Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 529 kez okundu.

Kısaca kuru öksürük;  akciğerlerimizde meydana gelen havanın, şiddetli bir şekilde dışarı atılması olarak tanımlanmaktadır. Kuru öksürük; üst solunum yollarımızda toplanan zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağladığından dolayı faydalı bir refleks olarak da bilinmektedir. Yalnız, kuru öksürük son derece rahatsız edici bir durum olmasının yanında ayrıca da nefes alıp vermemizi zorlaştıran, boğazımızda ve akciğerlerimizde tahrişe sebep olabilen bir öksürük çeşidimizdir. Çoğunlukla alerjik durumların sebep olduğu bu kuru öksürük, bilhassa geceleri nöbetler şeklinde başlamakta ve bu sorunu yaşayan kişilere de büyük sıkıntılar yaşatmaktadır.

Kuru öksürüğe en iyi gelebilecek şey, evde doğal olarak hazırlanabilecek birtakım bitkisel metotlar olduğunu söyleyebiliriz. Kuru öksürüğe, herkes tarafından bilinen ve oldukça etkili olan metotlardan bir tanesi bal ve zencefil karışımıdır. Uygulayacağınız karışımınızın içerisine 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil ve birkaç damla limon suyunu iyice karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Özellikle zencefil nefes açıcı ve balın göğsü yumuşatıcı etkisi ile karışımda iyice birleşerek, kuru öksürüğünüze çok iyi geleceğini sizlerde göreceksiniz. Günde yalnızca 3-4 defa birer tatlı kaşığı alınmanız sizler için yeterli olacaktır. Ayrıca da kuru öksürüğe en az bal-zencefil karışımı kadar güçlü olan kara turp şurubunu da öneririz. Bir tane kara turpunuzun içini iyice oyularak, içini çıkarttıktan sonra turpunuzun içini balla doldurun ve içinden kendi kendine çıkan turp şurubunu tüketerek kuru öksürüğünüzü giderebilirsiniz.

kuru-oksuruge-ne-iyi-gelir-

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürüğe en etkili yöntemlerden bir tanesi de hatmi çiçek bitkisidir. Bu bitki daha çok kaynar suyla demlendikten sonra içilmektedir. Hatmi çiçek bitkisi en iyi kuru öksürük tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ayrıca da bu karışım son dönemlerde su yerine sütle demlenmesinden oldukça bahsedilmektedir. 1 bardak sütünüzün içine 3-4 tane hatmi çiçeği koyup hafif kaynattıktan sonra ılık hale gelen karışımınızı süzerek, içine biraz bal karıştırarak içebilirsiniz.

Özellikle bir bardak salebi sütle kaynatılıp üstüne tarçın ekleyerek, bu karışımı tüketerek hem göğsünüzün yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz hem de öksürüğünüzü giderebilirsiniz. Elmanın birçok faydası bulunduğu gibi kuru öksürüğe de çok iyi gelmektedir. Bir miktar elma kabuğunu bir bardak suda kaynatıp içtiğiniz zaman, kuru öksürüğünüzün hemen geçtiğini sizlerde göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git