Lepistes Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Lepistes Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır ?
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.056 kez okundu.

Dişi lepistesler yapı bakımından erkek lepistes olmadan da hamile olabiliyor, ilginç gelebilir fakat olayın aslı şudur ki: Erkek lepistes dişi lepistesi dölledikten sonra 6 ile 8 ay boyunca erkeğe ihtiyaç duymadan doğumunu gerçekleştirebilir. Bu yüzden bir defa çiftleşen dişi balık, erkek balıkların olmadığı bir akvaryumda 6-8 ay boyunca doğum yapabilir. Lepistes balıkları 28 ile 30 gün arasında doğumunu yapar. Peki lepistes balığının hamile olduğu nasıl anlaşılır ?

lepistes-hamilelik-oldugunu-anlama

Lepistes Balığının Hamilelik Belirtileri

Hamile olduğunda erkek balıklar diğer balıkların etrafında dolaşmaya başlar hamile balığa yaklaşmazlar, fakat bu hamilelik süresi yaklaşınca değişir ve hamile balığın etrafında dolaşırlar, çünkü bu sürede dişi balık beyaz bir madde salgılar ve bu salgılanan madde erkek balıkları etrafına çeker. Balığın solunumu çok hızlanır, dişi balık normalden daha fazla şişmiş bir hal alır ve balığa üstten bakınca yanlara doğru genişlediği görülür, iyice şişmiş balık akvaryumun dibine çökebilir, kendini rahat hissedecek yerde durmak ister, erkek balıkların yaklaşımından agresif bir hal sergiler yüzgeçlerini bu esnada hızlı hareket ettirir ve diğer balıklardan uzaklaşma eğilimine girer.

lepistes-hamile-nasil-anlarim

Hamile balığın anüs kısmında kararma gözlemlenir. Doğuma iyice yaklaştığı zamanlar da ise: Balık iyice şişmiş ve sırt tarafında hafif çıkıntı oluşmuş durumdadır. Kıç tarafı iyice kararır ve genelde alt yüzgeçlerine doğru uzanır. Böyle bir durumda 1 veya 2 güne balığın doğum yapacağı anlaşılır. Doğumu yaklaşıp karnı iyice şiştiği zaman, karnı gerildiği için ve şeffaflıktan dolayı lepistes balığına dikkatli bakıldığında yavru balıkların gözleri belli olur. Balık doğuracağı gün epey stresli olur ve solungaçlarını normale göre daha hızlı açıp kapatmaya başlar. Eğer, kıç tarafı dışarı doğru çıkmaya başladığı gözlemlendiği zaman doğumun yakın olduğu kesinleşir, bu durumda ise balık 28 derecelik suda ayrı bir akvaryuma alınmalı diğer lepistes balıkların yavruları yemeleri önlenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git