Masajdan Sonra Kas Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Masajdan Sonra Kas Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer ?
17 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 265 kez okundu.

Hepimiz zaman zaman masaj yaptırma ihtiyacı duyuyoruz. Bu mevsimsel ağrılardan olabileceği gibi fiziksel yorgunluğun kronik hale gelmesiyle de ilgili olabiliyor. Fakat yapılan masaj sonrası ağrılarımız geçeceği yerde şiddetlenerek devam ediyor. Peki masaj sonrası kas ağrısı sebebi neler olabilir? Haydi biraz değerlendirme yapalım:

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ağrılarınız sürekli ise kronik bir hal almıştır ve masaj tek başına yeterli gelmeyecektir. Eğer iyi bir masörünüz varsa bu yakın çevreden biri de olabilir ama eğer uzman biri masaj işlemini yapıyorsa sizin ağrılarınızın kaynağı olan sinir uçlarınıza baskı yapacaktır. Bu işlem o an sizi rahatlatsa bile uyarılan sinir uçları daha sonrasında daha şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey ağrıyan bölgenin soğuk su ya da buz ile tampon edildikten sonra dinlenmeye bırakılmasıdır.

Masaj Sonrası Ağrı Neden Olur ?

Evet, masaj işlemi daha çok ağrıyan sinir uçlarına yapılan baskıdan ibarettir denilebilir fakat şunu belirtmekte fayda var: Eğer masaj sonrası ağrılarınız devam ediyorsa yapılacak en iyi şeylerden biri de masaj öncesi alınacak ılık bir duştur. Masaj öncesi alınan duş, hem sizi daha rahat hissettirecek hem de sinirlerinizin bir nebze olsun yatışmasına yardımcı olacaktır. Duş sonrası yapılan masaj ise sinir uçlarında oluşan ağrının yok olmasına oldukça çok yardım edecektir.

Spor yapmadan evvel de vücut ısındırıcı egzersizlerin yapılması sonrasında yapılan masajın kalitesini artırır. Şöyle ki, ısınma egzersizi olmadan yapılan spor kaslarınızı zorlar ve sinirlere baskı yapar sinir uçlarında yaşanan bu gerilim size kramp ve ağrı olarak geri döner. Az önce belirttiğim gibi meydana gelen bu ağrının masajla giderilebilmesi için gerilen sinir uçlarını gevşetilmesi gerekir. Bu da egzersiz ve soğuk tampon ile mümkün olur.

Masaj İçin Yağ Kullanılır Mı ?

Ayrıca masaj yaparken kullanılan kas gevşetici özelliği olan doğal yağları da kullanmakta fayda var diye düşünüyorum. Kokusu güzel sayılmasa da pek çoğu masaj salonlarında yapılan masajda bile çokça tercih edilir. Çünkü sinirleri yatıştırmakta ve ağrıyı geçirmekte oldukça etkilidir.

Masaj Sonrası Ağrı Nasıl Geçer ?

Bunların haricinde elbette ki kronik olmayan ağrılar için yapılan sıradan bir masaj etkili olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta uyarılmış sinir uçlarına doğru şekilde baskı yapılması ve yatıştırılmasıdır. Zira yanlış yöntemlerle yapılan masaj ağrıyı hafifletmek yerine daha çok artmasına neden olacaktır. Masajın dairesel ve hafif hareketlerle ağrıyan bölgeye parmakların iç kısmıyla daireler çizerek yapılabilir. Bu şekilde daha iyi verim alınabilir.

Tüm bunlara ek olarak yazın güneşlenerek dinlendikten sonra yapılan masaj vücudun ve kasların rahatlamasını sağlayacak ve sinirlere de son derece iyi gelecektir. Sürekli hale gelmiş, kronikleşmiş ağrılar içinse bir doktora danışmakta fayda vardır. Çünkü sinirlere yapılacak bilinçsiz baskı sinir ucu iltihaplarına neden olabilir. Hiç şüphesiz bu da daha çok ağrıya sebep olur. Masaj sonrası ılık bir duş alınarak masajın olumlu etkileri artırılabilir.

Bacak Ağrılarına Masaj

Kendimde de tecrübe ettiğim şey şu ki, masaj uyku öncesi kasları çok rahatlatıyor. Sürekli olarak yürüyüş yapan biri olarak bacaklarımda özellikle arka kasların sinirlerinde meydana gelen ağrılar için masaj uygulama ihtiyacı duyuyorum ve bunu dinlenme sonrası, uyku öncesi yaparak masajın etkili olmasını sağlıyorum. Siz de bahsettiğim diğer yöntemlere ek olarak bunu uygulayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git