Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kusmaya Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 706 kez okundu.

Midemizde sindirilemeyen besinlerin ve içeceklerin mide sıvıları ile birlikte ağız yoluyla dışarı atılması durumuna bizler kusma diyoruz. Kusmanın nedeni bir virüsten veya rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Bilhassa sindirim sisteminde yer alan mikrop ve bakteriler kusmaya neden olabilmektedir. Ayrıca da soğuk algınlığı, migren, hamilelik, vapur ve araba gibi araçların sürekli ve ani hareketleri, alkol tüketimi ve aşırı yemek yemek mide bulantısı yapabildiği gibi kusmaya da sebep olabilmektedir. Evinizde uygulayacağınız pratik yöntemlerle kusmalarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Özellikle, şayet bir araç içindeyseniz ve mideniz bulanmaya ve hatta kusmaya meyilliyse önceden hazırlayacağınız bir dilim tuzlanmış portakalı yiyerek mide bulantınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca da eğer turunçgillerle arasınız pek yoksa ve tüketmekten yana değilseniz o zaman sizlere tuzlu limon tüketmenizi yada limonu sadece koklamanızı öneririz.

Kusma belki de gündelik yaşamda en çok karşılaştığımız sağlık problemlerinin arasında yer alır. En basit tanımıyla sindirilemeyen besin maddelerinin, mide sıvılarıyla birlikte istem dışı, ağız yolundan dışarı atılmasıdır. Peki, kusmanın bitkisel ve doğal çözümleri var mıdır, varsa nelerdir?

Kusma ve mide bulantısından kurtulmak için kullanabileceğiniz bazı doğal ve de oldukça basit yöntemler vardır. Biz de bu yazımızda sizler için bu yöntemleri araştırıp, derledik. Kusmaya karşı akla ilk gelen çözümdür herhalde nane suyu. Nane yapraklarını kaynatıp, süzerek sıcak çay olarak tüketebileceğiniz gibi nane suyunu limon ve zencefil karışımı ekleyerek de içebilirsiniz. Bu karışımları tatlandırmak için şeker yerine bal kullanmanız hem mide bulantınızı arttırmayacak hem de daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Elma suyu ve zencefil karışımı da kusmaya karşı önerilen, oldukça etkili doğal çözümlerden. Çeyrek bardak elma suyunu ve bir çay kaşığı zencefil tozunu blender da buz ile iyice karıştırın. Ardından oluşturduğunuz karışımı yavaş yavaş tüketin. Üstelik bu karışımı acil durumlar için dondurup daha sonra tüketmek üzere de saklayabilirsiniz. Böyle durumlarda mide bulantısını geçirmek için dondurma gibi tüketebilirsiniz. Türk kahvesi enfes kokusunun yanında her derde deva olması ile de meşhurdur. Mide bulantınıza çözüm olarak da bir çorba kaşığı balı bir tutam Türk kahvesi ve kimyon ile karıştırıp yiyebilirsiniz. Kusmayı durdurmak için ise bir miktar kimyon ve Türk kahvesini sıcak sütün içine karıştırarak sıcak sıcak tüketin. Limon, araç ya da deniz tutmalarına karşı en pratik ve en kolay çözümdür. Sıcak suya birkaç damla limon sıkıp içebilirsiniz. Eğer sıcak su bulmakta zorluk çekiyorsanız limon ya da limon suyu koklamak da aynı sonucu verecektir.

kusmaya-ne-iyi-gelir

Kusma sorunu olan kişilere özellikle zencefil ve fesleğen çayını tavsiye ediyoruz. Karışımızı hazırlamak için bir parça zencefil ve fesleğene 2-3 bardak su ekleyerek kaynatmanız gerekir.  Kaynadıktan sonra ocaktan alarak 10 dakika demlenmesini bekleyerek iyice süzün. Süzdüğünüz bu karışımızı bir bardağın içine alıp içine bir tatlı kaşığı bal ekledikten sonra içebilirsiniz. Özellikle bu çaydan yarım bardak bile içmek kusmalarınıza iyi gelecektir. Ayrıca da bunun dışında birçok kişinin kusma sorununa çözüm bulduğu karanfil ve tarçın çayını sizlere de önerebiliriz. Aynı şekilde 2-3 bardak suya birkaç karanfil ve bir adet kabuk tarçın atıp kaynatmanız yeterli olacaktır. Ocaktan aldıktan sonra demlemesini bekleyip yavaş yavaş içmeniz gerekir. Bu çay sayesinde hem mide bulantılarınız geçecek hem de kusmalarınız artık yavaş yavaş azalacaktır. Kusma sorunu olan kişilere başka doğal alternatifler;

  • Türk Kahvesi: 1 çay kaşığı Türk kahvesi, 1çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı kimyonu iyice karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Ne kadar sizlere lezzetli gibi görünmese de emin olun ki kusmalarınıza oldukça iyi gelecektir. Ama buna rağmen yemekten yana değilseniz o zaman sizlere bir bardak sıcak süte bir tutam Türk kahvesi ve kimyon ekleyerek içmenizi öneririz.
  • Zencefilli Elma Suyu :  Bu kürünüz için yarım bardak elma suyuna bir çay kaşığı toz zencefil ekleyip karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı mikserle bir miktar buzla iyice karıştırıp içmeniz yeterli olacaktır.
  • Nane Limon : Kusma için uygulanan ve en çok başvurulan tarif hiç şüphesiz nane-limon karışımıdır.  Bunun için tek yapmanız gereken nane yapraklarını kaynatıp içine bir dilim limon atmak olacaktır. İsterseniz de bir miktar zencefil de koyabilirsiniz. Elde etmiş olduğunuz karışımın tadı güzel olmadığı için karışımızı tatlandırmak adına bir kaşık baldan yardım alabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git