Meme Kanseri ve Evde Kendi Kendine Meme Muayenesi

Meme Kanseri ve Evde Kendi Kendine Meme Muayenesi
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 446 kez okundu.

Meme vücudumuzun hem salgılama hem de görünüş açısından önemli bir oluşumudur. Bayanlarda fiziksel görünüm açısından önemli olduğu gibi üzerinde ve içinde çeşitli bezler sinirler ve damarlar bulunmaktadır. Gebelikte de önemli fonksiyonu vardır. Süt salgılama dediğimiz laktasyon işlemini başlatır. Göğüsten koltuk altına uzanan lenf bezleri de yine göğüsteki bezler tarafından yönetilir. Yani savunma işlemine de yardımcı olur.

Meme kanseri süt bezlerini taşıyan kanallarda ortaya çıkan ve nedeni tam olarak da bilinmeyen ve gen mutasyonu sonucu ortaya çıkan bir kanser çeşididir. Bu hastalık da süt bezlerini taşıyan kanallarda ortaya çıkan ve diğer organlara da yayılma riski taşıyan bir kanserdir. Kadınlara özgü bir kanser biçimi olan meme kanserinde kesin neden henüz bilinmemek ile birlikte kalıtsal yollardan da neden kızına aktarılabilir ve meme kanseri gelecek nesillere aktarılır. Ancak meme kanseri kadınlar da olduğu kadar çok düşük bir ihtimal olsa bile erkekler de de görülebilir. Meme kanseri kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer alır. Meme kanseri meme dokusunda oluşan hücrelerden gelişen kanser türüdür. Meme dokusunun herhangi bir bölgesinden kaynaklanabilmektedir. En sık görülen meme kanseri çeşidi meme kanallarından kaynaklı duktal kanserdir.

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri meme dokusundaki hücrelerin anormal şekilde çoğalması ve görevini yapamamasıyla oluşur. Yaş cinsiyet kalıtım stresli yaşam biçimi beslenme düzeni gibi birçok nedeni vardır. Meme kanseri teşhisi erken dönemde tespit edildi ise tedavi edilme oranı daha yüksektir. Ancak hastalar hekime gitmekten çekindikleri için muayene olmaktan da vazgeçerler. Aslında ne kadar yanlış düşündüğümüzün de bir göstergesidir bu. Her konuda kendimizden şüpheleniyorsak hekimlere başvurmak gerekir.

Yapılan araştırmalara göre meme kanserine dair herhangi bir nedene ulaşılamamıştır. Meme kanseri bireylere kalıtsal yollardan aktarılır. Bunun yanı sıra şişmanlık, erken menarş, yaşın ilerlemesi ve bayanların hiç çocuk doğmaması meme kanseri olma riskini artırmaktadır. Meme kanserinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Genetik kalıtsallığı tahmin edilse de meme kanserinin %9’ luk kısmı aileden geçmektedir. Annesinde, anneannesinde veya teyzesinde meme kanseri hastalığı olan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riski diğer kadınlardan fazladır. İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapan kadınlarda risk artmaktadır. 55 yaşından sonra menopoza girmek de meme kanseri riskini arttırmaktadır. Bu tür nedenlerde etken kadınların uzun süreli olarak östrojen hormonuna maruz kalınmasıdır. Ayrıca ilk reglin erken yaşlarda yaşayanlar yaşamları boyunca daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalırlar. Bu da meme kanserinin nedenleri arasındadır. Doğumdan sonra emziren annelerde sütün en az 1 yıl koruyucu etkisi olduğu söylense de bazı araştırmalar bir alakası olmadığını iddia etmektedir. Boyu uzun kadınlarda meme kanseri riski nedeni bilinmese de artış göstermektedir. Ayrıca boyu uzun olan kadınların kalın bağırsak kanseri riski de yüksek olarak saptanmıştır. Menopoz sonrası dönemde de aşırı kilolar ve özellikle yağ arttıkça östrojen hormonu da artmaktadır ve östrojen hormonu bilindiği üzere meme kanserine neden olmaktadır. Doğum kontrol haplarını uzun süre kullanan kadınlarda meme kanseri gelişim riskini arttırmaktadır. Alkol de meme kanserine neden olmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserinin en büyük belirtisi memenin altında oluşan ve sivilceyi andıran bir kitlenin oluşmasıdır. Bunun yanı sıra memenin ucundan akıntı gelmesi, meme başının içeri doğru çekilmesi veya memenin çökmesinin ve şeklin bozulması, memenin derisinde oluşan bozukluklar örneğin derinin soyulması ve kızarıklık, ödem ve şişlik ve meme de aşırı büyüme ve meme rengini değişmesi sonucu sizlerinde meme kanserine yakalanma riskiniz vardır demektir. Meme kanseri hakkında kesin sonuç için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Meme kanserinin ilk ve sık rastlanan belirtisi memede zamanla büyüme gösteren bir kitlenin oluşumudur. Bu kitle ağrısız olarak büyümeye devam ediyorsa mutlaka bir doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Memede hassasiyet ve çekilmeler, meme derisinde kalınlaşma, meme ucunun hassaslaşması, memenin derisinde bir sebep olmaksızın tahrişi gibi belirtileri bulunmaktadır.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinin tedavisinde ise hastalığınız ilerlemesine bağlı olarak tedavi uygulanır. Hemen hemen her kanser türünde olduğu gibi sizlere ilk olarak kemoterapi uygulanır. Bunun yanında hastalığınızın ilerlemesini durduracak ilaçlar da verilir. Eğer tedavi olumlu sonuç vermez ise son olarak kanserli meme alınır ve bireye ilaç tedavisi uygulanır. Eğer sizinde meme kanseri olma şüpheniz var ise hastalığınız daha fazla ilerlemeden mutlaka bir doktora başvurunuz.  Meme kanseri diğer kanser türlerinde olduğu gibi belirgin bir belirti göstermeyebilir. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de evrede tanı konması, tedavinin başarı şansını arttırmaktadır. Erken teşhis için üç temel yöntem uygulanabilir.

  • Evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri,
  • Doktor tarafından yılda bir yapılan meme muayeneleri
  • Meme röntgen filmi

Erken teşhise yardımcı muayene olarak önerilen bir muayeneden bahsetmek istiyorum. Evde her banyodan sonra özellikle 25 yaş üzeri bayanların düz bir duvar önünde veya bir ayna karşısında meme simetrisini kontrol etmeleri, koltuk altında bulunan lenf bezlerini el yardımı ile dokunarak hissetme muayenesi, meme başında şişme, morarma, içe göçme gibi belirtiler bulunduğunda hiç beklemeden doktora başvurmaları gerekmektedir. Gerekli tahlillerden geçtikten sonra bireyin bağışıklığına göre tedaviye başlanır. Evde muayene yöntemi gayet basittir. Her bayan kendi kendine bu saydığımız yerleri kontrol edebilirler. Ancak meme kanseri sadece memede görülmez. Kanserin genel belirtileri olarak ani kilo verme, yaraların geç iyileşmesi, iştahsızlık, morarma, enfeksiyona yatkınlık gibi. Bu belirtileri geç olarak fark etmeden önce size tek tavsiyemiz düzenli olarak mamografi dediğimiz meme filmini çektiriniz. Her film sonrasındaki riskler belirleneceğinden herhangi kötü bir durum da erken saptanmış olacaktır.

Kadınların çoğu kendi el muayeneleriyle şüphelendikleri durumlarda doktora görünmelidirler. Kadınların menopoz sonrası dönemlerinde her ayın aynı günü muayene yapılmalı. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle bir sertlik ve top gibi bir şey ele geldiğinde vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekir. Her kanserin olduğu gibi meme kanserinin de alanında uzmanlaşmış bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Meme kanserinin temel tedavisi cerrahi operasyondur. Meme kanserinden meme dokusunu tamamen almadan kurtulmak mümkün değildir. Yalnız erken evre küçük tümörlerde meme koruyucu cerrahi operasyonları da uygulanabilir. Bu ameliyattan sonra tamamlayıcı olarak kemoterapi veya hormonel terapiler uygulanmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git