Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir ?

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir ?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 416 kez okundu.

Dünya üzerinde birçok alanda kullanılmak üzere, birbirinden farklı yüzlerce yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu yağlardan bir tanesi de lavanta yağıdır. Birden fazla faydası ve kullanım alanı olan lavanta yağının sırası ile faydaları, kullanım alanları, kullanım şekli ve piyasa fiyatına kadar tüm bilgiler aşağıda verilmektedir.

Dediğimiz gibi birçok faydası olan, çoğu konuda klinik olarak kanıtlanmış etkiye sahip bir yağ çeşididir lavanta yağı. Aromaterapi, masaj, alternatif tıp ve güzellik gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Stres, baş ağrısı, soğuk algınlığı, migren, parfüm olarak, saçkıran tedavisinde, hazımsızlık tedavisinde, yüzeysel lekelenmelerden saç dökülmesine kadar birçok konuda faydası mevcuttur.

Lavanta Yağının Baş Ağrısına Faydası

Eğer sık sık baş ağrısı yaşıyor ve bu günlük yaşamınızı etkiliyor ise bunun için lavanta yağını kullanabilirsiniz. Bunun için bileklerinize veya şakak bölgesine birkaç damla lavanta çiçeği yağını masaj yaparak uygulayın. Sadece 5-6 dakika bu yağı solumanız ağrılarınızı dindirecektir.

Lavanta Yağı Parfüm Yapımı

Lavantalı kadın ve erkek parfümü, dünyanın en hoş kokularından birine sahiptir ve lavanta çiçeğinden elde edilir. Aslında bu parfümü sizde evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Fıskiyeli bir şişe içine 50 ml kadar su ekleyin. Daha sonra birkaç damla lavanta yağı ilave edip çalkalayın. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ister vücut losyonu olarak ister oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı Uykusuzluğa İyi Gelir Mi ?

Çoğu insan için hastalık seviyesine kadar ulaşan bir rahatsızlıktır uykusuzluk. Stres, yoğun iş temposu, solunum yolu enfeksiyonları vb gibi nedenler ile uykusuzluk meydana gelmektedir. Vücudun direncinin ve savunma mekanizmasının doğru bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu uyku, eğer koordine bir şekilde düzeni sağlanmaz ise vücutta kalıcı hasarlara bile yol açabilmektedir. Bu nedenle uykusuzluktan kurtulmak için bileklerinize, göğsünüze veya kıyafetlerinize damlatacağınız birkaç damla lavanta yağını kullanabilirsiniz. Aromaterapi için de kullanılan bu yağ ruhunuzu gevşeterek rahat bir uyku sürecine başlamanızı sağlar.

Lavanta Yağı Çatlaklara Ve Cilt Kuruluğuna İyi Gelir Mi ?

Güneş ışınları, yoğun çalışma hayatı, yanlış kullanılan kozmetik ürünler, doğum, kilo kaybı, kilo artışı, genetik faktörler, gebelik süreci vb çevresel faktörler ile vücutta kuruluk ve çatlaklar meydana gelebilir. Buda biz kadınların görselliği için büyük bir tehdit oluşturabilir. Bu nedenle tüm bu etkilerden kurtulmak için lavanta yağını kullanabilirsiniz. Öncelikle bir tatlı kaşığı suya üç damla lavanta yağı ekleyin. Daha sonra çatlak ve kuruluk oluşan bölgelerin üstüne masaj yaparak uygulayın. Günde iki defa yapacağınız bu işlemi iki veya dört haftaya kadar uygulamaya devam edin. Kusurlarınızın zamanla giderildiğini ve bu kürün devamı ile tamamen kurtulduğunuzu gözle göreceksinizdir.

Lavanta Yağının Saç Kırana Faydası

Son zamanlarda insanlarda ortaya çıkan ve görsel olarak tehdite yol açan bir rahatsızlıktır saç kıran. Saçlarda kitlesel dökülme, kaşıntı ve kelleşme ile ortaya çıkar. Kafa üstünde bölge bölge kelliğe rastlanır ve tedavi edilmez ise saçlarınızın geri dönüşümsüz olarak dökülmesine yol açar. İşte tam da bu esnada lavanta yağı devreye girmektedir. Sarımsak yağı, hint yağı ve lavanta yağını birer tatlı kaşığı olacak şekilde, eşit oranlarda karıştırın. Daha sonra bu karışımı kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık bir saat beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. İki günde bir olacak şekilde bu kürü uygulayamaya devam edin. 3 ay boyunca sürdüreceğiniz bu kürün sonunda hem yeni saçlara hemde saçkıran illerinin de son bulmasına şahit olacaksınız.

Lavanta Yağının Saç Dökülmesine Faydaları

Çevresel veya genetik faktörler ile saçlar dökülebilir ve zamanla seyrelebilir. Eğer çözüm bulunmaz ise aynada açılmış başınızı görmek sizi rahatsız edebilir. Çünkü güzelliğin en önemli parçalarından biri de bizim için saçlardır. Bu sorunun çözümü için yapmanız gereken;

 • Bir tatlı kaşığı hint yağı
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı sarımsak yağı
 • Bir tatlı kaşığı lavanta yağını eşit oranlarda karıştırarak bir şişede ışık görmeyen bir ortamda bir gün boyunca bekletiniz. Bekleyen bu yağı saç diplerinize uygulayın. Yaklaşık iki saat boyunca saçlarınızda bekletiniz. Bekleme süresi bittikten sonra durulayınız.

İki günde bir tekrarlayın veya her duş öncesi uygulayın. İlk iki uygulamada saçlarınız dökülmeye devam edebilir fakat korkmayın. Bu karışım içinde bulunan lavanta ve hint yağı ölü saç köklerinin atılmasını sağlar. Böylelikle atılan saçlar yerine sağlıklı kökleri olan saçlar çıkacaktır. Bir aylık düzenli kullanım ile saç dökülmesi duracaktır. Birkaç ay kullanma süresinden sonra yeni saçlarınız çıkacaktır ve buna ek olarak saçlarınız normal hızının üç katı bir hız ile uzayacaktır.

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir ?

 • Saça direkt olarak uygulanır ise bitlenmeyi geciktirir
 • Sedef, egzema, vitiligo gibi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Yaraların üzerine seyreltirelerek veya ovularak uygulanması ile oluşan yara izlerinin zamanla geçtiğine şahit olacaksınız.
 • Çil, akne ve sivilce gibi cilt kusurları gidermek için de kullanılabilir.
 • Soğuk algınlığı, sinüs kapanması, bronşit, grip ve nezle gibi hastalıklar için de kullanılabilir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek immün sistemi olumlu etkiler.
 • Yaşlanma karşıtı olup, yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Alzheimer hastalığının belirtileri ve bulgularını zamanla en aza indirerek daha olumlu sonuçlar meydana getirir. Eğer düzenli kullanılır ise hafıza üzerinde müthiş bir etkiye sahiptir.
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Hipertansiyon hastaları için mucize olarak tanımlanabilir.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.
 • Hazımsızlığı gidererek sık sık meydana gelen şişkinliği giderebilirsiniz.

Lavanta Yağı Fiyatı Nedir ?

Heryerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yağ çeşididir. Fakat bizim önerimiz eczaneler, tescilli kozmetik mağazaları ve güvendiğiniz aktarlar dışında herhangi bir yerden bu yağı temin etmemeniz. Çünkü yurt dışından kaçak getirilen, merdiven altı üretime sahip veya sahte yağlar son zamanlarda oldukça karşımıza çıkar oldu. Özellikle cildinize veya hastalık tedavisinde kullanacak iseniz. Piyasa 7- 40 TL arası bir fiyat aralığı bulunmaktadır. Oldukça uygun ve kolay bulunan bir yağ türüdür.

Lavanta Yağının Zararları Nelerdir ?

 • Hamile veya emzirme döneminde iseniz bu yağı tüketmeniz için doktor tarafından onay almanız gerekmektedir.
 • Ameliyat olacak bir hastaysanız lavanta yağı kullanmamalısınız. Sizde kullanılacak olan anestezik maddeler bu yağ ile tepkime yaparak zarar görmenize neden olabilir. Bu sebepten dolayı kullanmamanız sizin için daha iyi olacaktır.
 • Küçük çocuklara kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez.
 • Antidepresan, Mg değeri yüksek antibiyotikler gibi tesiri yüksek ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız. Çünkü lavanta yağının bazı ilaçların etkilerini arttırdığı yada yan etki etki göstermesine neden olduğu bilinmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git