Meme Ağrısına Hangi Doktor Bakar ?

Meme Ağrısına Hangi Doktor Bakar ?
2 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 179 kez okundu.

Meme ağrısına hangi doktor bakar ? Meme ağrısı için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Meme ağrısı hangi bölüme girer öğrenin.

Meme Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Meme ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda meme ağrısına hangi doktor bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Meme Ağrısı Nedir ?

Meme ağrısı, kadınların yaşamları boyunca sık sık rastladıkları bir problemdir. Kadınların yüzde 70’i bu rahatsızlık dolayısıyla şikâyetçi olurlar. Genellikle bu rahatsızlık 30 ila 50 yaş aralığında daha sık görülmektedir. Tabi meme ağrısını açıklayan çoğu kadın bunun adet dönemiyle doğru orantılı bir şekilde olduğunu açıklamaktadırlar. Kadınların ağrıları adet düzeniyle ilişkili olduğunu söylemek bu bağlamda elbette mümkündür. Meme ağrıları tek tarafta veya iki tarafta da olabilir. Meme ağrıları çoğu kadında görülen bir rahatsızlıktır. İleri derecede olmadıkça çok ciddi bir rahatsızlık değildir. İleri derece diyoruz çünkü; eğer öngörülmezse kansere yol açabilir. Adet ağrısına dayalı meme ağrıları kontrol edilebilir süreçte dikkat edilir. Böylelikle ağrının dönemsel olduğu söylenebilir. Adet ağrısının memede meydana getirdiği gerginlik ve ağrının sebebi olarak; yumurtalama döneminden sonra bazı hücrelerin memede değişikliğe yol açmasıdır.

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Meme ağrılarının birçok nedeni vardır. 30 yaşlardan sonra doğum yapmak meme ağrılarını arttırır ya da kanser riskini arttırır. İlk adetini küçük yaşlarda yaşamak da vücudun uzun süre östrojen hormonuna normal yaşlarda adet gören kişilerden daha çok maruz kalacağı için risk fazladır. Doğum kontrol hapları meme ağrılarını tetiklemekle birlikte, kanser riskini de arttırır. Menopoz dönemi de bu rahatsızlığı ve kanser riskini arttıran nedenler arasındadır.

Meme Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Bu durum kendisini genellikle ağrı şeklinde gösterir. Adet döneminde gerginlik, şişkinlik ya da yine ağrı şeklinde görülebilir. Adet döneminden kaynaklanmayan meme ağrısı kas ve eklem ağrısının ya da kalp ağrılarının memeye yansıması şeklinde görülebilir. Bazen vücutta oluşan bir ağrı meme ağrısı şeklinde görülebilir. Bu hastalıklardan biride meme kanseridir. Meme kanserinin belirtileri ise; meme ile koltuk altı bölgesi arasında bir şişlik oluşması, ciltte portakal kabuğu görüntüsü ve kızarıklık, meme başında akıntı oluşması bazen de kanlı bir akıntı gelmesi, meme başının belli bir yöne ya da geri çekilmesi, memenin derisinin kalınlaşması olabilir. Bu durumlarda muhakkak doktor kontrolünde bulunmak gereklidir.

Meme Ağrısı Tedavisi

Çoğu hastalığın olduğu gibi bu rahatsızlığında bitkisel bir tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavi için mısır püskülü, kuru nane, semiz otu, ceviz vs. bitkiler iyi gelmektedir. Bir litre suyun içine bir tutam mısır püskülü koymak ve masaj yaparak memeyi ovmak gerekir. Cevizin kendisini tüketmek ya da suyunu içmek gerekir. Sütleğen otunu kaynatıp içilmesi yararlı olacaktır. Bu şekilde denemiş ve ağrıların gitmediği durumlarda doktorların uygulayacağı ilk şey meme ağrısına neden olan olguyu ortaya çıkarmaktır. 40 yaşın üstündeki hastalarda meme kanseri riskinin fazla olması nedeniyle mamografi ve ultrasonografi ile görüntüleme yöntemleri kullanılır. Meme ağrılarının bir sebebi de soğuk olabilir. Memeyi soğuktan korumak ağrıların azalmasını sağlayabilir.

Meme ağrısına hangi doktor bakar ? Meme ağrısı için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız genel cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git