Kuru Barbunya Ne Kadar Haşlanmalı ?

Kuru Barbunya Ne Kadar Haşlanmalı ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 401 kez okundu.

Kuru baklagillerden olan barbunya  Türk mutfağının vazgeçilmez besinlerinden biridir. Dilerseniz barbunyanın mezesini de yapabilirsiniz. Peki, kuru barbunya ne kadar haşlanmalı ?

Barbunya haşlanmadan bir gün önce üzerini kaplayacak şekilde soğuk su da bekletmek gerekir. Ertesi gün öncelikle ön bir haşlama yapılmalıdır. Tencerenin içine kuru barbunyaları koyduktan sonra üzerini üç parmak geçecek kadar su koyup beş dakika kadar kaynatın. Bu şekilde barbunya siyah sularını atmış olur. Bu suyu döküp içine temiz su ekleyip düdüklü tencerenin içine  iki parmak geçecek kadar suyu ilave edin ve içine bir miktar tuz atın bu şekilde kaynatın.

Düdüklü tencerenin düdüğünü indirip altını kısın  ve yarım saat sonra barbunyanın pişmiş olacaktır. Barbunya zeytinyağı ile harika olur size bir tavsiye hanımlar 🙂 Kuru barbunyanın faydaları nelerdir? Barbunya vitamin açısından sağlığa çok yararlı bir besindir. İçerisinde bulundurduğu vitamin, kalsiyum, çinko açısından insan vücudu için çok önemlidir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Çocukların kemik gelişimine yardımcı olur. İçinde bulundurduğu lifler sayesinde tok tutar. Romatizma ağrılarını hafifletir. Kalp krizinin yaşanmasını önler. Mutlaka hafta  bir ocağınızda pişmesi gerekir. Haydi hanımlar kuru barbunya pişirme zamanı gelmedi mi?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git