Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?
8 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 910 kez okundu.

Kuşburnu, bir gül meyvesidir ve bu bitki, 3 metreye kadar uzayabilir. Güzel kokulu beyaz çiçekleri vardır ve çiçek açtıktan sonra yapraklarını dökerek güle benzeyen bir hal alır. Kuşburnu meyvesi, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya’nın ılıman iklimlerinde doğal olarak yetişir. Sağlığa faydalı olması ile bilinen bu bitki sonbahar aylarında toplanır. İçinde bol miktarda C vitamini bulunur. Bu da nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanızı sağlar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Kuşburnu Çayı Neye İyi Gelir ?

Kuşburnu çayı, eklem iltihaplanmalarının giderilmesinde oldukça etkilidir. İltihaplanmalar sonucunda meydana gelen ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir. Kuşburnu çayının içinde bulunan antioksidanlar lösemi ve mide kanseri gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kanser çeşitlerinin yayılmasını önlemek için düzenli olarak kuşburnu çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca, kötü kolesterolün düşürülmesini ve iyi kolesterol seviyesin yükselmesini sağlar. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcı olur. İçinde bol miktarda C vitamini bulunan kuşburnu, sağlıklı bir cilde sahip olmanızı, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini ve sigaranın olumsuz zararlarının önlenmesini sağlar.

  • Kan basıncını düzenler ve romatizma ağrılarını hafifletir.
  • Kanserli hücrelerin yayılmasını önler ve kötü kolesterolü düşürür.
  • Şeker hastalığına karşı korunmanızı sağlar ve içinde bol miktarda C vitamini bulunur.
  • Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.
  • Soğuk algınlığı tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Doğal bir antioksidan özelliği taşır.
  • Cilde parlaklık verir ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı çok iyi bir koruyucudur.
  • İdrar söktürücü olarak da kullanılır.

kuşburnu çayının yararları

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Kuşburnu farklı şekillerde kullanılarak bitki çayı hazırlanabilir. Güzel bir kuşburnu çayı hazırlamak için yarım litre suyun içine 2 yemek kaşığı ezilmiş ve kurutulmuş kuşburnu eklemelisiniz. Ateşin üzerinden alarak 10 dakika beklettiğiniz çayın içine 1 çay kaşığı kuru nane ya da ebegümeci ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Kuşburnu Çayının Yan Etkileri

Kuşburnu çayının herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiş olsa da gebelerin ve emzirme dönemindeki annelerin doktora danışarak tüketmesi önerilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git