Lepistes Balığının Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Lepistes Balığının Bakımı Nasıl Olmalıdır ?
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.727 kez okundu.

Akvaryum hobisine ilk başlayanların tercih ettiği lepistes balığı, uygun fiyat ve bakım konusunda kolaylık sağlanıldığını düşünüldüğü için ilk tercih edilme sebeplerindendir. Fakat, lepistes balıkları hassas canlılardır ve doğru bakılmadığı takdirde kolay hastalanıp ölebilirler.

Akvaryum balıkları için öncelikli önemli olan bakım, sıcaklık ayarıdır. Lepistes balıkları için ideal sıcaklık derecesi 25 ile 28 arasındadır ve 30 ve ya 40 litre kadar akvaryum suyu, sağlıklı lepistes ırkları üretmek için uygundur.

beyaz-cizgili-lepistes
İlk olarak hazır su ile bu sıcaklıkta durması balığın sağlığı açısından daha iyidir, daha sonra ki zamanlar da çeşme suyu koyabilirsiniz, sıcaklığı düşürüp, alçaltmak balığın kolay hastalanmasına ve ölmesine sebep olabilir, ısı değerini iyi korumak gerekiyor. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki, lepistes balıkları doğa da sürü halinde yaşarlar, bu yüzden grubun dişi sayısının, erkek sayısından fazla olması lazım. Bu durum erkek lepistes balığının aynı dişi balığın peşinden giderek yorgun düşmemesi içindir, 1-3, 2-3, 3-4 şeklinde erkek ve dişi sayısı olması gerekiyor.

kirmizi-siyah-alev-lepistes

Yavru lepistes balıkları ise, aynı sıcaklık derecesinde küçük bir akvaryum içerisinde bakılmalıdır, akvaryum büyük olduğu zaman, yeme ulaşma aşamasında güçlük çekeceği için hastalanıp ölebilirler. Yem çeşitliliği lepistes balıklarının sağlığı için önemlidir, fakat yemi doğru bir şekilde vermek aşırıya kaçmamak şartıyla. Hem otçul, hem etçil olarak beslenen lepistes balıkları özellikle yavrularına protein bazlı yemler verilmesi gerekiyor bu imkanlar sağlandığı taktirde yavruların renkleri daha canlı olacaktır. Ayrıca bu balık türü doğası gereği bitkili bir alanda yaşamaktadır, bu yüzden akvaryumunda bitki olması onların daha mutlu olmasına ve bununla beraber yavru sayısında artış olmasına katkı sağlayacaktır. Akvaryum da bir ağaç ve Java moss bitkisi bu balık türünü mutlu etmek için yeterli olabilir. Akvaryum suyunu temiz tutmak ve suyu kirli tutmayacak şekilde ihmal etmeden akvaryum suyunu değiştirmek de başlıca bakımlar arasındadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git