Kuru Egzamaya Ne İyi Gelir ?

Kuru Egzamaya Ne İyi Gelir ?
8 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.067 kez okundu.

Egzama ciltte renk farklılığına, pul pul görünüm ve kaşıntı sebebiyle oluşan döküntülü görünüme neden olan deri hastalığıdır. Egzamanın tam nedeni belirlenememiş olmasına rağmen kalıtsal olduğu tahmin edilmektedir. Hava kirliliği, stres, sigara gibi etkenler egzamanın ciddiyetini artırmaktadır. İçinde iltihap ve su bulundurmayan yaralardan oluşan egzamalara kuru egzama adı verilir.

Kuru egzamanın giderilmesine yönelik birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak bir dermatoloğa gidilmeli ve verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Kortizon içeren kremler, antibiyotikler, nemlendirici özelliği ağır basan kremler kuru egzama tedavisinde doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemleri arasındadır.

kuru-egzamaya-ne-iyi

Egzamaya kalıcı bir çözüm bulunamamış olması hastaları değişik ve faydalı bitki kürlerine yöneltmiştir. Faydaları gözle görülür derecede olan bitki kürleri ve yağları mevcuttur. Papatya kremlerinin kuru egzama tedavisinde faydası gözle görülür boyuttadır. Kaşıntı ve kızarıklığı azalttığı gibi , egzamalı bölgenin iyileşmesini desteklemektedir. Papatyaya alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir.
Aloe veranın etli yaprakları su depoladığı için cildi beslemede kullanılabilir. Enfeksiyon riskini azalttığı gibi, iyileşmesi için sürülen bölgede bir katman oluşturarak cildi dış etkilerden korur. Kızarıklık ve kaşıntının geçmesinde etkin rol oynar.

Lavanta yağının cildi sakinleştirici özelliğinin yanı sıra çok iyi bir antiseptik özelliği bulunmaktadır. Cildi rahatlatır, acıyı azaltır ve kaşımadan kaynaklanan yaraların mikrop kapmasına engel olur. Lavanta yağı banyo suyuna damlatılabileceği gibi direk hastalıklı bölgeye yağ inceltilmeden de sürülebilir. Emziren kadınlara kullanımı önerilmez. Kataron yağı, çok güçlü bir iltihap gidericidir. Egzamalı bölgeye günde 3 defa sürülebilir. Kantaron çayı da egzamanın belirtilerini azaltan bir çay olarak kullanılabilir. Meyan kökü kremleri egzamanın etkilerini azaltmaktadır. Kuru egzamadan kaynaklanan kaşıntı, kızarıklık, ağrı gibi belirtileri yok ettiği gözlenmiştir. Beyaz dut kürü de yoğun antiseptik içerdiğinden kuru egzamalı bölgeye gönül rahatlığıyla uygulanabilir. Kına, süpürge otu, ada çayı gibi bitkiler de kuru egzama tedavisinde önerilen bitkiler arasındadır.

Kuru egzama genellikle alerjik başlangıçlı bir deri rahatsızlığı olduğu için bitki kürleri ve yağları uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Cildiniz bu bitkilere tepki gösterip egzamanızı azdırabilirsiniz. Öncelikle bu bitkilere bir alerjiniz olup olmadığı iyice öğrenilmelidir.

kuru-egzmaya-neler-iyi-gelir

 

Cildiniz ne kadar kuruysa bir o kadar yağlı kremler kullanmanız gerekecektir. Yulaf ekstresi içeren kremler veya cildin kendi nemini bağlayan karbamid(üre) kullanabilirsiniz. Ama yine de bunu bir tek deneyerek öğrenebilirsiniz. Çünkü, her cildin kendine özgü bir karakteri var. Ayrıca kullandığınız kremlerin parfüm içerikli olmamasına dikkat etmenizde fayda var.

Cildinizin nemlenebilmesi için yağ banyosunu da önerebilirim. Oldukça basit bir yöntem; 35 derece su dolu küvetin içine 0,5 dl sıvı yağ ekleyip 15 – 20 dakika banyo yapabilirsiniz. Bu yöntemi cilt kuruluğuna göre haftada 2 veya 4 defa uygulayabilirsiniz. Banyoda sabun yerine cilt kremi ya da duş yağı kullanabilirsiniz. Banyodan önce mutlaka cildinizi yıkamanız gerekiyor. Yalnız önemli bir husus var; bu yöntemi cildinizde enfeksiyon varsa ya da çocuğunuzda yüksek ateş mevcutsa uygulamayınız. Bu yüzden evde uygulayacağınız her yöntemi önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

kuru-egzamaya-ne-iyi-gelebilir

Evde uygulayabileceğiniz bir diğer basit yöntem ise ıslak bandaj yöntemidir. Bu yöntem için sadece tubifast bandajı kullanmanız daha verimli olur. Çünkü diğer bandajlar doğal lifli olduklarından yöntemi uygulayacağınız bölgede ki nemin sürekliliğini sağlamaz. Öncelikle tubifast bandajını sıcak su ile ıslatıp gerekli bölgeyi sarın ardından kuru bandajı üzerine sarın; bu yöntem gece kaşınmalarınızı önleyecektir. Doktor gözetimi altında kortizon preparatları veya vazerin`de kullanabilirsiniz.

Egzama henüz hafif düzeydeyse kortizon preparatlarından birinci grupta bulunan kremleri günde 1 – 2 kez sürerek uygulayabilirsiniz. Fakat tedavi eksikliği egzamanın ilerleyiş sürecini etkilemez. Bu yüzden doğru preparatları kullandığınızdan emin olun. Çocuklarda ağırlaştığı zaman grup 2 veya 3`teki kortizon preparatlarından yararlanılabilir. Ümmünomodülatörler diye adlandırılan kortizon katkısız egzama kremlerini de önerebilirim. Tekrar hatırlatmak durumundayım, yukarıda belirttiğim yöntemlerin hiçbirini doktorunuza danışmadan uygulamayın. Çünkü her cilt farklıdır ve farklı uygulamalara, farklı reaksiyonlar gösterebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git