Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?
1 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.149 kez okundu.

Melisa bitkisi, nane ailesinden gelen ve en önemli özelliği sakinleştirici etkisi olmasıdır. Özellikle de melisa çayı, stresi ve kaygıyı azaltmak için kullanılır. Bunun yanında uyku düzenini sağlar ve iştah açma özelliği bulunur. Melisa çayı, orta çağ döneminden saha önce dönemlerde de kullanılan bir bitkidir. Melisa çayının ilk kullanımında böcek ısırıklarına karşı kullanılıyordu. Melisa bitkisi, yabani olarak Akdeniz ve Avrupa’ya kıyısı olan ülkelerde yetişiyor. Melisa bitkisinin limona benzeyen hafif bir kokusu bulunuyor. Aynı zamanda melisa bitkisinin üzerinde küçük beyaz çiçekler olur. Melisa bitkisinin bilinen diğer adları ise, mavi balsam, tatlı balsam, bal bitkisi, oğul otu ve nane balsamdır. Melisa daha çok yapraklardan hazırlanan çay şeklinde tüketilir. Fakat melisanın kapsül, yağ ve krem formları da vardır.

Melisa Çayı Neye İyi Gelir ?

Melisa çayının kaygı azaltıcı, stres giderici ve uyku bozukluklarını düzenleyici bir özelliği vardır. Melisa bitkisinden elde edilen cilt kremleri, uçuk tedavisinde, mantar ve egzama tedavisinde sıkça kullanılır. Melisa yağı, çok etkili bir anti bakteriyeldir ve vücut direncini arttırır. Aynı zamanda Alzheimer hastalarında melisa çayı bilinçsel gelişme sağlamasına yardımcı oluyor.

  • Özellikle de uyku sorunu yaşayan kişiler için önerilir.
  • Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır ve stresi azaltır.
  • Mide rahatsızlıklarının tedavisinde sıkça kullanılır.
  • Sindirim sorunlarının tedavisinde tercih edilir.
  • Ter atmanızı sağlar ve kısa süre içinde ateş düşürür.

melisa çayının yararları

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Yarım litre kaynamış suyun içine 10 gram kurutulmuş melisa çayı atarak 10 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Hazırladığınız melisa çayından 1 bardak içtikten sonra geri kalanını buzdolabında 2 gün saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi önerilir. Çayın içine atılması tavsiye edilen melisa çayı 1,5- 4 gram arası kurutulmuş melisadır.

Melisa Çayının Yan Etkileri

Özellikle de sedatif ilaçlar ve tiroid ilaçları ile etkileşime girebilir ve yan etkiler ortaya çıkabilir. Uykusuzluk ve kaygı için ayrı bir ilaç kullanıyorsanız melisa çayını tüketmeniz önerilmez. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların melisa çayını doktor kontrolünde tüketmesi gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git