Masumiyet Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Masumiyet Müzesi – Beyoğlu / İstanbul
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 287 kez okundu.

Masumiyet Müzesi kitabını elbet duymuşsunuzdur. Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk bu güzel kitabını bir müze ortamına aktardı. Biz de burayı sizler için gezdik ve çok etkilendik. Bu müzeyle ilgili bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Masumiyet Müzesi Tarihi

Orhan Pamuk 2008 yılında yayınladığı Masumiyet Müzesi romanına Masumiyet Vakfı adında bir vakıf açmak için başvurdu. Vakıf açıldıktan sonra da müze 4 yıl sonra faaliyete geçmeye başlamıştır. Kitap zengin bir aileden gelen adamla fakir bir ailenin kızının aşkından bahsetmektedir. Bu masalımsı hava müzeye yansıtılmıştır. Müzeye gidenler kitabın ruhuna tamamen ait bir müze olduğunu düşünmektedirler. Bir kitabın ete kemiğe bürünmüş haline tanıklık edebilmek kitapseverler için muhteşem bir fırsat. Financial Times’da Simon Schama’nın yaptığı yorum en çok dikkat çeken yorumlardan olmuştur. “Dünyanın en güzel, en insanî ve etkileyici modern sanat yorumu. Diğer yandan kutular ve vitrinlerden oluşan zerafet…” sözleri müzeyi tanımlayan en anlamlı sözlerdir.

Masumiyet Müzesi Özelliği

Size garantisini verelim, romanı okuduysanız bu müzeye aşık olacaksınız. Kuru kuruya okumadan gitmenizi tavsiye etmeyiz. Müze tamamen kitapta geçen 50 yıllık kurgusal bir İstanbul hayatını anlatan eşyalarla doludur. Ayrıca kitabın arkasında bu müzeye giriş için bir biletiniz bile var. Her şey o kadar güzel düşünülmüş ki. Her karakterin ruhuna, anlarına göre toparladığı eşyalarla bir kurgunun değil, gerçeğin ta kendisinde buluyorsunuz kendinizi. Bu eşyalar vitrinlerde veya kutularda sergileniyor. Kulaklık takıp Orhan Pamuk’un sesiyle müzeyi gezmenizi de ayrıca tavsiye ederiz. Bu müzenin yazılmış bir romandan doğması bu kategorideki ilk modern sanat müzesi olma konumundadır.

Masumiyet Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Bunun dışında haftanın her günü açıktır. Cuma günü 10.00-21.00 arasında, diğer günlerde ise 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti tam bilet 15 liradır. Öğrenciler içinse bu fiyat 10 lira olmaktadır. Eğer kitaba sahipseniz arkasındaki biletle de giriş yapabilirsiniz.

Masumiyet Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Firuzağa Mahallesi, Dalgıç Sk. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (0212) 252 9738

Müze İstiklal Caddesi ve Tophane arasında bir bölgededir. Taksim, Cihangir, Tophane ve Galatasaray’dan yürüyerek gidebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git