Mantı Kaç Dakika Pişirilmeli?

Mantı Kaç Dakika Pişirilmeli?
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 241 kez okundu.

Mantı kaç dakikada pişirilmeli ? Mantı, her yaştan insanın en severek yediği yiyecekler arasında yer almaktadır. Pişmesi kadar içeriğinin güzel hazırlanması ve tazeliği de son derece önemlidir. Ne kadar taze ve malzemeleri kaliteli yapılırsa o kadar lezzeti artacaktır. Aynı zamanda pişme süresi de kısalacak ve sofralarda kısa zamanda yerini alacaktır. Yapılışı kolay gibi gözükse de dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası bulunmaktadır.

Öncelikle, makarna pişirmeye benzediği için mantı pişirmekte çok kolay gözükmektedir. Fakat mantının suyunun bol olması, gerektiğinde taşıyacağı kadar su ilave edilmesi ve geniş bir tencerede pişmesi daha iyidir. Çünkü böylece hem mantılar birbirine yapışmayacak, hem de zedelenmeden pişecektir. Ayrıca mantının pişirildiği ocak kısık ateşli olmamalıdır. Yüksek ateşte çok daha iyi pişer. Fakat yüksek ateşte daha hızlı karıştırmak lazım diye düşünmemek gerekir. Çünkü; mantı yavaş yavaş zedelenmeden yapıştırılmalıdır.

Mantı pişirme süresi ise; mantının hazır veya el yapımı olmasına göre değişmektedir. Hazır mantıların pişme süresi, 15-20 dakikayı bulabiliyorken, el yapımı ve yeni yapılmış taze mantının pişme süresi 10 dakikayı bulmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git