Kuru Mısır Nasıl Haşlanır?

Kuru Mısır Nasıl Haşlanır?
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.728 kez okundu.

Kuru mısır nasıl haşlanır ? Kuru mısır buğdaygillerdendir. İklim olarak nemli havayı severler. Çok lezzetli olduğu kadar sağlık açısından da oldukça faydalıdır. İçerisinde birçok vitamin ve minarel bulundurur. Karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda kuru mısır protein ve şekerde de bulunur.

Kuru mısırın birçok faydası var ama en önemlisi kalp hastalıklarına savaş açmasıdır. Günümüzde en çok ölüm sebeplerinden olan kalp krizine karşı direnç gösterip riskini azaltıyor. Çocuğun gelişmesinde de çok büyük role sahiptir. Kötü kolesterolü düşürür, bağırsakları yumuşatıp bağırsak hareketlerini kolaylaştırır, böbrek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor. Cildi daha güzel daha parlak ve tertemiz ediyor. İçerdiği A vitamini sayesinde göz hastalığına da iyi geliyor. Bedeni zehirli olan şeyleri vücuttan uzaklaştırır. Aynı zamanda vücuda enerji verip, zihinde kalmanı sağlar. Kuru mısır birçok yerde kullanılır. Patlamış közde, salatada, haşlanmış olarak kullanılabilir.

Kuru Mısır Haşlama

Öncelikle üstündeki kabuktan kurtulun onu bir güzel soyun. Tencereye bir güzel dizdikten sonra içerisine su ekleyin. Suyun dizdiğimiz mısırların boyunu geçmesi lazım. 2 parmak geçerse yeterlidir. Kuru mısırı kaynamaya bırakın. Tadının daha hoş olmasını istiyorsanız içerisine mısırın püskülünden bir kaç yaprak koyabilirsiniz. Ve onu kaynamaya bırakın. Mısırın püsküllerini ayrı da kaynattığımızda şifa vericidir.  Mısır yağıda besleyici ve sağlıklıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git