Lahmacun Kaç Dakikada Pişer ?

Lahmacun Kaç Dakikada Pişer ?
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 337 kez okundu.

Lahmacun kaç dakikada pişer ? Dışarıda yemeye alışık olduğumuz bazı tatlar vardır. Özellikle çocuklar dışarıda yemek yemeye bayılırlar. Mesela bazı hamburger firmalarında yediğimiz hamburgerleri evde yapınca yiyemiyoruz. Dışarıda yeyince daha güzel geliyor herhalde.Lahmacun da bu tatlardan biri. Dışarıda bile her yediğimiz yerde farklı bir tat alıyoruz lahmacundan. Her mekanın lahmacunu güzel olmuyor. Bazı yer sadece soğandan yapıyor sanki , bazı yer ise sadece pul biberden. Her şekilde damak tadımıza uygun olanı yakalamamız zor oluyor.

Evde yapmak ise biraz meşakkatli olsa da bu konuda en garanti yol gibi sanki. Çünkü lahmacunu hangi kalınlıkta istediğimizi , acı miktarını , ne kadar kızaracağını kendimiz belirleyebiliyoruz. Bu sebeple de evde lahmacun yapmak tat olarak daha mantıklı oluyor.

Peki lahmacun yapmanın püf noktaları neler diye soracak olursanız bu da ne kadar pişirdiğinizden, inceliğinden, soğan ve baharat miktarından geçiyor. Hiç birimiz baharata boğulmuş bir yiyecek sevmeyiz. Tabi Hindistan’da değilsek. Kızartma süresi olarak ise on beş dakika oldukça yeterli bir süre. Daha kısası lahmacunu çiğ bırakacak , daha uzunu ise lahmacunu yakacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git