (kemik erimesi) aslında menopoz öncesi dönemde başlamaktadır. Menopoza girecek olan kadın da farkedilen adet gecikmeleri her zaman menopoza işaret olamayabilir. Farkedilmeyen gebelikler burada en çok rastlanan durumlardır. Yani her adet gecikmesi menopoza işaret değildir.Bunu önlemek için menopoza girdiğini emin olana kadar etkin bir kontraseptif yöntemi (korunma yöntemi) kullanılmalıdır. 40 yaşını aşmış bir kadın da adet gecikmesi oluyorsa öncelikle bir gebelik testi yaptırmalıdır. Eğer gebe değilse o zaman menopoza geçiş süresi düşünülerek bazı hormon testleri yapılır ve menopozun olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer kadın 6 ay boyunca adet görmezse o zaman menopoz kesinleşir. Yani adet gören her kadın yaşı ne olursa olsun hamile kalabilir. Sadece zaman geçtikçe bunun olma olasılığı azalır.

Menopozun belirlenmesin de kullanılan laboratuvar yöntemlerinde kanda FSH, LH VE Östrojen değerlerine bakılır. FSH, LH değerleri artmışsa ama östrojen değerleri azalmışsa menopoz tanısı konur. Menopoz bazı durumlarda kadının kendi isteğine ya da herhangi bir hastalıktan dolayı gelişir. Buna cerrahi menopoz denir. Burada jinekolog doktorları tarafından yapılan cerrahi girişimle kadının yumurtalıkları alınır. Fakat burada yumurtalıkların alınımıyla birlikte rahim de alınır. Fakat normal menopozda rahim işlevini kaybetmiyordu. Bu da cerrahi menopozla olan bir farkıdır. Cerrahi menopozda adetten kesilmelerin belirtileri normal menopozdan daha fazladır. Çünkü; normal yaşanılan menopoz östrojen hormonunun yavaş azalması ile birlikte yavaş gerçekleşir. Fakat cerrahi menopozda adet kesilmesi birden olur. Histeroktomi (rahmin alınması) gerçekleştikten sonra kadınlar 15-20 gün sonra menopoz tedavisi için doktorlarına başvurmalıdırlar.

Menopoz için hangi doktora gitmeyelim ? Menopoz hangi bölüme girer diye soruyorsanız kadın hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git