Lefkoşa Selimiye Camii – St. Sophia Katedrali / Kıbrıs

Kıbrıs’ın en görkemli ibadethanesi olan Selimiye Camii, Kıbrıs Lefkoşa’da yer almaktadır. Cami, 1209 – 1326 yılları arasında Lüzinyan döneminde gotik tarzda inşa edilmiştir. O dönemde katedral olarak kullanılan St. Sophia’ya, Osmanlılar Selimiye Camisi adı vererek camiye çevirmiş, yapıya iki minare, bir minber ile bir mihrap ilave edilmiştir.

İlk olarak katedral olarak kullanılmaya başlanan Lefkoşa Selimiye Camii’nin yapımına 1209 yılında Ayasofya Kilisesi olarak başlanmıştır. Kıbrıs adasını Türklerin alması ile camiye dönüştürülen yapıda üç koridor ve altı yan bölüm yer almaktadır. İçerisinde mezarlık bulunması camiye dönüştürülmüş olan yapının en büyük özelliklerinden biri arasında yerini alır.

Kıbrıs’ın en gösterişli yapısı olan Selimiye Camii, 1373 yılında Cenevizliler tarafından, 1426 yılında ise Memlükler tarafından yağmalanmıştır. Bu camii ayrıca birkaç deprem sonucunda zarar da görmüştür. 1491 yılında oluşan yer sarsıntısı nedeniyle yapının Katedralin doğu bölümü yıkılmış ve yıkılan bölüm Venedikliler tarafından onarılmıştır. Onarım sırasında eski bir Lüzinyan kralının mezarı da ortaya çıkmıştır. Bozulmamış durumda bulunan cesedin başında altın bir taç, tacın üzerinde de altından eşya ile birlikte bazı belgeler bulunmuştur. Orta Çağ Fransız mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu yapı, Fransız mimar ve ustaları tarafından inşa edilmiştir. Katedral, anıtsal bir kapı ile başlar ve bu kapının üzerinde eşsiz bir gotik sanatı olan taş oyma pencereler yer almıştır. Girişin iki yanında bitirilememiş olan çan kulelerin üzerine, Osmanlılar tarafından cami minareler oturtularak kadetral camiye dönüştürülmüştür.

Selimiye Camii St. Sophia Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir?

Nerede: Surlariçi Şehir Merkezinde

Nasıl Gidilir?: Kıbrıs’ın içerisinde yer alan bu nadide eseri görmek isteyenler, hafta sonları da dahil olmak üzere her gün Gazimağusa ve Girne’den Lefkoşa’da yer almış olan terminallere uygun fiyatlarla otobüs yada minibüs ile ulaşabilir.

Kiralık araç ve taksi ile terminallerden camiye ulaşmanız mümkündür. Terminaller şehir merkezine yaklaşık olarak 2 km uzaklıkta yer almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git