Memede Kitle İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Memede Kitle İçin Hangi Doktora Gidilir ?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 184 kez okundu.

Memede kitle için hangi doktora gidilir ? Memede kitleye hangi bölüm bakar ve gidilir ? Memede kitle hangi bölüme girer öğrenin.

Memede Kitle İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Memede kitle nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda memede kitleye hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Memede Kitle Nedir ?

Memenin iç yapısı sıvı dolu ufak kabarcıklar halinde olup bu yuvarlak biçimde meme içine yayılmış kabarcıklara da kist adı verilmektedir. Ancak kist kelimesi her zaman bu denli masum teleffuz edilemeyebilmektedir. Memedeki kistler rahatsız edici şekilde ağrılı değil ise ters giden birşeylerin olduğu izlenimi vermiyorsa iyi huylu olup ciddi bir durum oluşturmamaktadır. Ancak bu kistler zamanla irileşip ağrıya sebep oluyor ise kitleye dönüşebilmektedir. Memede kitle oluşumu da meme kanseri olarak tabir edilir. Meme kanseri çağımızın en bilinen hastalıklarından biri olup fiziksel ve psikolojik bir tedavi sürecine sahiptir. İstatistiklere göre genellikle henüz menopoz evresine girmemiş 30 ila 50 yaş arası bayanlarda daha sık görülmektedir.

Meme kitleleri memede olan genellikle kanser riski olmayan iyi huylu sıvı dolu keseciklerdir. Memede bir veya birden çok kitle olma ihtimali yüksektir. Meme kitlesi, memeye dokunulduğu zaman sert bir şekilde ele alınır. Memede hissedilen kitle eğer büyük ve ağrılı ise tedavi edilmesi çok önemlidir. Bu kistin içindeki sıvı birikimi boşaltılarak tedavi edildiği gibi farklı yöntemlerle de tedavi edilebilir.

Meme kistleri 35 ve 50 arasında değişen menopoz öncesi kadınlarda sık sık görülen bir hastalıktır. Ancak, her yaştaki kadınlarda görülebilir. Eğer menopozdan önce memede kitle varsa bu durum menopozdan sonra gitme ihtimali yüksektir.

Memede Kitle Nedenleri Nelerdir ?

Memeye şeklini veren destek doku, yağ dokusu ve lifli yağ dokusundan oluşur. Memedeki yağ bezlerinin ve bağ dokularının fazla büyümesiyle süt kanalları tıkanır. Tıkanma olayı da süt kanallarının genişlemesine ve bu kanalların içinin sıvı dolmasına neden olur. Bu kist kesecikleri çok küçük olduğundan gözle görünemezler fakat gerekli muayeneler sonrası memede kitle varsa kitlenin olduğu anlaşılır.

 • Erken yaşta adet olmak
 • Beslenme biçimi
 • Boy ve kilo
 • 30 yaş sonrası ilk doğumu yapmak
 • Doğum kontrol hapları
 • Kalıtsal sebepler
 • Kötü alışkanlıklar
 • Meme kanseri riskinin yüksek olduğu bireyler

Yapılan uzun araştırmalar doğrultusunda nedenine dair net bir açıklama yapılamasa da bağırsak kanseri gibi meme kanserinde de uzun boylu bayanlar büyük risk taşımaktadırlar. Bunun yanı sıra aşırı zayıf bayanlar, kırklı yaşlarında olanlar (menopoz öncesi) da meme kanserine yakalanma riski yüksek olanlar arasındadır.

Memede Kitle Belirtileri Nelerdir ?

Farklı şekillerde, büyüklükte yuvarlak oval şeklinde kistlerin, memede elinize gelmesi ilk belirtidir. Memenin yumru olduğu yerde ağrı olması, adet öncesi bu kisti büyümesi ve daha çok ağrıması, adetten sonra ise memedeki kistin küçülmesi ve ağrının azalması gibi durumlar memede kitle olduğunun belirtileri arasında yer alır. Memenin büyümesi, şişmesi, kaşınması ağrı gibi olaylarda diğer belirtilerdendir.

Daha başka birçok hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı ve korunma oldukça mühimdir. Zira ileri evrelere ulaşmadan memedeki kitleyi farketmek tedavinin başlangıcını oluşturmaktadır. Her bayan ayda bir kez adet döneminden 1 hafta sonra el yordamı ile kendilerini muayene etmelidirler. Memede kitle oluşumunun bir takım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Yuvarlak yada oval biçimde fındık büyüklüğünde yumrular
 • Bu yumruların zamanla büyüdüğünün hissedilmesi
 • Memede aşırı hassasiyet
 • Memedeki bu yumrularda ağrı hissinin yaşanması
 • Özellikle adet öncesi memedeki kistlerin boyutunun değişmesi ve ağrılı olması, adet sonrası ise bu ağrıların ve kist boyutlarının normale dönmesi.

Memede Kitle Tedavisi

Memedeki kitle genellikle cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Mastektomi adı verilen cerrahi yöntem en fazla başvurulan tedavi şeklidir. Gerekli görüldüğü takdirde kemoterapi yöntemine de başvurulmaktadır.

Memede meydana gelen kitlenin tedavisi için ilk önce memede kitle var mı yok mu diye belli muayeneler sonucu bakılır. Daha sonra gereken bütün tedavi süreci başlatılır.

Hormon kullanımı, ilaç yöntemi veya iğne yöntemi ile tedavi süreci devam edilir. Kist ortadan kaybolduğu zaman tedavi süreci son bulur.

Memede kitle sorunu olan hastaların dikkat etmesi gereken noktalar ise ;

Doktorun önerdiği şekilde beslenmemeli, ilaç kullanılmalıdır. Diyet yapan hastaların tuz kullanımından uzak durmaları gerekir. Kesinlikle kitle tedavisi gören hastalar kafein içmekten uzak durmalıdırlar. İyi takınmış destekleyici bir sütyen giyimi iyi olacaktır. Ayrıca memede kitle teşhisi konulan hastanın adet döneminde ağrılar için kesinlikle ağrı kesici almamalıdır.

Memede kitleye hangi doktor bakar ? Memede kitle için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız genel cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git