Macadamia Yağının Faydaları ve Kullanımı

Macadamia Yağının Faydaları ve Kullanımı
4 Mayıs 2020 tarihinde eklendi, 54 kez okundu.

Proteacea familyasında bulunan ve 4 türü içine alan bir cins çiçekli bitki olan macadamia, Avustralya’da yetişmektedir. Küçükten büyüğe her daim yeşil kalan bu ağaçların boyları yaklaşık olarak 2–12 m arasında olmaktadır. Birçok farklı cinsi bulunduğundan cinsine göre 3 ile 6 halka dizilişli yapraklara sahip olabilirler. Genellikle eliptik veya mızrak veya ters yumurtamsı şekilde, 6–30 cm uzunluğunda ve 2–13 cm genişliğinde ve dikensi kenarlı yapraklara sahip olabilirler. Çiçekleri ise, 5–30 cm uzunluğunda salkım şeklinde bulunurken, tek başına 10-15 mm uzunluğunda, beyazdan pembe veya mor renge kadar değişen 4 ufak tepale sahip olarak görülmektedirler. Meyveleri çok sert odunsu ve küre şeklinde bulunur. Sivri tepeli bir kabuğun içerisinde 1 veya 2 tohum bulunmaktadır.

Bu ağaç ismini kendisini ilk kez tanımlayan botanistlerden almıştır. Genellikle macadamia nut, Queensland nut, bush nut, maroochi nut, queen of nuts veya bauple nut olarak bilinmektedir. Avustralya’nın yerlileri olan Aborjinler ise bu bitkiyi, gyndl, jindilli ve boombera gibi isimler ile bilirler. Ülkemizde ise çoğunlukla makademya veya macadamia fındığı olarak bilinir.

Macadamia tohumları son derece değerli bir besin kaynağıdır. 4 türü bulunur ve bunlardan Macadamia Integrifolia, Macadamia Tetraphylla ve Macadamia Ternifolia olarak bilinen 3 türünün ticari önemi vardır. Fakat sadece Macadamia Ternifoliakozmaetik sektöründe kullanılırken, diğer 2 türün hem yenilebilme ve hem de yağı açısından değerlendirilebilme özelliği bulunmaktadır. Macadamia bitkisi Avustralya’nın yüksek miktarda üretilip yurt dışına ihraç edilen yenilebilir belli başlı tek bitkisel üründür.

Bu bitki işlenirken, öncelikle nemini düşürülmesi için sert,katı bir yere tohumları bırakması için bekletilir. Daha sonra kabuğunda ufak kırıklar oluşturulur ve değerlendirilmek üzere çıkarılır. Lipid yönünden çok zengin olan bu tohum, protein yönünden oldukça fakirdir. Hiçbir tohumu yenilebilen kuru yemişin sahip olmadığı tekli doymamış yağlara sahiptir. Ayrıca barındırdığı bu yağların yaklaşık %22 si palmitoleic asittir. Bunun yanı sıra Ayrıca %9 protein, %9 karbonhidrat, %2 diyet lifi, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, selenyum, demir, tiamin, riboflavin ve niasin bulunmaktadır. Oleik Asit, linoeik asit, palmitoleik asit, omega 3-6 ve 7 de içermektedir.

Hayvanlar için toksik bir tohum olan macadamia, fazla tüketildiğinde kas titremesi, eklem ağrısı ve ağır karın ağrısı da ortaya çıkabilir. İçerdiği palmitoleic asit sebebiyle kozmetik sektörü için oldukça değerlidir, yüksek antioksidan özelliği özellikle cilt bakımı için yoğun talep görmesine neden olmuştur. Yaş ilerledikçe insan bünyesinde bulunan bu asidin miktarı azalır, bu yüzden ek olarak alınmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu asit sağlıklı bir epidermis dokusu sağlamaktadır. Fakat her cilt bakım ürünü gibi hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Macadamia Yağının Faydaları Nelerdir?

Vücuda Faydaları

 • Antioksidan özelliği vardır

Macadamia yağı içeriğinde yüksek miktarda bulunan ve vücudun bağışıklık sistemini geliştirirken aynı zamanda zararlı maddeleri etkisiz hale getiren selenyum, güçlü bir antioksidan etkisi gösterir.

 • Güneş yanıklarına iyi gelir

Yağ asidi içeriği ve anti inflamatuar etkisi nedeniyle kötü güneş yanıklarını rahatlatma sağlar.

 • Kalp hastalığı riskini önler

Vücutta metabolik süreçleri harekete geçirip, güçlü bir anti tümör faktörü yaratan bir yapıya sahip olduğundan, önemli derecede kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir.

 • Hormonal sistemi düzenler

Sinir sistemini stabilize ederken, üreme sistemini uyarır ve böylece endokrin sisteminin çalışmasını düzene koyar.

 • Hemoroid tedavisine yardımcı olur

Rektum ve anüsdeki damarların şişmesi ve iltihaplanmasından kaynaklanan hemoid genellikle kabızlık, kaşıntı ve kanama gibi semptomlarla sonuçlanmaktadır. Macadamia yağı bu rahatsızlık ve ağrıdan kurtulmak için doğal bir yöntemdir. Bir bez veya pamuk yardımıyla cildi yumuşatmak için doğrudan etkilenen bölgeye uygulanabilir. Anti-inflamatuar etkileri nedeniyle bölgede oluşan kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve şişliklerin tedavisine yardımcı olur.

 • Vücut hücrelerini canlandırır

Macadamia yağında eğer tüketiliyorsa yağ grubu fazla olduğundan, bir çorba kaşığı tüketilmelidir. Bu yağ içeriğinde bulundurduğu vücudumuzdaki hücreleri canlandırmaya yardımcı olan fitokimyasallar, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerden zengindir.

 • Bazı hastalıkların ortaya çıkmasını engeller

İçeriğinde bulundurduğu güçlü antioksidan bileşenler, kanser, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kronik yorgunluk gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltmaya yardım ettiği bilinmektedir.

 • Güneş ışınlarının neden olduğu hasarı azaltır

Macadamia yağının içerisinde bulunan antioksidanlar, çevre kirliliğine, güneşin UV ışınlarına ve oksidasyonu azaltan ve onları sağlıklı bir halde tutan kimyasallara maruz kalmaktan kaynaklanan serbest radikal hasarını azaltmaya yardım eder.

 • Diş ve kemik sağlığı için faydalıdır

İçerisinde dişler ve kemiklerin korunması için gerekli olan K vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda doğal bir antienflamatuar olan macadamia yağı, eklem ağrılarını ve artritin ağrılı semptomlarını azaltmaya yardım eder.

 • Katarakt ve görme kaybı oluşumunu azaltır

Yaşın ilerlemesiyle katarakt gelişimi ve görme kaybını artma olasılığı görülen bir durumdur. İçeriğindeki sağlıklı Omega-3 ve 6 temel yağ asitleri, fitokimyasallar, demir ve antioksidanların birleşimi, gözlerinizi sağlıklı tutmak için yardımcı olur.

 • Vitamin ve mineraller bakımından zengindir

Başta E vitamini olmak üzere, içeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, selenyum, demir, tiamin, riboflavin ve niasin bulundurmaktadır.

Cilde Faydaları

 • Cilde nem verir

Jojoba yağından sonra cildin doğal olarak oluşan sebumuna en uygun yağ olan macadamia, cildin nemlenmesine yardım eder, özellikle kuru ciltler için faydalıdır. Ayrıca yumuşatıcı özelliği olan bir yağdır. Cilt kuruluğu nedeni ile oluşan çatlaklara ve tahrişlere iyi gelir.

 • Temiz içeriklidir

Doğal ve organiktir, aynı zamanda Hipoalerjenik ve komedojenik olmayan bir yağdır.

 • Vücuttaki yaraların iyileşmesine yardım eder

Hücre yenilenmesine yardımcı olan oleik asit içermektedir. Bu asit yara iyileşmesi, yaralar, çizikler ve yanıklar için oldukça faydalıdır.

 • Sebum dengesini sağlar

Doğal bir koruyucu bariyer oluşturan omega 6 linoleik asit içeriği ile özellikle yağlı ciltte sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur.

 • Güneş yanıklarını rahatlatır

İçeriğinde bulunan yağ asitleri ve anti inflamatuar etkisi sebebiyle güneş yanığı olmuş ciltlerde rahatlama sağlar.

 • Güneşten koruma özelliği vardır

Az da güneşten koruma özelliği olan bu yağ, UV ışınlarının ciltte meydana getirdiği serbest radikal hasarını azaltmaya yardım eder. Güneş koruyucu olarak kullanılamaz.

 • Akne ile Savaşır

Güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, akne tedavisinde kullanılabilir. Cildi rahatlatıp iltihaplanmayı giderirken, dokuların gözenekleri küçültmeye yardımcı olur.

 • Sivilce izlerine iyi gelir

Hücre yenilenmesi sağlarken, aynı zamanda hücre yapımını da hızlandırır. Bu sayede ciltteki , sivilce izlerine ve cilt lekelerine iyi gelir.

 • Cilt kızarıklığına iyi gelir

Anormal duygusal semptomlar veya hormon düzensizlikleri sonucunda meydana gelen cilt kızarıklarına düzenli kullanıldığında iyi geldiği bilinmektedir.

 • Cilt Gözeneklerini sıkılaştırır

Bu yağın büzücülük özelliği olduğundan, yağlı cildin kuruması ve cilt gözeneklerinin boyutunu küçültülmesinde oldukça etkili olmaktadır. Böylece kir ve yağ birikiminin daha az olmasını sağlar.

 • Yaşlanma etkilerini azaltmaya yardım eder

Tam bir anti-aging kaynağı olan macadamia, bu özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmaktadır.

 • Cilt tahrişini azaltır

Topikal olarak hassas cilde uygulandığında, iltihaplı, tahriş olmuş veya çatlamış cildin tedavisinde faydalı olmaktadır.

 • Göz altı torbalarını azaltır

Göz altındaki torbalar ve morluklar göz altı cilt dokusunun iltihaplanması sonucunda oluştuğundan, bu iltihapların giderilmesine yardım ederek, torba ve morlukları da iyileştirir.

 • Egzamaya iyi gelir

Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalarına anti-inflamatuar özellikleri sayesinde iyi gelmektedir, ayrıca kızarıklığı ve şişliği giderir, bu cilt rahatsızlarından dolayı meydana gelen ciltte batma hissini yok eder.

Saça Faydaları

 • Kepeği oluşumu engeller

İçerisindeki aktif vitamin ve mineraller sayesinde kepek oluşumunu engellemeye yardım ederken aynı zamanda kafa derisinin de kurumasına engel olur.

 • Saçların dökülmesini azaltır

Saç foliküllerini güçlendirirken, nemini korumasına da yardım eder bu sayede saç kaybını azaltır.

 • Saç uzamasına yardım eder

Yıpranmış ve nem kaybetmiş saçları onarıp, güçlendirirken, aynı zamanda saç oluşumunu da arttırır. Yavaş uzayan saçlar üzerinde oldukça etkilidir.

 • Saçların daha canlı ve sağlıklı olmasına yardım eder

Saçların keratin yapısını güçlendirir, içerisinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde daha canlı, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Macadamia Yağı Cilt Maskeleri

Gençleştirici ve onarıcı özellikleriyle ünlü olan bu mucize yağ, kozmetolojide, özellikle yüzdeki yaşlanma ve solma cildinin bakım araçlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yağ cilde kolayca nüfuz eder ve içerdiği aktif bileşenler, hücreleri ve dokuları karmaşık bir şekilde etkilemeye yardım eder. İçeriğinde bulunan vitaminler, yüz için düzenli olarak kullanıldığında, cildi derinlemesine nemlendirip pürüzsüzleştirerek, düzgünlük ve kadifeyi düzeltirken, kan ve lenfın subkutan akışını olumlu yönde etkiler. Yüz için çeşitli şekillerde maske olarak, ev yapımı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

Cilt Yaşlanmasını Engellemek İçin

Malzemeler

 • Macadamia yağı,
 • Bal
 • Lanolin

Nasıl Uygulanır?

 • Bal ve lanolin sıvıyı bir kase içinde su banyosunda karıştırdıktan sonra çok az kaynar su ekleyin, karışım homojen hale geldikten sonra içerisine çok fazla macadamia yağı ekleyip, iyice karıştırın. Kaseyi su banyosundan çıkarıp, bir karıştırıcıyla dövdükten sonra cilde sürülebilir. Durulanmasına gerek yoktur.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kırışıklıkları azaltmaya yardım eden bu maske, yaşlanma etkilerini geciktirirken, cildi besler.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 15 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulamak için en iyi zamandır.

Kuru Ciltler İçin Maske

Malzemeler

 • Macadamia yağı,
 • İki damla paçuli yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kase içerisinde karıştırılan bu yağlar, homojen bir karışım sağlandığında, tüm cilde uygulanabilir. 15-20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kuru ciltlere nem verirken, sebum dengesini ayarlar. ciltteki solgun ve kuru görüntünün giderilmesine yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 15 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulamak için en iyi zamandır.

Cildi Nemlendirmek İçin

Malzemeler

 • Macadamia yağı,
 • Yumurta sarısı,
 • Bal,
 • Yoğurt,
 • Yulaf ezmesi

Nasıl Uygulanır?

 • Bir çorba kaşığı bal sıvı halde yumurta sarısı ile karıştırıldıktan sonra yoğurttan bir yemek kaşığı eklenmelidir. Sonra içine yulaf ezmesi ve bol miktarda macadamia yağı eklendikten sonra iyice karıştırılmalıdır. tüm yüze uygulandıktan sonra 20 dakika beklenmelidir. Bu süre sonunda, ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildi iyi bir şekilde besler ve yumuşatır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cilde canlılık kazandırır.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 15 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Yağlı Ciltler İçin

Malzemeler

 • Macadamia yağı,
 • Bir damla limon,
 • Lavanta
 • Çay ağacı yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içerisinde iyice karıştırılıp, homojen bir karışım oluştuğunda cildin tamamına uygulanmalıdır. 20-30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildin nemlenmesine yardım ederken, cilt kuruluğu nedeni ile oluşan çatlaklara ve tahrişlere iyi gelir.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Günlük Cilt Bakımı İçin

Malzemeler

 • Macadamia yağı,
 • Bergamot,
 • Gül,
 • Portakal,
 • Limon yağı
 • Ezilmiş posa avokado

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içerisinde iyice karıştırılıp homojen hale getirildikten sonra, tüm cilde uygulanmalıdır. Yaklaşık 20-30 dakika bekletildikten sonra, ılık su ile durulanabilir. Üzerine günlük nemlendirici uygulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildin günlük kaybettiği nemi sağlarken, aynı zamanda cilt bariyerlerinin onarılmasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 3 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Akne, Sivilce ve Siyah Noktalar İçin

Malzemeler

 • Macadamia yağı,
 • Kil

Nasıl Uygulanır?

 • 1 yemek kaşığı kilin içerisine, bolca makademya yağı eklendikten sonra tüm cilde uygulanmalıdır. Kıvamının çok cıvık olmaması için yağ yavaş yavaş eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Uygulandıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika bekletildikten sonra, ılık su ile durulanabilir. Eğer durulandıktan sonra kuruluk hissi oluşursa bölgesel olarak o kısımlara macadamia yağı da uygulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske cilde parlaklık kazandırırken, yağlı ciltlerde sebum artışını baskılamaya yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Macadamia Yağı Saç Maskeleri

Yüksek gençleştirici, canlandırıcı, nemlendirici ve besleyici özellikleri olan macadamia yağı, saç bakımında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Evde bile hazırlanabilecek basit maske tarifleri ile canlı, parlak, gür ve yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin

Malzemeler

 • Katı şekilde Hindistan cevizi yağı,
 • Macadamia yağı,
 • Kuru biberiye yaprağı,
 • 2 yemek kaşığı adaçayı,
 • Şerbetçiotu çiçekleri,
 • Ada çayı yağı,
 • Biberiye yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Küçük bir tencerede su kaynatıldıktan sonra, bu suyun üzerine metal bir kap yerleştirilir ve 5 parça katı Hindistan cevizi yağı konur. Hemen arkasından macadamia yağı eklendikten sonra yağ tamamen eriyinceye kadar beklenir. Daha sonra içine içine ada çayı ve biberiye bitkisinden konur.
 • En son hazır olan yağı süzgeçten geçirilip, içine 10’ar damla adaçayı ve biberiye yağı eklendikten sonra soğuyana kadar beklenmelidir. Soğuduktan sonra yağ, saç diplerine ve saçlara masaj yaparak yedirilmelidir. En az 30 dakika saçta bekletildikten sonra, saç şampuan ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçta meydana gelmiş olan kuruluğu giderirken nemini geri kazandırır. Aynı zamanda saç derisini besler.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan 1 saat önce uygulanabilir.

Kuru Saçlar İçin

Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı,
 • Macadamia yağı,
 • Papatya yağı,
 • Yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm yağlar bir kasenin içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra yağ, saç diplerine ve saçlara masaj yaparak yedirilmelidir. En az 30 dakika saçta bekletildikten sonra, saç şampuan ile durulanmalıdır. Bu yağı fazla yapıp, daha sonradan kullanmak için saklayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçtaki nemi dengelerken, aynı zamanda saça parlaklık ve canlılık verir. Yumuşak olmasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan 1 saat önce uygulanabilir.

Zayıf ve Güçsüz Saçlar İçin

Malzemeler

 • Tatlı badem yağı, Macadamia yağı,
 • Hint yağı,
 • B vitamini ampulü

Nasıl Uygulanır?

 • Yağlar bir kasenin içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra en son içerisine B vitamini ampulü kırılmalı ve yağ, saç diplerine ve saçlara dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirilmelidir. En az 30 dakika saçta bekletildikten sonra, saç şampuan ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçın parlaklığını geri kazandırırken, saç tellerini besler, nemlendirir, güçlendirir ve büyümeyi uyarır.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan 1 saat önce uygulanabilir.

Kepekli Saçlar İçin

Malzemeler

 • Çam terebentin yağı,
 • Macadamia yağı,

Nasıl Uygulanır?

 • Yağlar bir kabın içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra yağ, saç diplerine ve saçlara dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirilmelidir. En az 30 dakika saçta bekletildikten sonra, saç şampuan ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Macadamia yağı saçı besleyip, nemlendirirken, çam terebentin yağı ise kafa derisini kepekten arındırmaya yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan 1 saat önce uygulanabilir.

Yağlı Saçlar İçin

Malzemeler

 • Yumurta akı,
 • Macadamia yağı,
 • avakado yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Yağlar bir kase içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra yağ, saç diplerine iyice ve dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirilmelidir. En az 1 saat saçta bekletildikten sonra, saç şampuan ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçınızın kökünden itibaren ipeksi, yumuşak, parlak ve sağlıklı olmasına yardım eden bu maske aynı zamanda Kafa derinizdeki sebum dengesini de sağlamaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan 1 saat önce uygulanabilir.

Hızlı Saç Uzaması İçin

Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı,
 • Macadamia yağı,
 • E vitamini,
 • B5 vitamini

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm yağlar bir kasenin içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra en E vitamini ve B5 vitamini eklenmelidir. Sonra yağ, saç diplerine ve saçlara masaj yaparak yedirilmelidir. En az 30 dakika saçta bekletildikten sonra, saç şampuan ile durulanmalıdır. Bu yağ kullanılacağı zaman günlük olarak yapılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saç dökülmesini durdurup, saçların daha güçlü uzamasına yardımcı olacaktır.

Ne Sıklıkta Uygulamalı?

 • Haftada 1 düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan 1 saat önce uygulanabilir.

Macadamia Yağı Nasıl Kullanılır?

Gıdalarda kullanılır

Kozmetik sektörünün yanı sıra, gıda sanayinde kek, kurabiye, bisküvi ve hamur işi gibi gıdalara katılarak kullanılır.

Cilde Nasıl Uygulanır?

Doğrudan cilt veya vücuda

Bu yağ haftada birkaç kez olmak kaydıyla doğrudan yüze, özellikle sivilceli, akneli bölgelere veya yara izlerinin üstüne uygulanabilir. Direkt olarak cilde veya vücudunuza sürebilirsiniz.

Bakım ürünlerinin içine

Cilt bakım ürünlerinizin içerisine karıştırarak da kullanabileceğiniz bu yağ, ürünlerin etkisini arttırmaya da yardımcı olur.

Yemeklerde kullanılabilir

Sürülebildiği gibi bu yağ aynı zamanda yenebilir. Yemeklere az miktarda eklendiğinde çeşitli hastalıklara karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Fakat kalori miktarı fazla olduğu için 1 yemek kaşığından fazla kullanılmamalıdır.

Saça Nasıl Uygulanır?

Şampuan, saç kremi gibi ürünlere karıştırılabilir

Günlük kullandığınız saç bakım ürünlerinizin içerisine karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Direkt olarak saça sürülebilir

Bu yağ sade halde temiz cilde ve nemli saça uygulanabilir. Genellikle sorunlu bölgelerine masaj yapılarak sürülmelidir. Saç bakımında ise hem boyalı hem de boyasız saçlara uygulanabilen bu yağ, saç diplerine ve saça boydan boya sürülerek kullanılır. Saç tarafından oldukça hızlı emilir ve etkin bir şekilde nemlendirir.

Başka yağlar veya besinler ile karıştırabilir

Başka yağlar veya bal, yumurta gibi besinler ile birleştirerek, maske şeklinde uygulayabilir ve bir süre beklettikten sonra durulama yapabilirsiniz. Genellikle kepek problemleri için çam terebentin yağı ve tatlı badem yağı ile birlikte kullanılabilir. Bal veya yumurta akı ile karışım olarak uygulandığında da parlak ve canlandırıcı etki göstermektedir.

Macadamia Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm cilt bakım ürünlerinin olduğu gibi macadamia yağının da çeşitli yan etkileri olabilir. Alerjik ve hassas olan ciltlerde alerjik tepkime göstermesine karşın, kullanılmadan önce vücudun ufak bölümünde mutlaka test edilmelidir. Yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde mutlaka kullanımı bırakılıp doktora başvurulmalıdır.

 • Anaflkasi,
 • Dudaklarda şişme,
 • Boyunda aşırı derece kaşıntı
 • Ciltte kızarıklık,
 • Kurdeşen,
 • Alerji,
 • Vücutta tutulan bir yağ olduğundan karaciğer yağlanması yapabilir,
 • Ayrıca kolestrol sorunu olanların yine dahili kullanımdan kaçınmaları gerekmektedir.

Macadamia Yağı Nasıl Yapılır?

Macadamia, Avustralya’ya özgü bir bitkidir ve yağı da bu bitkinin tohumlarının çeşitli işlemlerden geçmesiyle elde edilir. Özel fabrikalarda elde edilmektedir. Evde yapılması mümkün olmayan bu yağ ancak dışarıda çeşitli tedarikçilerden temin edilebilmektedir.

Macadamia Yağı Fiyatı

Macadamia yağını tüm kozmetik marketlerden, süpermarketlerden, aktarlardan ve İnternet sitelerinden temin edebilirsiniz. Fakat İnternet üzerinden mutlaka güvenilir sitelerden alışveriş yapılmalıdır. Sahtesi de oldukça fazla bulunan yağın bilinen markalardan alınmasına dikkat edilmelidir. 50 ml lik şişelerden, 250 ml lik şişelere kadar satışı vardır. 35 TL ila 50 TL arasında satın alacağınız miktara göre değişiklik göstermektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git