Lepistes Nasıl Renklendirilir ?

Lepistes Nasıl Renklendirilir ?
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.482 kez okundu.

Lepistes balıkları 1.5 ayda renklenmeye başlarlar. Renklenme durumu balığın beslenme biçimine, su dengesine, ışık sistemine ve seviyesine göre değişir. Yavru bir lepistes balığının sağlıklı büyüyüp gelişmesi için gereken birkaç püf noktası mevcuttur. Yeni doğan lepistes yavruları için en sağlıklı yöntem onların bir yavru tankında büyümelerini sağlamaktır. Bu yüzden yavruların 25 litrelik bir tankta büyümesi uygun olacaktır. Yavrular bu tankta 1.5 ay süreyle büyümeye başlarlar, dişilerde bu süre biraz daha uzayabilir.

lepistes-renklendirme

Yeni doğan yavruların 1-2 gün aç bırakıldıktan sonra günde 4 öğün olmak üzere beslenmeleri gerekir. Balıklarınızı beslerken dikkat etmeniz gerek nokta miktarların ayarlanmasıdır çünkü doğru miktarın üstünde yem verilmesi durumunda yem balıklara fazla gelir ve dibe çöken yemler suyun kirlenmesine sebep olur. Balıkların beslenme düzeni oturduktan sonra akvaryumun aydınlatmasını doğru ayarlamalı ve izleyen süreçte temizliğine dikkat etmelisiniz.

Akvaryumda bolca bitki bulunması, lepisteslerin gelişiminin sağlıklı olması açısından önemlidir. Yeterli süreç geçtikten sonra balıklar gelişimini tamamlamaya başlarken renklenme durumu da gerçekleşir. Lepisteslerin renklenmesi genetik bir olaydır. Yani anne ya da baba ne renkse lepisteslerin alacağı renk de bu çeşitlerden biri olacaktır. Ancak renklerin daha canlı olması sağlanabilir. Bunun için de lepisteslere kaliteli yem vermek yeterli olacaktır. Kaliteli bu yemler içeriklerinin farklı özellikler taşıması sebebi ile lepisteslerin beslenmesi durumunda renkleri daha parlak ve canlı olacaktır. Bunlar dışında en az iki çeşit klasik yem de gerekir. Bu yemlerde renk çeşitleri de önemlidir çünkü balıklar bu yemi tükettiklerinde içlerindeki renk pigmentleri balıkların hücreleri tarafından emilir. Yemleri balıklara yavru iken vermeye başladığınızda renklenmeye % 40 yemlerin etkisi, % 60 genlerin etkisi baskın çıkacaktır. Ayrıca günde 10 saat kadar akvaryuma aydınlatma yapılması durumunda lepisteslerin renkleri daha da canlanacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git