Meme Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Meme Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 154 kez okundu.

Meme kanseri için hangi doktora gidilir ? Meme kanserine hangi poliklinik bakar ? Meme kanseri için hangi bölüme gidilir ?

Meme Kanseri İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Meme kanseri nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda meme kanserine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Meme Kanseri Nedir ?

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer alır. Meme kanseri meme dokusunda oluşan hücrelerden gelişen kanser türüdür. Meme dokusunun herhangi bir bölgesinden kaynaklanabilmektedir. En sık görülen meme kanseri çeşidi meme kanallarından kaynaklı duktal kanserdir.

Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

Meme kanserinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Genetik kalıtsallığı tahmin edilse de meme kanserinin %9’ luk kısmı aileden geçmektedir. Annesinde, anneannesinde veya teyzesinde meme kanseri hastalığı olan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riski diğer kadınlardan fazladır. İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapan kadınlarda risk artmaktadır. 55 yaşından sonra menopoza girmek de meme kanseri riskini arttırmaktadır. Bu tür nedenlerde etken kadınların uzun süreli olarak östrojen hormonuna maruz kalınmasıdır. Ayrıca ilk reglin erken yaşlarda yaşayanlar yaşamları boyunca daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalırlar. Bu da meme kanserinin nedenleri arasındadır. Doğumdan sonra emziren annelerde sütün en az 1 yıl koruyucu etkisi olduğu söylense de bazı araştırmalar bir alakası olmadığını iddia etmektedir. Boyu uzun kadınlarda meme kanseri riski nedeni bilinmese de artış göstermektedir. Ayrıca boyu uzun olan kadınların kalın bağırsak kanseri riski de yüksek olarak saptanmıştır. Menopoz sonrası dönemde de aşırı kilolar ve özellikle yağ arttıkça östrojen hormonu da artmaktadır ve östrojen hormonu bilindiği üzere meme kanserine neden olmaktadır. Doğum kontrol haplarını uzun süre kullanan kadınlarda meme kanseri gelişim riskini arttırmaktadır. Alkol de meme kanserine neden olmaktadır.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Meme kanserinin ilk ve sık rastlanan belirtisi memede zamanla büyüme gösteren bir kitlenin oluşumudur. Bu kitle ağrısız olarak büyümeye devam ediyorsa mutlaka bir doktor kontrolüne başvurulmalıdır.
Memede hassasiyet ve çekilmeler, meme derisinde kalınlaşma, meme ucunun hassaslaşması, memenin derisinde bir sebep olmaksızın tahrişi gibi belirtileri bulunmaktadır.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Meme kanseri diğer kanser türlerinde olduğu gibi belirgin bir belirti göstermeyebilir. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de evrede tanı konması, tedavinin başarı şansını arttırmaktadır. Erken teşhis için üç temel yöntem uygulanabilir.

  • Evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri,
  • Doktor tarafından yılda bir yapılan meme muayeneleri
  • Meme röntgen filmi

Kadınların çoğu kendi el muayeneleriyle şüphelendikleri durumlarda doktora görünmelidirler. Kadınların menopoz sonrası dönemlerinde her ayın aynı günü muayene yapılmalı. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle bir sertlik ve top gibi bir şey ele geldiğinde vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekir.

Her kanserin olduğu gibi meme kanserinin de alanında uzmanlaşmış bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Meme kanserinin temel tedavisi cerrahi operasyondur. Meme kanserinden meme dokusunu tamamen almadan kurtulmak mümkün değildir. Yalnız erken evre küçük tümörlerde meme koruyucu cerrahi operasyonları da uygulanabilir. Bu ameliyattan sonra tamamlayıcı olarak kemoterapi veya hormonel terapiler uygulanmaktadır.

Meme kanseri için hangi doktora gitmeyelim ? Meme kanseri hangi bölüme girer diye soruyorsanız kadın hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git