Lepistesin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Lepistesin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır ?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 6.609 kez okundu.

Lepistesler, bakımı oldukça kolay, eğlenceli ve renkli akvaryum balıklarıdır. Ailenize yeni katılacak yavru lepisteslere hazır mısınız ?

Akvaryumunuz bol bitkili ve büyük ise dişi balığınızı hamilelik döneminde ayrı bir akvaryuma almanıza gerek yoktur. Fakat akvaryum koşullarınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız ve ayrı bir akvaryumunuz var ise balığı strese girdirmeden oraya taşıyabilirsiniz. Bu konudaki en önemli nokta ise balığın aktarılacağı yeni akvaryum özelliklerinin, ana tanktaki değerlere sahip olmasıdır. Aksi halde balığınız olumsuz etkilenecek, hem hamile dişiyi hem de yavru kaybı yaşayabilirsiniz.

Lepistesim Balığım Hamile Mi ?

Lepistes balığınızın hamile olup olmadığını belirlemeniz, balığınızın daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine ve sağlıklı yavrular alma oranınızı arttıracaktır. Olgunluk seviyesine ulaşmış ve üç aylık dişi lepistesleriniz, eğer akvaryumda erkek lepistesler varsa hamiledir. Tankınızda başka lepistesler varsa, hamile olan balığınız ile arasındaki farkı çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Lepistesin Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Hamile bir lepistesin anlaşılabilmesi için en kolay yolu, balığın mide arkasına doğru ve kuyruk altında baktığınızda karanlık bir oluşumun fark edilebilmesidir. Eğer dişi lepistesinizin karnında siyahımsı bir leke görüyorsanız balığınız hamiledir. Hamilelik süreci ilerledikçe bu bölge giderek daha fazla koyu bir hal alacak ve boyutu artacaktır. Gebeliğin sonlarına doğru, dişinin karnı büyüyecek ve karın bölgesinin saydam olmasından dolayı yavru lepisteslerin küçük gözlerini görülebilecektir.

Lepistesin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

  • Solungaçları kısmen açılacak ve daha hızlı solunum yapacaktır. Özellikle doğum öncesi dişinin oldukça telaşlı olduğu görülür.
  • Balığın beslenme alışkanlıkları değişecek, daha çok veya daha az yem yiyecektir. Bu süreç zarfında balık daha sakin ve yorgun olur bu nedenle yem yemiyor diye endişe etmenize gerek yoktur.
  • Genellikle ısıtıcı etrafında veya akvaryumun tek bir bölgesinde kalır. Kendisine doğum için güvenilir bir yer arar ve gizlenmeye çalışır. Eğer akvaryumunuzda balığınızın saklanabileceği plastik ve canlı bitkiler yok ise mutlaka tankınıza gerekli müdahaleyi yapmanız gerekir. Hamile balığınızın doğum sürecini daha rahat ve sağlıklı bir şekilde atlatması ve doğumdan sonra yavru lepisteslerin saklanabilmeleri için oldukça önemlidir.
  • Hamilelik ilerledikçe daha saldırgan veya ürkek olabilir fakat daha çok sakin davranışlar sergilemektedir.
  • Balığın karnı neredeyse yuvarlak bir görünüm alır ve siyahımsı oluşumlar artar.

Dişi Lepistesin Hamile Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim ?

Doğuma 1-2 hafta kalmış hamile lepistes

akvaryum-balıkları-ne-zaman-doğurur

Doğuma yaklaşmış olan hamile lepistes ;

lepistes-baligi-hamile-mi

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git