Kuru Barbunya Nasıl Haşlanır ?

Kuru Barbunya Nasıl Haşlanır ?
3 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 556 kez okundu.

Barbunya hepimizin de bildiği gibi baklagiller ailesinde yer alan bir bitki çeşididir. Bir diğer adı Roma fasulyesi olan barbunya, özellikle mutfağımızda zeytinyağlı yemeğiyle ve pilaki şeklindeki meze çeşidiyle çok rastlanılan bir yemek çeşididir. Peki, kuru barbunya nasıl haşlanır ?

Kuru barbunyayı ilk olarak tıpkı nohutta veya kuru fasulyede yaptığımız gibi temiz bir su ile bir gece öncesinden suya yatırıp haşlanıncaya kadar bekletmek olacaktır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken püf noktalarından birisi haşlarken içerisinde beklettiğimiz su ile değil, temiz bir suyla haşlanmasıdır.

Bir diğer dikkat edilecek püf nokta ise ön haşlama yapılmasıdır. Bunun için bir tencereye elimizdeki barbunya miktarının üzerine 3-4 parmak fazla su koyarak kaynatmak ve 5 dakikalık bir ön haşlama yapmak yeterlidir. Ardından barbunyaları düdüklü tencereye koyduktan sonra üzerini bir kaç parmak geçebilecek kadar su ile doldurup ağzını kapatalım. Aynı zamanda tuzunu da ilave etmeyi unutmayalım. Eğer düdüklü tencere kullanıyorsanız düdüğünü indirdikten 15 dakika sonra haşlandığını göreceksiniz. Fakat normal tencere kullanıyorsanız 30 dakika içinde haşlandığını söyleyebiliriz. Ben daha hızlı olduğu için düdüklü tencere kullanıyorum ama tercih sizin tabi ki..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git