Leylak Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

17.10.2017
Leylak Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Doğal yağlar hayatımızın her alanında yer almaktadır. Özellikle bakım ve kozmetik sektöründe çok sık karşılaşırız. Bunlardan biride leylak yağıdır. Kokusuyla, görünüşüyle çok sevilen bir çiçek olan leylak yağı ile de oldukça popülerdir. Zeytingiller ailesinde yer alır, bitki olarak en çok park ve bahçe süslemelerinde görürüz, üretim esnasında çiçeğin kokusundan hiçbir şey kaybedilmez ve direk yağa aktarılır. İçeriğinde ise E grubu izomenik hidrokarbon ve  benzil metil eter bulunur. 19 yüzyılda keşfedilmiştir ve o zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Ana vatanı ise Doğu Asya ve Avrupa’dır. Özellikle rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Yapı olarak okaliptüs yağına benzemektedir çünkü ikiside bitkilerin yapraklarından üretilmektedir. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Leylak Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Mide ve bağırsak sağlığını korur

Çok faydalı olan leylak yağının en bilinen özelliği mide ve bağırsağı koruyor oluşudur. Özellikle mide rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır, Ağrı varsa yatıştırır, şişliği ve hazımsızlığı engeller, yemeklerden sonra oluşan mide kramplarına son verir. Özellikle hazımsızlık sorunu çekenler mutlaka kullanmalıdır çünkü gaz söktürme özelliğine sahiptir. Bağırsakların daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar ve bu sayede tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda mide veya bağırsakta kurt varsa düşmesine yardımcı olacaktır, vücuttaki toksin maddeleri uzaklaştırır, mide ve bağırsak bezlerinin daha rahat çalışmasını sağlar.

 • Doğal bir antioksidandır

Antioksidan vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli bileşenlerden biridir ve leylak yağında bol miktarda bulunur. Bunun dışında antiseptik özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede kişiyi hastalıklara karşı korur, daha sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmasını sağlar, hastalıklara karşı korur. Bu yağı kullandığınız taktirde kolay kolay hasta olmazsınız.

 • Enfeksiyonlarla savaşır

Farklı sebeplerden dolayı farklı yerlerde enfeksiyon oluşumu gözlenebilir. Leylak yağı antifugal yapısı sayesinde enfeksiyonlarla mücadele eder, sorunlu bölgeyi iyileştirir. Özellikle mantar enfeksiyonlarında çok etkilidir. Nerede olursa olsun diğer yerlere bulaşmasını engelleyerek tedavi eder. Mantar oluşumunu engeller. Aynı zamanda iltihaplar üzerinde de oldukça etkilidir. İltihaplı olan bölgeye sürüldüğü zaman kısa sürede iyileştirir.

 • C vitamini bakımından zengindir

C vitamininin vücut için ne kadar gerekli olduğunu söylemeye gerek bile yok. Genelde meyve, sebzelerle alınır ancak doğal yağlarla alarak da ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede bağışıklık sisteminiz de güçlenmiş olur,, yara ve kesik varsa daha çabuk iyileşir. Her anlamda daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

 • Gut hastalığına iyi gelir

Gut hastalığı eklemlerde şişlik, ağrı, hassasiyet, sıcaklık hissi oluşturan bir iltihaplanmadır. Genelde ayak baş parmağında meydana gelir ve hareket kabiliyetini kısıtlar, atakları ise bir anda gelebilir. Gecenin ortasında bir anda ayak parmağı aşırı acıyabilir, yanma hissi oluşabilir. Ataklar tedavi edilmezse zamanla sıklaşır ve daha ağır hal almaya başlar. Leylak yağı belirtilerini en aza indirir ve bu hastalığa çok iyi gelir.

 • Sıtma hastalığına iyi gelir

Bu hastalık kuluçka süresi 7 gün olan, akut ateşli bir hastalıktır ve parazitle enfekte olmuş bir sivrisineğin insanı ısırması ile meydana gelir. Bu parazitler plasmodium cinsidir ve tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı gibi belirtileri vardır ve leylak yağı bu belirtilere çok iyi gelmektedir. Direk tedavi için kullanılmasa da semptomları hafifletir, ataklar varsa onları azaltır. Bu yüzden tedavi aşamasında mutlaka kullanılmalıdır.

 • Bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelir

Solunum yolu rahatsızlıkları arasında bulunan bronşit ve astıma leylak yağı çok iyi gelmektedir. Nefesi açar, daha rahat nefes almayı sağlar. Bunun için buharı çekilebilir. Burunda tıkanıklık varsa onu da açacaktır. Öksürükleri ve gıcıkları da azaltır.

 • Regl düzensizliklerini giderir

Kadınların her ay döngü olarak yaşadığı regl, bazı kişilerde çok sancılı geçebilir. Karın ağrısı ve şişlik bu dönemi zehir eder. Leylak yağı karın bölgesine masaj yaparak sürülürse ağrılara iyi gelir, ayrıca düzensizliği de önler.

 • Ruhsal sorunlara iyi gelir

Stres, depresyon, anksiyete ve kaygı belli bir dönemden sonra hastalık derecesine gelebilir. Bu yüzden mutlaka kişiyi rahatlatacak şeyler bulunmalıdır. Her şeyi kafaya takmaması 1. adımdır, 2. adım olarak eğer çok ciddi bir durum yoksa ilaç kullanmak yerine leylak yağı kullanılabilir. Zihinsel ve ruhsal anlamda kişiyi rahatlatır, kokusuyla düşüncelerin üstündeki kara bulutları siler atar. Ruhsal problemleriniz varsa kullanabilirsiniz, aynı zamanda uyku problemi çekiyorsanız yastığınızın altına veya baş ucunuza koyabilirsiniz, daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 • Motivasyonu arttırır

Eğer bir iş yaparken konsantre olmakta zorluk yaşıyorsanız, motivasyonunuz düşükse leylak yağını kullanabilirsiniz. Motivasyon arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Önemli bir sınava veya toplantıya girmeden önce bileklerinize biraz sürün, size çok iyi geleceğini görebilirsiniz. Heyecanınız varsa onu da alacaktır.

 • Doğal bir ağrı kesicidir

Romatizmal ağrılar, aniden giren kramplar yada en basitinden eklem ve kas ağrılarınız varsa leylak yağı çok iyi gelecektir. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürdüğünüz zaman o bölgeyi rahatlatır, siyatik ağrılarını yatıştırır. Aynı zamanda ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır, ateşi olan kişilerin doğal yollardan terlemesini sağlar.

 • Kabızlığa iyi gelir

Tuvalete çıkma sorununuz varsa kabızlık ile mücadele ediyor olabilirsiniz. Özellikle çok sık katı gıdalarla beslenme ve az su içme kabızlığın başlıca nedenleridir. Leylak yağı mideye ve bağırsaklara iyi geldiği için boşaltım yollarını da rahatlatır ve kabızlığı önler. Kabızlık dışında idrar arttırıcı ve söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

 • İştah açıcıdır

Eğer yediğiniz halde kilo alamıyorsanız, artık zayıflık hastalık noktasına doğru gidiyorsa yada iştahınız kapalı olduğu için az yiyorsanız leylak yağını kullanabilirsiniz. İştah açıcı özelliği bulunmaktadır, bu sayede daha hızlı bir şekilde istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

 • Antiperiyodiktir

Bu demek oluyor ki bazı hastalıkların tekrar tekrar ortaya çıkmasını engellemektedir. Tedavi edilir fakat yeniden görülme ihtimali yüksek olan hastalıklar bulunmaktadır. Bu gibi durumlar için önlem amaçlı leylak yağı kullanabilirsiniz.

 • Kötü kokuları yok eder

Vücutta oluşan kötü kokuları yok etme özelliğine sahiptir. Özellikle ayak kokusuna çok iyi gelmektedir. Bir kova suyun için birkaç damla damlatıp ayaklarınızı içinde beklettiğiniz zaman kokuyu yok edecektir. Antibakteriyel olduğu için kokuya neden olan bakterileri öldürür.

Leylak Yağı Cilde Faydaları

 • Yaşlanma belirtilerini azaltır

Yaş ilerledikçe yüzde ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmeye başlar. Leylak yağı bu belirtileri en aza indirir ve ortaya çıkma süresini uzatır. Bu sürede cildin daha uzun süre genç görünmesini sağlar. Aşağıdan yukarıya doğru, masaj yaparak sürüldüğü zaman sarkmaları engeller ve daha sıkı görünmesini sağlar.

 • Cildi nemlendirir

Kuruluk, döküntü ve çatlaklar cilt yeterli nemi almadığı zaman meydana gelir. Özellikle yetersiz su alımı ve soğuk havalarda oluşur. Kuru cilt nemlendirilmezse egzama gibi hastalıklara dönüşebilir. Losyon ve kremler yerine leylak yağını kullanabilirsiniz. Cildi nemlendirir, yumuşatır ve parlatır.

 • Cildi besler

Cilt beslendiği zaman hastalıklara karşı daha mücadeleci olur ve kolay kolay sivilce, akne gibi sorunlar yaşamaz. leylak yağı cildi besler, daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kimyasal kozmetik ürünleri kullanmadan, içten gelen bir ışıltıya sahip olabilirsiniz. Cilt tarafından kolay emilir bu yüzden yağlı hissi de bırakmaz. Besledikten sonra yorgun görünmesinin de önüne geçer, daha enerjik bir görünüm sunar.

 • Yaraları tedavi eder

Cildin neresinde olursa olsun, yara ve kesikleri iyileştirecektir. Antifugal ve antiseptik özellikleri sayesinde yara üstündeki mikrop ve bakterileri öldürür, kısa sürede leke bırakmadan iyileşmesini sağlar. Ancak açık yaraya sürülmemelidir, fakat enfeksiyon ve iltihap kaptıysa iyileşmesini sağlayacaktır. Eğer ciddi bir yara veya kesikse işe yaramayacaktır, belki tedavinin yanında kullanılırsa hızlanmasını sağlar.

 • Kızarıklıkları alır

Belli bir sebepten dolayı oluşan kızarıklığı alacaktır. Tüm cilt tonunun aynı olmasını sağlayacaktır. Özellikle bir şeyin yan etkisi sonucu oluşan kızarıklıklar için etkilidir.

 • Güneş yanıklarına iyi gelir

Güneş, özellikle öğlen saatlerinde dik geldiği için çok tehlikeli olabilir, bu yüzden güneş kremi sürmeden çıkılmamalıdır. Fakat özellikle beyaz tenliler çok çabuk etkilenir ve yanıklar oluşabilir. Leylak yağı güneş yağını çok kısa sürede yok edecektir, yanık bölgeyi ferahlatacak ve yangıyı yatıştıracaktır.

 • Cilt hastalıklarına iyi gelir

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına çok iyi gelir, bakteriler varsa öldürür ve farklı reaksiyonlar göstermeden iyileştirir. Eğer ciddi bir durum yoksa tek başına bile işe yarayabilir. Ciddi bir durumsa doktor kontrolünde kremle beraber kullanılırsa tedaviyi hızlandırabilir.

 • Cildi derinlemesine temizler

Cilt bakımındaki 1. adım temizliktir. Makyaj ve kir kalıntıları her şeyden önce iyice temizlenmelidir. Bunu doğal yollarla yapmak daha doğru olacaktır. Leylak yağı, cildi derinlemesine temizler ve bakıma hazırlar. Tüm kalıntıları yok eder bu sayede daha sağlıklı olmasını ve nefes almasını sağlar.

Leylak Yağı Saça Faydaları

Leylak yağı cilde ve vücuda ne kadar fayda sağlıyorsa aynı şekilde saça da sağlamaktadır. Pahalı ve kimyasal şampuanlar yerine tercih edebilirsiniz. Doğal oluşu saçlarınıza asla zarar vermeyecektir, bu sayede denemekten bile korkmanıza gerek kalmayacaktır. Kokusu ve faydaları gereği zaten pek çok şampuan ve sabunun içinde yer almaktadır.

 • Saç derisini temizler

Saç bakımında ilk adım hiç şüphesiz temizliktir ancak sadece uçları yada kafayı üstün körü yıkamakla olmaz, saç derisi en önemli adımdır. İyi temizlenmeyen saç derisi pek çok saç probleminin habercisidir. Leylak yağı saç derisini antioksidan ve antiseptik özellikleri sayesinde temizler, bu sayede pek çok hastalığın önüne geçer.

 • Enfeksiyonları iyileştirir

Özellikle mantar enfeksiyonları sadece vücutta meydana gelmez, kafa derisinde de görülebilir. Leylak yağı kafa derisinde oluşan mantarları yok eder, yayılmasını engeller. Bunu yaparken derinin gözeneklerini açar, bu sayede rahat nefes almasını sağlar. Tıkalı gözenekler saçların uzamasını engellediği, kepek oluşumuna neden olduğu gibi mantarlarında 1. sebebidir.

 • Kızarıklık ve kaşıntıyı alır

Saç derisinde farklı sebeplerden dolayı kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilir. Leylak yağı bunları yok eder, daha sağlıklı bir saç ve kafa derisi sunar. Nedeni bakteriler ise öldürür.

 • Saçları besler

Kimse sert ve mat görünümlü bir saça sahip olmak istemez, çünkü dış görünüşümüz için çok önemli bir detaydır. Leylak yağı saçları besler ve nemlendirir, böylece daha parlak, ipeksi ve canlı bir görünüm kazandırır. Saçların kabarmasını engeller, düğüm oluşmadan daha rahat taranmasına yardımcı olur. Nemli saç demek, sağlıklı saç demektir. Beslendikleri zaman kolay kolay kırılmazlar çünkü daha güçlü ve dayanıklı bir hal alırlar. Rüzgar, kirli hava gibi olumsuz şartlar saçlarınıza zarar veremez çünkü leylak yağı koruyucu kalkan görevi görür.

 • Güzel bir koku verir

Leylak yağı çiçeklerden üretildiği için kendine has mükemmel bir kokuya sahiptir, sürdüğünüz andan itibaren saçlarınızı misler gibi kokutur, kimyasal bir sprey kullanmanıza gerek kalmaz. İsterseniz şampuanın içine de damlatabiliriniz. Tüm gün bu koku saçınızda kalır, dışarıya çıksanız ve rüzgarlı bir havaya maruz kalsanız dahi koku hem sizi hemde çevrenizdeki insanları hoşnut edecektir.

 • Saç dökülmesini engeller

Saç dökülmesi çoğu kişinin ortak problemidir. Stres, düzensiz beslenme ve uyku, çevresel faktörler hep saç dökülmesini tetikleyen şeylerdir. Leylak yağı düzenli kullanılırsa saç dökülmesini engeller ve durdurur. Hatta saçların daha hızlı uzamasını sağlar, ince telliyse güçleştirir ve gürleştirir, kolay kolay kopmasına müsaade etmez.

 • Kepekleri yok eder

Hem dış görünüş bakımından hemde kaşıntıya neden olmasıyla oldukça rahatsız edici bir durumdur. Leylak yağı kepek oluşumunu engeller çünkü antibakteriyel özelliklere sahiptir, kafa derisini ve saçları derinlemesine temizler, sağlığını korur. Şampuanınızın içine ekleyebilir veya tek başına kullanabilirsiniz.

 • Saçın beyazlamasını engeller

Cilt için yaşlılık belirtilerini azalttığını hatta yok ettiğini söylemiştim, bu özelliği saç içinde geçerlidir. Özellikle bazı kişilerde genetik olarak çok erken yaşta saçta beyazlar ortaya çıkar. Leylak yağı saçın rengini uzun yıllar boyunca korumasına yardımcı olur, parlatır ve kimyasal boyaya bile gerek kalmaz.

Kil, Cadı Fındığı ve Leylak Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kil
 • Macun kıvamını alabilmesi için yeterli miktarda cadı fındığı
 • 1-2 damla leylak yağı

Nasıl uygulanır?

 • Kili bir kaseye koyun ve macun kıvamına gelinceye kadar cadı fındığı ekleyin
 • Leylak yağını da ekledikten sonra iyice karıştırın
 • Yüzünüze masaj yaparak uygulayın, biraz bekledikten sonra ılık suyla yıkayın

Nasıl fayda sağlar?

 • Kil cilt için oldukça faydalıdır, içeriğinde çok sayıda mineral bulundurur ve antibakteriyel, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Cadı fındığı ise çok bilinmesede tıbbi bakımdan oldukça faydalıdır, tanenler açısından zengindir ve antienflamatuar özellikler sergilemektedir. Tüm bu özellikler çok faydalı leylak yağı ile birleştiği zaman cilt için mükemmel bir maske ortaya çıkar. Günlük nem ihtiyacı karşılanır, cildi derinlemesine temizler ve bakterilerden arındırır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez yeterli olacaktır

Hazırlama süresi

 • Karışımı hazırlama 5, ciltte bekletme 15 dakika sürer

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Gece yatmadan birkaç saat önce daha etkili olur.

Leylak Yağı Nasıl Kullanılır?

Leylak yağı özellikle kozmetik, bakım ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Yaygın bir şekilde losyon, parfüm ve şampuanların içimde tercih edilmesinin sebebi ise mis kokusu ve faydalarıdır. Kullanıldığı yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kokusu için

Leylak yağının kokusu en az çiçekleri kadar güzel ve kalıcıdır, bu yüzden koku sektöründe çok sık tercih edilir. Deodorant olarak kendiniz bile kullanabilirsiniz yada evde oda spreyi olarak kullanabilirsiniz. Bunun için su ile karıştırın ve sprey şişeye koyun, odanızın havasını bir anda değiştirecektir. Uyku problemi çekiyorsanız yada dışarıda iken rahatlamak istiyorsanız yastığınıza, kıyafetinize, bileğinize damlatabilirsiniz.

 • Harici kullanım

Genel kullanım yöntemi budur, suyla seyreltmek dışında badem yağı ve keten tohumu yağı ile de seyreltebilirsiniz.

 • Rahatlamak için

Leylak yağı rahatlatıcı bir kokuya sahiptir, bu yüzden meditasyon ve yoga esnasında etrafa leylak yağı sürebilir ve daha rahat motive olmayı sağlayabilirsiniz. Düşüncelerinizi berraklaştıracak ve belli bir şeye odaklanabilmenizi sağlayacaktır.

 • Dahili kullanım

Harici kullanım dışında dahili kullanımı da bulunmaktadır, ancak evde yapılmadıysa dışarıdan alındıysa üstünde dahile kullanıma uygundur şeklinde bir yazı mutlaka bulunmalıdır. Endüstriyel olarak üretildiyse dahili kullanımı önerilmez. Günde 3-4 damla yeterli olacaktır ve bir fincan suya, çaya yada bala damlatılarak tüketilmesi önerilir. Belirtilen miktardan fazla tüketilirse sağlığa zararlı olabilir.

 • İştah açması için

Yemek yemeden 1 saat önce leylak yağı ve 1 çay kaşığı badem yağını eşit oranda karıştırın. Boyun, kulak arkası ve bileklerinize sürün. Bu şekilde iştahınızın açılmasına yardımcı olacaktır.

 • Kurt düşürmek için

Bağırsak ve midedeki kurtları düşürmek için kullanırken, 1 çay bardağı su, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 damla leylak yağını karıştırın ve için. Kısa sürede etkisini gösterecektir. Günde1 kere tüketmek yeterli olacaktır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için

C vitamini bakımından oldukça zengindir, 1 çay bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı bal ve 3 damla leylak yağı ekleyin, karıştırın ve günde 1 defa tüketin.

 • Kas ağrıları için

1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 5 damla leylak yağı karıştırılır. Diz, kol, bacak, basen, karın gibi ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulanır. 20 dakika beklettikten sonra suyla yıkanır.

 • Yara temizliği için

1 bardak ılık suya 5 damla leylak yağı ve 3 damla çay ağacı yağı damlatılır, iyice karıştırılır. Ardından bir pamuk yardımıyla yaranın üstüne sürülür. Bu işlem yaranın çabuk iyileşmesini sağlar ve iz kalmasını engeller.

 • Güneş yanıkları için

1 çay bardağı suya 5 damla çay ağacı yağı, 5 damla leylak yağı ve 3 damla menekşe yağı ekleyin, karıştırın. Daha sonra tonik gibi pamuk yardımıyla yanığın üstüne sürün, günde 2 defa uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 2 haftada tamamen etkisini gösterecektir.

 • Ağrıları dindirmek için

Temiz bir tülbenti ıslatın ve üstüne birkaç damla leylak yağı dökün. Ardından bezi ağrıyan bölgeye sarın ve dinmesini bekleyin. Düzenli kullanıldığında tüm ağrıları yok eder.

Leylak Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

 • Seyreltilerek kullanılabilir

Leylak yağını cilt bakımında kullanırken su veya başka bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Böylece ağrı yapısı hafiflemiş olur ve diğer yağ etkisinin artmasını sağlar, daha faydalı bir bakım ürünü oluşmuş olur.

 • Masaj hareketleri uygulanmalı

Özellikle yaşlılık belirtilerini azalttığı için masaj çok önemlidir. Çünkü kan dolaşımını hızlandırır ve kırışıklıkları yok eder, bu işlem yaraların iyileşmesi içinde çok önemlidir. Kan dolaşımı hızlanırsa hücre yenilenmesi de hızlanır ve iyileşme hızı artar. Sarkma varsa aşağıdan yukarıya doğru, avuç içinizle masaj yapın ve buna 5 dakika boyunca devam edin.

 • Rahatlamak için

Eğer konsantre ve motivasyon bozukluğunuz varsa, stres ve heyecan altındaysanız, rahatlamak istiyorsanız leylak yağını bileklerinize sürebilirsiniz, tıpkı parfümlerde olduğu gibi kokusu burada daha fazla yayılacak ve etki edecektir. Eğer evde kullanacaksanız, banyoda suyunuzun içine birkaç damla katabilir ve mis kokusuyla rahatlayabilirsiniz, hemde cildinize nüfuz edeceği için daha fazla etkisini gösterecektir.

 • Nemlendirmek için

Bilindiği üzere nemlendirici özelliği de bulunmaktadır. Günlük nemlendirici losyon ve kremleriniz yerine kullanabilirsiniz, yada içlerine birkaç damla ekleyebilirsiniz. Gün içinde istediğiniz zaman sürüp yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz. Özellikle duş sonrasında rahatlatacak ve daha fazla yumuşatacaktır.

 • Güneş yanığı için

Güneş yanığı meydana geldikten hemen sonra kullanmaya başlanabilir, yanık olan bölgeye 3-5 damla damlatılmalı ve masaj yaparak uygulanmalıdır. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman yanığı kısa sürede geçirir. Üstünü bandajla kapamanıza gerek yoktur.

 • Temizlik için

Günlük temizlik rutini için kullanılabilir, bunun için bir pamuk yardımıyla tüm cildinize sürün ve ılık suyla yıkayın. Göze gelmemesini sağlayın. Daha etkili olmasını istiyorsanız kese, cilt fırçası gibi şeyler kullanabilirsiniz.

Leylak Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 • Nemlendirmek için

Saçınıza duştan önce veya direk gece leylak yağı sürebilirsiniz, uygularken kökten uca masaj yapın, hatta her yere nüfuz etmesi için tarak kullanabilirsiniz. Bekleme esnasında duş bonesi ile sarın, ardından suyla durulayın. Bu işlemi düzenli olarak yaparsanız saçlarınız daha nemli, parlak ve yumuşak olur.

 • Kepeklerden kurtulmak için

Şampuanınızın içine katabilirsiniz, böylece her duşta kepek önleyici diye geçen ancak bir işe yaramayan şampuanlar yerine leylak yağının mucizesini deneyebilirsiniz. Direk duşta uygulayın ve beklemeden durulayın.

 • Masaj yaparak uygulama

Saç derisine tam anlamıyla ulaşması gerektiği için masaj adımı çok önemlidir. Parmak uçlarınızla yaklaşık 15 dakika masaj yapın ki tedavi etkisini gösterebilsin.

 • Saçı uzatmak için

Leylak yağı saçı inanılmaz derecede uzatma yetkisine sahiptir, bunu içeriğindeki vitamin ve mineraller ile yapmaktadır. Haftada 2 kere, en az 20 dakika bekleterek saça uygulanabilir. Bu 20 dakika içinde bütün vitaminleri saça aktarılır ve kökten uca beslenir. Dolayısıyla uzatma işlemi devreye girer. Hemde mis gibi bir koku bırakacaktır ve tğm gün o koku saçta kalacaktır. Saç suyla bir araya geldikçe normal salgıladığı yağ oranı azalır bu yüzden dışarıdan ek yağ takviyesi alması gerekebilir. Bu işlemi düzenli uygularsanız, ayda 5 cm uzadığına tanıklık edebilirsiniz.

Leylak Yağı Yan Etkileri

Oldukça faydalı bir yağ olduğunu söyledik ancak ne olur ne olmaz yan etkileri görülme ihtimali de bulunmaktadır, bu yüzden kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle doğal olanların alınması gerekir, satın alırken içeriği dikkatli bir şekilde okunmalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler

 • Leylak çiçeğine alerjiniz varsa kullanmayınız, aksi taktirde kızarıklık, yanma hissi ve şişlik gibi reaksiyonlar gösterebilir. Özellikle hassas ciltlerde görülen bir durumdur, kullanmadan önce bileğinize ufak bir damla damlatın ve değişiklik var mı diye gözlemleyin. Eğer bir değişiklik yaşanırsa kullanmayı bırakın.
 • Harici kullanımdan önce seyreltmeyi unutmayın
 • Kullanım miktarını abartmayın, her şeyde olduğu gibi leylak yağında da abartarak kullanma çeşitli yan etkilere neden olabilir.
 • Kronik bir hastalık yüzünden ilaç kullanıyorsanız yada herhangi bir cilt hastalığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmaya uygun değildir.
 • Bebek ve çocuklarda kullanıma uygun değildir.
 • Oda sıcaklığında ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir.

Leylak Yağı Nasıl Yapılır?

Dışarıdan hazır olarak alabilirsiniz ancak güvenmiyorsanız evde yapımı da mümkündür. Yapım yöntemi, su buharı damıtımıdır. Tek yapmanız gereken malzemeleri temin etmek, gerisi oldukça kolay…

Malzemeler

 • Taze leylak çiçekleri
 • Tülbent
 • Geniş bir cam kase
 • 2 bardak su

Nasıl uygulanır?

 • Cam kaseye tülbent geçirin ve leylak çiçeklerini tülbentin üzerine koyun
 • Daha sonra üstüne suyu dökün, çiçeklerin iyice suyun altında kaldığından emin olun
 • Kasenin ağzını kapatın ve bir gece boyunca bekletin
 • Ertesi gün tülbenti uçlarından tutarak kaldırın, leylaklarda içinde kalsın
 • Kaptaki suyu ise bir tencereye alın ve kaynatın
 • Kaynama işleminden sonra soğumaya bırakın, içine 5 damla gliserin damlatın
 • Karışımı iyice karıştırın ve serin bir yerde muhafaza edin
 • İsteğe bağlı olarak zeytinyağı da ekleyebilirsiniz

Leylak Yağı Fiyatı ve Nerede Satılır?

Leylak yağı aktar, doğal ürünler satan pazarlar ve internet üzerinde satılmaktadır. Doğal içerikli olanın alınması çok önemlidir. Bu yüzden mutlaka içeriği dikkatlice okunmalıdır. Evde yapımı da çok kolay olduğu için leylak bitkisinin çiçeklerini toplamanız yeterli olacaktır. İnternet üzerinden alırken güvenli bir siteden alışveriş yaptığınıza emin olun. Dışarıda satılan leylak yağları distilasyon maserasyon veya soğuk pres yöntemleri kullanılarak üretilir, içeriğinde paraben ve koruyucu benzeri madde bulunmamalıdır, sağlık bakanlığından onaylı olmalıdır.

 • Fiyatı

Leylak yağı genelde 20 ml’lik cam şişelerde satılmaktadır ve fiyatı yaklaşık olarak 20 Tl’dir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.