Kurtuluş Savaşı Müzesi – Altındağ / Ankara

Kurtuluş Savaşı Müzesi – Altındağ / Ankara
7 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 647 kez okundu.

Cumhuriyet tarihine ait pek çok esere ev sahipliği yapan Ankara’da bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, 1920’de açılan birinci meclisin bulunduğu bina olup, içinde pek çok eser sergilenir.

İttihat ve Terakki Cemiyetinin locası olarak planlanan yapı daha sonra ilk meclis olarak kullanılmak için yapımına 1915’te başlanmıştır. Ankara taşı ile yapılan duvarlara sahip olan yapının inşası 1921’in sonlarında tamamlanmıştır. 1924’te feshedilen meclisten sonra ikinci meclis kurulup, ilk meclis CHP genel merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müze fikri 1957’de çıkmış olup, 1961’de müze olarak kullanılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Bölümleri

Bina girişindeki büyük koridorun sağında ve solunda odalar bulunur. Odalarda belgeler, tablolar, resimler ve objeler sergilenmekte olup, sağdaki odalarda birinci ve ikinci meclis mebus fotoğrafları bulunmaktadır. Bakanlar kurulu odasında ise Sivas kongresi eşyaları olan başkanlık divanında kullanılan masa ve sandalyeler gibi eşyalar vardır.

Koridorun solunda bulunan ikinci oda encümenler odası olup, mecliste gündemdeki konuların incelendiği yerdir. Erzurum kongresi sırasında kullanılan mühür ve Misak-ı milli belgeler burada sergilenmektedir. Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışını anlatan tablonun bulunduğu bölüm ise şimdiki adı ile kulis olan dinlenme salonudur.

Kurtuluş savaşı dönemine ait tabloların olduğu bölüm ise şeriye encümen odasıdır. Günümüzdeki anayasa komisyonu olan bölümde kanunların yasaya aykırı olup olmadığı incelenir. İdare odasında Mustafa Kemal’in eşyaları ve pek çok komutanın büyük portreleri yer almaktadır.

Meclis toplantı salonunda ise birinci mecliste geçen konuşmalar dinletilmekte olup, değişmeden kalan tarihi dokusu ile oldukça ilgi geçmektedir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Pazartesi hariç, haftanın her günü 09.00 ila 17.00 saatleri arasında meclisi ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaretler ücretli olup, sadece 5 liradır. Öğrenciler ise 2,5 lira ödeyerek girebilir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Fevzi Pasa Mah. Cumhuriyet Bulv. No 1, Doğanbey,06050 Altındağ / Ankara

Telefon: 0 312 310 7140

Nasıl gidilir?: Ulus’ta yer alan müzeye metro ile ulaşmak mümkün. Ulus metro durağında inildiğinde meclise yürüyerek 5 dakikada gidebilirsiniz.

Otobüs için de, Ulus meydan durağında inip, 5 dakika yürüme mesafesi ile meclise varabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git