Lepistes Kaç Günde Bir Kaç Tane Yavru Doğurur ?

Lepistes Kaç Günde Bir Kaç Tane Yavru Doğurur ?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 7.685 kez okundu.

Lepistes balıkları, akvaryum hobisine ilk başlayan akvaristler tarafından genellikle çok kolay ve çok fazla yavru alımından dolayı tercih edilmektedir. Bu sevimli küçük balıklar, her ortama rahatlıkla uyum sağlayabilir.

lepistes kaç günde doğurur

Lepistes balıklarının doğum, kuluçka süresi ortalama 23 ila 28 gün arasında değişmektedir. Bazen bu süre 30 güne kadar çıkabilir bazen de 20 güne kadar inebilir.  Ayda bir kez doğururlar ve 150′den fazla yavru alınabilir. Akvaryum şartları, balığın hamilelik süresini doğrudan etkileyebilir. Özellikle sıcaklık, hamileliği etkileyen etkenler arasında ilk başlarda yer alır, fakat balığın hamileliğin başlangıcından beri uygun sıcaklıkta olması gereklidir.

Lepistes balıklarının doğumu başladığında akvaryum sıcaklığı 1-2 derece daha arttırıldığında doğum daha hızlı ve kolay olacaktır. Fakat bazı balıkların doğum süresi 2 saat sürebilirken bazılarının 2 gün de sürebileceğini unutmamak gerekiyor.

lepistes-kac-gunde-bir-kac-tane-yavru-dogurur

Ayrıca akvaryum sıcaklığı, balıkların yaşam sürelerinide ciddi bir şekilde etkilemektedir. 28-29 derecede yaşayan lepistesler yaklaşık 1,5 yıl olurken, 24-25 derecede ise 2,5 yıl olarak gözlenmiştir. Yaşlı ve yetişkin lepistesler ise 22-23 derecede yaşamlarına devam edebilirler. Akvaryum sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğünde, balıkların gelişimleri yavaşlar ve hasta olabilme ihtimalleride artar. Bu nedenle lepistes akvaryumlarında uygun sıcaklık olmalı ve suyun oldukça temiz ve berrak olması gereklidir. Lepistesler, günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere azar azar beslenilebilir. Yavrulama dönemi hariç diğer dönemlerde oldukça uysal ve barışçıl yapıları vardır. Yavrulama döneminde ise erkek lepistesler, dişileri sürekli kovalarlar, onlarla yakınlaşmak isterler.

Lepistes akvaryumlarında, eğer sağlıklı ve düzenli bir şekilde yavru almak istiyorsanız mutlaka dişi ve erkek lepistes oranına dikkat etmelisiniz. Akvaryum içerisinde yer alan erkek lepistes sayısı, dişilerin sayısının 3-4′te biri olmalıdır. Bu sayede yavru verimliliğide artacaktır.

desenli kırmızı lepistes

Erkek ve dişi lepistes balıklarının çiftleşmesinden sonra dişi lepistes balığının hamilelik süresini daha rahat ve strestsiz bir şekilde atlatmasını isterseniz ve ayrı bir doğum için özel akvaryumunuz varsa balığınızı oraya alabilirsiniz. Hamile lepistesin, bir süre içerisinde karnı şişer ve daha sonrasında yavrularını dünyaya getirir.

Lepistes balığınızın akvaryum içerisinde sağlıklı bir şekilde yavru vermesini istiyorsanız ve hamile dişi lepistesinizi akvaryumdan doğum için ayırmak istemiyorsanız, akvaryumunuz kesinlikle bol bitkilendirilmiş olması gerekmektedir. Bu sayede yavru kayıplarıda en aza indirgenmiş olur ve dişi balığınız doğum sırasında strese girmez. Ayrıca yavru lepisteslerde bitkiler arasında kolayca saklanabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git