Lenf Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Lenf Kanseri Nedenleri ve Belirtileri
24 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 526 kez okundu.

Çağımızın korkutucu hastalıklarındandır kanser neyse ki günümüzde erken teşhis ile tedavi edilmede oldukça yüksek başarılar elde ediliyor. Lenf kanseri de tedavi ile ortadan kaldırılan kanser çeşitlerindendir.

Vücut sistemimizde çok küçük damarlardan oluşmuş ‘’lenfatik sistem’’ denilen bir ağ vardır. Bu ağda ‘’lenf ‘’ adı verilen renksiz bir sıvı taşınır. Lenf sıvısı içinde, vücut bağışıklığını koruyan, hastalıklarla savaşan lenfosit (akyuvarlar) adlı kan hücrelerini bulundurur. Bu geniş ağın bağlantı noktaları vardır. Bu bağlantı noktalarına lenf düğümleri denir ve bu düğümler koltukaltı, ense, kasık, göğüs ve karın bölgesinde yoğunlaşmıştır. Dalak, timüs bezi, bademcikler ve kemik iliği de lenfatik sisteme dâhil organlardandır. Lenfatik sistemin geniş olması nedeni ile lenfoma çeşidi de oldukça fazladır. Görülme sıklığı oldukça yüksek iki türü vardır. Hodgkin lenfoma veya hodgkin lenfoma dışındaki tüm lenfomalar. Hodgkin lenfoma da; lenfatik sistemdeki hücreler büyüyerek diğer organlara yayılır.

lenf-kanseri

Hastalığın sık görülen belirtileri arasında ağrısız bezeler halinde bulunmasına oldukça sık rastlanır. Bu bezeler lenf düğümlerinde oluşur çapı bir cm den büyük olan şişlikler halinde koltukaltı, kasık, boyun bölgesinde ortaya çıkarlar ağrıya sebep olmadıkları gibi çapları gün geçtikçe büyür. Diğer bir belirtisi ise sebepsiz ateşlenmelerdir. Hiçbir belirti yokken vücut ısısı 38 derecenin üstüne çıkar. Geceleri çarşafı ıslatacak kadar yoğun bir terleme yaşanır. Kilo kayıpları o kadar fazladır ki, altı ay gibi kısa bir sürede ağırlığın %10dan fazlası kaybedilir. Lenf kanseri şüphesi taşıyan hasta sürekli yorgun ve halsiz hisseder. Nefes darlığı, kaşıntı ve öksürük nöbetleri de sıkça görülen belirtilerdendir. Bu belirtileri taşıyan hastalar derhal doktora başvurmalıdır. Doktor muayenesi ile ele gelen lenf bezeleri kapsamlı olarak muayene edilir. Kesin teşhis için patolojik inceleme gerekir. Diğer bir teşhis yöntemleri ise kan hücrelerinin incelenmesi, kemik iliği biyopsisi ve radyolojik incelemelerdir. Hastalık 15-30 yaş arası erişkinlerde görüldüğü gibi 55 yaş üstü gruplarda da sıkça görülebilir.

Tedavi yöntemi her hasta için aynı değildir. Tedavi yöntemi belirlenirken; hastanın yaşına, hastalığın ilerleme hızına, hücre tipine, hastalık evresi gibi birçok ölçüte bakılır. Doktor tedavi şeklini ve kullanılacak ilaçları belirlerken bütün bunları göz önünde bulundurur. Hodgkin dışı lenfomaların tedavisinde gerekli görülürse radyoterapi ve kemoterapi birlikte kullanılabilir. Tedavi uygulanırken ilaç tipi ve dozuna bağlı olarak kusma ve bulantı gibi yan etkilerle karşılaşılabilirsiniz. Sizi rahatsız eden her durumu doktorunuza söylemeli yapılabilecekler ile ilgili bilgi almalısınız. Lenf kanseri hastalarında kemoterapiye bağlı olarak saçlarda kısmi ya da tamamen dökülme görülebilir, bu sizi korkutmasın tedavi sonunda bir yıl gibi kısa bir süre içinde saçlarınız eski haline dönecektir. Tüm bu yan etkiler bilinen yan etkilerdir doktorunuz size gerekli bilgiyi verecek ve gözlem altında tutacaktır. Bu tedavilerin sonun da olumlu sonuç alacak ve sağlığınıza kavuşacaksınız. Tıp da gözü korkutan hastalık diye bir şey kalmıyor artık. Günümüz da erken teşhis ve tedavilerle hastalıklar iyileştiriliyor kanser tedavilerinde %80 -90’na varan başarılar elde ediliyor. Yapmanız gereken vücudunuzu iyi tanımak, doktora gitmekten korkmamak ve kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmak. Unutmayınız ‘erken teşhis hayat kurtarır.’ Sağlıklı günler diliyoruz…

Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

En sık belirtileri ise, boyun, koltuk altı, kasık bölgelerdeki lenf bezlerinin ağrısız şişmesi durumuna denir. Belirtileri ise, sebebi bilinmeyen ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik ve diğer belirtiler yer almaktadır. Lenf bezleri teşhisi doktor tarafından konulmaktadır. Çünkü lenf kanseri normal bir grip gibi kendini belirten bir hastalık olduğu için belirtilmesi çok zordur. Bunun için bu tür şikayetleri olan hastalar genelde ilk önce doktor muayenesine tabi tutulmalıdırlar. Daha sonra özellikle koltuk altı, bikini bölgesi ve boyun kısmında aşırı büyüyen bezin doktorun muayenesi ile teşhis konulmaktadır.

Lenf kanseri diğer kanserlere oranla tedavisi daha kolay olan bir sağlık problemidir. Erken teşhis konulması tedavi için avantajlı bir durum haline gelmektedir. Lenf bezleri aşırı şişmesi ile etrafta bulunan kan damarlarına baskı yapmaya başlayabilir. Bu baskı sonucunda kan dolaşımında sorunlar yaşanmaktadır. Kan damarları gibi aşırı şişme gösteren lenf bezleri bacaklarda, ellerde ve diğer bölgelerde karıncalanmaya başlar. Lenf bezlerin aşırı şişmesi ayrıca halsizliğe de neden olmaktadır.

Lenf kanserinin başlıca belirtileri ise, dinlenmekle geçmek bilmeyen halsizlik, öksürük durumu, nefes alıp verirken zorlama, göğüs ağrısı ve iştah kaybı belirtiler arasında yerini almaktadır. İki ve ya üç gün içinde devam eden aşırı uzun süren üşüme, ateş ve kilo kaybı durumunda acilen doktora gidilmesi çok önemlidir. Dediğimiz gibi lenf kanseri için erken tanı kanserin tedavi süreci için etkili olacaktır.

Lenf kanserini etkileyen etmenler ise, altmış yaş ve üstü hastalarda vücutta bezlerin fazla şişmesi kanserin olma riski daha fazladır. Bazı lenf bezleri erkeklerde daha fazla gelişme gösterdiğinden lef kanserinin erkeklerde görülme riski daha fazladır. Etnik köken farkı olarak da lenf kanserinin beyaz ırkın hakim olduğu yerlerde daha fazla görüldüğü saplanmıştır. Zararlı ortamlarda çalışan kişilerde de lenf kanseri görülme ihtimali çok fazladır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde genelde lenf bezleri daha fazla yer aldığından bu durumda da lenf kanserinin riski daha fazla artmaktadır. Lenf kanserinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türün hangilerinin hangi durumlarda ortaya çıktığını doktorunuz sizlere bilgi verecektir. En sık görülen lenf kanseri belirtisi ise lenf bezlerin aşırı şişmesidir. Lenf kanserin tedavi aşaması ise gene doktorun lenf kanserin türünün belirtilmesi ve ona göre bir yol izlenmesi ile gerçekleşecektir. Lenf kanseri her türlü durumda hastada bulunması kolay olan bir kanserdir. Bunun için özellikle kanserin kimlerde görülme olasılığı fazla ise onların kendilerine daha çok dikkat etmeleri önemli bir konu söz konusudur.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git