Kurugöl Kanyonu – Akçakoca / Düzce

Kurugöl Kanyonu – Akçakoca / Düzce
12 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 808 kez okundu.

Düzce ilinin Akçakoca ilçesindeki Kurugöl köyünde yer alan ve bu köydeki büyük bir bölgeyi kapsamış olan Kurugöl Kanyonu, 2004 yılında mesire alanı olarak, 2011 yılında ise Tabiat Parkı olarak tescil edilmiş olup mutlaka gezilmesi gereken yerler arasına girmeyi başarmıştır. Oksijeni bol miktarda barındıran bu alan, kayın, meşe, gürgen ağaçları ile bezenerek görselliğinin güçlenmesi sağlanmıştır. Kurugöl köyünü geçtikten sonra Kocaeli, Karasu ve Ereğli gibi bölgeleri ayağınızın altında hissedebileceğiniz huzur dolu bu ortam turistlerin uğrak yeri haline gelmeyi başarmıştır.

Köyün ilk adını Osmanlı kaynaklarından öğrenmekteyiz ve bu kaynaklarda köyün ilk adı Kurucagöl olarak geçmektedir. Osmanlı Devleti ‘nin birinci teşkilatlanma safhasında bu bölgede Bolu Sancak Beyliği kurulmuş olup Akçakoca o günkü adıyla Akçaşar on beş bin köylü bir merkez olarak Sancak Beyliğine bağlanmıştır.

1700’lü yıllardan itibaren Kurucagöl çeşitli sebeplerden ötürü terk edilip boşaltılmış ve bu durum bu bölgenin sönmesine neden olmuştur. 1800’lü yıllarda yaşanan 93 harbi yenilgisinin ardından ordunun çeşitli bölgelerden bu bölgeye akın etmiş olması ve ardından yaşanan farklı göçler Kurugöl ‘ün şimdiki nüfusunun oluşmasına neden olmuştur.

Kurugöl, daha önceki zamanlarda koyun kuzeybatı tarafında bulunmuş olan Sarı yayla ve Yaylacık mahallelerini içine alan tek bir muhtarlıktı ve bu mahaller Kurugöl ‘e göçen insanlardan oluşmaktaydı. Ancak 1970 ‘li yıllardan sonra bu mahaller çeşitli nedenlerle Kurugöl ‘den ayrılmıştır.

Neler Yapılır ve Yenir ?

Arkadaşlarınızla birlikte tatil gününüzü eğlenceli bir şekilde geçireceğiniz tabiat parkı olan bu kanyonda kaya tırmanışı, trekking, safari, kampçılık, foto – safiri gibi birçok aktiviteyi gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

Karadeniz Bölge’si sınırları içerisinde yer alması nedeniyle burada en çok tercih edilen yemek karalahanadır. Ayrıca mısır ekmeği, kuru yufkadan yapılan börek ve makarna, çeşitli turşular ile hakiki mercan alabalığı buranın oldukça fazla bilinen yemekleri arasında yerini almıştır.

Kurugöl Konaklama

Köy çevresinde pansiyon tarzı ufak konaklarda kalabileceğiniz gibi köyden birkaç km uzaklıkta bulunan topuk göleti çevresinde yer almış olan birçok konaklarda da kalma şansına sahipsiniz. Bu konaklar arasında en büyük olan ve en çok ilgi gören yer Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisi’dir.

Su kaynakları yönünden oldukça zengin bir alana sahip olan bu bölge, Karadeniz ile kendi bünyesindeki suyunu birleştirmesi sayesinde eşsiz bir görsel yaratmaktadır. Ayrıca Kurugöl nesli tükenmekte olan su ürünlerinin üretiminin yapıldığı bir alan olma özelliğine sahip olup bu bölgede avlanma yasağı vardır.

Kurugöl Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul – Bolu güzergahında ilerleyerek Düzceye varabilirsiniz. Kurugöl Kanyonu, Düzceye 50 km, Akçakocaya 14 km mesafede yer almaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git