Makale Yazarlığı Yapmak İstiyorum Ama Nasıl ?

Makale Yazarlığı Yapmak İstiyorum Ama Nasıl ?
3 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 326 kez okundu.

Herkese merhaba. Ben Elif, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Bugün sizlere her üniversite öğrencisinin az da olsa sıkıntı çektiği bir mesele olan cep harçlığı çıkarma konusunda yardımcı olmak istiyorum. Sizlere asla parasız kalmamanın sırrıyla birlikte, bunu ne kadar süre çalışarak ve ne kadar para kazanarak başarabildiğimi anlatacağım.

Ben 22 yaşındayım. Yani hem öğrenmeye hem eğlenmeye hem de para kazanmaya en fazla ihtiyacım olan dönemimdeyim. Üniversiteye başladığımdan beri kendime biraz katkı sağlamak amacıyla zaman zaman çeşitli yerlere iş başvurularında bulundum, onay da aldım ret de, ancak hem ders programıma hem de kendi isteklerime uygun işi asla bulamadım. Her ne kadar bazen iş zor olmasa da, genellikle çalışanın karşılaması gereken kriterler beni en çok zorlayan oldu. Çoğu zaman yoğun bir ders programım olduğu ve mesleğim gereği sürekli gönüllülük işleriyle uğraştığım için çalışmak istediğim yerlerin kriterlerini karşılayamadım.

Benim için gerekli olan, değişken boş zamanlarımı değerlendirebileceğim bir iş bulabilmekti. Okulda olunca bir günüm diğerini tutmadığı için, çok fazla bir mekana bağlandığım işler bana uygun değildi. Bunun üzerine, tüm uygun iş ilanlarında tecrübe aranıyordu ki bu da 20’li yaşlarının başında olan birisi için karşılaması oldukça zor bir kriter. Zaman ve mekan açısından beni bağlamayacak, ne kadar çalışırsan o kadar kazan tarzı bir iş bulmanın imkansız olduğunu anlamış, hatta okul bitene kadar çalışamayacağım umutsuzluğuna kapılmıştım.

Tüm uğraşlarım sonucunda bu konu beni artık iyice sıkmaya başlamıştı ki bir gün Facebook’ da bir reklam gördüm. Acilmakale.com adlı bir sitenin “makale yazarlığı iş ilanları” duyurusuydu. Çok güvenilir ve sevdiğim bir arkadaşımın sayfayı beğenip takip ettiğini görünce ben de bir girip göz atmak istedim. Daha öncesinde böyle bir site veya işle ilgili hiçbir bilgim olmadığı için tereddüt etsem de çocukluğumdan beri en çok sevdiğim şeylerden biri olan yazı yazmayı yaparak para kazanabilme fikri bana çok harika geldi. Ancak başta inanmadım. Hemen hemen her “yazı yazarak para kazanma” platformunun da değişik beklenti ve kriterleri oluyor, bir de üstüne emeğin karşılığını doğru düzgün vermiyorlar. Daha önce başka platformlarda bu tarz işler yapan arkadaşlarımdan emeklerinin karşılığı olan paralarını alma konusunda zorlandıklarını duymuştum.

Hemen acilmakale.com facebook sayfasında yer alan “Mesaj Gönder” bölümünden başvuru yapmak istediğimi belirttim. Bana geri dönüş olarak detaylı bir bilgilendirme mesajı ilettiler. Gerekli yeterliliklere sahip olduğumu kanıtlayabilmek adına örnek birkaç metin hazırladıktan sonra, işe kabul edildiğimi duyduğumda çok mutlu oldum.

Bana hemen gerekli tüm bilgileri, nasıl ve ne şekilde çalışacağım hakkında uzunca bir metin halinde yolladılar. Hemen büyük bir hevesle kullanıcı bilgilerimi girip siteye girdim. Ne tarz yazılar yazmam gerektiğini inceledim, ve karşılığında ne kadar kazanacağıma baktım. Sistemde her gün farklı farklı konular hakkında makale ihtiyacı oluyor. Bunlar genellikle kadın, makyaj, ilişkiler, sağlık, yemek tarifleri gibi konular oluyor. Konular hemen hemen her gün değişiyor, yenileniyor. Konuların hepsi gayet makul ve yazması asla sıkıcı olmayan şeyler. Bu iş benim için adeta büyük bir şans oldu. Tam aradığımı buldum.

Ayrıca başvurumu yaptığım andan itibaren çok sıcak bir karşılama ve sorunsuz bir yardım servisi ile karşılaştım. İhtiyacım olan her bilgiyi almama rağmen, zaman zaman daha önce hiç yapmadığım bir iş olduğu için sormam gereken sorular oldu. Tüm sorularıma karşı çok ilgili ve yardımsever yaklaşıldı. Bunu özellikle bir iş yaparken güler yüz ve insan ilişkilerine değer veren arkadaşlar için söylüyorum, bu konuda içiniz son derece rahat olabilir. İşiniz her ne kadar kendi evinizden ve bilgisayar başında olsa da yine de muhatap olduğunuz kişilerin size karşı güzel yaklaşımı işe karşı büyük bir güven oluşturmanızı sağlıyor.

Ben, yazmaya azar azar başladım. Acaba hata yapar mıyım, doğru yapıyor muyum çekinceleriyle başladığım bu işe zamanla çok alıştım ve boş dururken canım yazı yazmak istemeye başladı. Ben fark etmeden bu iş benim için hobiye dönüşmeye başladı. Acilmakale.com’ da çalışırken yapmanız gereken tek şey ana sayfaya eklenmiş konulardan yazmak istediğinizi veya yazabileceğinizi düşündüğünüz konuyu seçip elinizden gelenin en iyisini yapmak. Yazdığınız her bir makale için önce onay bekliyor, kontrol edilerek onaylandıktan sonra hemen paranızı bakiyenizden görebiliyorsunuz. Emeğin karşılığını böyle hızlıca almak da bu işin ayrı bir güzel tarafı. Ayrıca yazıları yazarken yaptığınız araştırmalar sonucunda birçok da bilgi öğrenmiş oluyorsunuz. Yani aslında yeni bir kitap okurmuş gibi, icra etmesi gerçekten zevkli bir iş yapıyorsunuz.

Şimdi sizlere benim gibi potansiyele sahip birinin bir ayda ne kadar para kazanabileceğinden bahsetmek istiyorum ki bu zaten çoğu kişinin aklındaki en önemli soru işareti. Eğer bu işe günde 6-8 saat ayırabilirseniz, 1 ayın sonunda hemen hemen 1000-1200 TL arası bir kazanca ulaşabilirsiniz. Elbette bu yazacağınız makalelerin uzunluğuna ve niteliğine göre de değişebilen bir rakam. Ancak ortalaması bu. Eğer yüksek rakamlarda gözünüz yok ve benim gibi sadece boş zamanlarınızı etkili bir şekilde değerlendirebilme amacınız varsa, sizin için en doğru yer acilmakale.com, çünkü asla bir saat veya gün kısıtlamanız yok, ya da bir günde/ ayda şu kadar yazmak zorundasınız gibi bir şey yok. Her şey tamamen size bağlı. Sadece boş zamanları değerlendirerek, her gün düzenli dahi çalışmasanız, 400-500 TL arası bir kazanç sağlayabilirsiniz. Kısacası bu platformda siz ne kadar isterseniz, o kadar kazanırsınız. En güzel yanlarından biri de bu, kendinizi asla sıkmadan keyfinizce para kazanabilirsiniz.

Paranızı da her ay talep ettiğinizde bilgilerinizi verip banka hesabınıza alıyorsunuz. Banka hesabınız yoksa da bunu paranızı cep telefonunuza alarak halledebiliyorsunuz. Ödemelerde hiçbir şekilde problem veya aksama olmuyor. Yani, tereddüt etmenizi gerektirecek hiçbir şey yok. Sizler de benim gibi boş vakitlerinizde işe yarar bir şeyler yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Facebook’ a girip acilmakale.com’ u bulmak. Sonrasında çalışmak istediğinize, başvuru yapmak istediğinize dair bir mesaj gönderip geri dönüşü en kıza zamanda bekleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz her şey ile beraber yapmanız gerekenleri bu geri dönüş mesajının içerisinde bulacağınıza ve kafanızda eğer hala soru işareti varsa hepsinin cevaplanacağına emin olabilirsiniz.

Ben acilmakale.com’ da çalışmaya başladıktan sonra hem cebim hem de kafam inanılmaz rahatladı. Kafam rahatladı çünkü aklımda sürekli bir “Ben ne yapsam? Bu vaktimi nasıl değerlendirsem” meselesi kalmadı. Cebim rahatladı çünkü ailemden aldığım harçlığın yanı sıra cebime ek para girmiş oldu ve harcamalarımı yaparken, ya da çok beğendiğim bir şeyi almak istediğimde düşüncelere girmeme gerek kalmadı. Artık kendi paramı kazandığıma göre gönlümce harcayabilirdim. Böyle hissedebilmek çok güzel bir şey. Özellikle de bunu tüm bu yazı boyunca anlattığım şartlar altında yapmak, paha biçilemez. Olur da sizin de aklınız benim acilmakale.com ile tanışmadan önceki düşüncelerimle doluysa, bence bir saniye daha beklemeden acilmakale.com’ un Facebook hesabını ziyaret etmelisiniz! Umarım tüm bu anlattıklarım sizler için yararlı olmuştur.

İnternetten yazı yazarak para kazanmak ile ilgili makale yazarlığı yaparak para kazandıran siteler arasında en iyisi olan acilmakale.com hakkında tecrübelerimi paylaştım. Fakat aklınıza takılan sorular varsa konu altında yer alan yorum bölümünden bana iletebilirsiniz, en kısa sürede sorularınızı cevaplayacağım.

Makale Yazarlığı Yapmak İstiyorum Ama Nasıl ? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Nesli dedi ki:

    Makale yazarı olmak istiyorum.Yardımcı olur musunuz?

    1. admin dedi ki:

      Merhaba Nesli, makale yazarı olmak için facebook.com/acilmakale adresindeki sayfaya mesaj göndererek konu ile ilgili bilgi alabilirsin Yazımda da belirttiğim gibi bende acilmakale.com ile çalışıyorum.

Sayfa başına git