Lüfer Kaç Dakikada Pişer ?

Lüfer Kaç Dakikada Pişer ?
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Lüfer kaç dakikada pişer ? Balık eti çabuk pişme özelliğine sahip olan bir ettir. Aynı zamanda çok zahmet gerektirmez ve pratiktir. Çoğu zaman akşam yemeklerimizi süsleyen bir lezzettir. Damak zevkine göre bazen sebzelerle süslenir bazen tek başına kızartması yeterlidir ve daha hafif yemek isteyenler içinse fırında pişirilmesi tavsiye edilir.

Lüfer lezzetti bir balık türüdür. Fırında pişirilen lüfer çok fazla yağa maruz kalmadığı için kalori açısından da daha düşüktür. Fırında pişirildiğinde hem balığın tadı daha çok damağa hitap eder hem de daha çıtır bir lezzet elde ederiz. Lüfer iyice temizlendikten ve tuzlandıktan sonra yağlanmış tepsiye dizilir ve yaklaşık olarak 25 dakika pişme süresi vardır. El hızınıza göre temizlenip pişirilmesi ortalama 35-40 dakikadır.

Eğer yağda kızartarak yemek istiyorsanız içerisi temizlenmiş olan lüferi mısır ununa buladıktan sonra önceden kızmış olan yağın içerisinde yaklaşık olarak 15-20 dakika arası kızartmak gerekir. Bazen bu süre 25 dakikayı da bulabilir. Balığın kokusundan derisinin kızarmasından pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. Fakat bu yöntem lüfer için pek tercih edilmez. Çünkü lüfer etini 30 dakika yağda kızartmak mümkün değildir. Bazen içinin istediğimiz gibi pişmediğini görebilirsiniz.

Her balığın kendince pişme şekli vardır ve bence lüfer için en uygunu fırında pişmesidir. Hem daha sağlıklı hem de daha leziz olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git