Maslak Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir ?

II. Mahmut zamanında yapılan ve Abdülaziz döneminde düzenlenen Maslak Kasrı, İstanbul’da Büyükdere Caddesi’nde, İstinye ve Tarabya kavşakları arasında bulunur. II. Abdülhamit kasrı av köşkü ve dinlenmeye yeri olarak kullanmıştır.

Kasr-ı Hümayun, Mabeyn-i Hümayun, Paşalar Dairesi, Çadır Köşkü ve Limonluk gibi bölümlerden oluşan kasrın mimarisi diğer Osmanlı yapılarına göre daha sade olup, Abdülhamit’in tuğrası bazı yerlerinde bulunmaktadır.

Kasr-ı Hümayun: İki katlı olan yapının girişinde iki tarafta da sütunlar üzerinde balkon bulunur. Renkli kalem süslemeleri ile donanmış odaların tavanı ile ilgi çekici olan bu kısımda Sultan Abdülhamit’in çalışma ve yatak odası sergilenir.

Mabeyn-i Hümayun: Küçük ve tek katlı olan, sultanın özel dairesi sayılan bu yapıdan bitkiler, fern ağaçları, muzlar ve kamelyalarla süslü olan limonluğa geçilir.

Çadır Köşk: Sekizgen yapıya sahip olan köşkün ahşap işçiliği ilgi çekmektedir.

Paşalar Dairesi: Tek katlı olan bu yapıda hamam bulunur.

Maslak Kasrı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Maslak Kasrı, Milli Saraylara bağlı olduğu için Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçilerine kapalıdır.  Kasrı 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Maslak Kasrı’na giriş için ödemeniz gereken ücret ise; tam 5 TL, indirimli 2,5 TL’dir.

Maslak Kasrı Nerede ?

Adres: Büyükdere Caddesi Maslak – Şişli / İstanbul

Telefon:  (0212) 346 19 07

Maslak Kasrı Nasıl Gidilir ?

Toplu ulaşım için; İETT seferlerini kullanarak Şişli Atatürk Sanayi Kavşak Otobüs Durağı’nda inebilirsiniz. (İndikten sonra 150 metre yürüme mesafesinde)

Metro ile ulaşım sağlamak için; Sarıyer Darüşşafaka Metro İstasyon Durağı’nda inerek ulaşabilirsiniz. (İndikten sonra yaklaşık 600 metre yürüme mesafesinde)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git