Kurşunlu Şelalesi – Antalya

Kurşunlu Şelalesi – Antalya

Akdeniz Bölgesi Antalya ili merkez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu şelalesi, 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük göleti birbirine bağlamaktadır. 2 kilometrelik bir kanyonun içinde bulunan bu şelale, park haline 1986 yılında gelmiştir ve ziyarete açılmıştır. 33 hektarlık bir alanın içinde bulunan bu park, içerisinde manzara seyir terasları, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu, tuvalet bulundurmaktadır. Parkın içerisinde hemen hemen her çeşit ağaç bulunmaktadır, fakat özellikle kızılçam hakimdir.

Aynı zamanda ormanın florasında doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları bulunmaktadır. Mersin, alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, sütleğen, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayıt, eğrelti ve sarmaşıklar da bulunmaktadır. Turizmin başkenti olan Anltalya da bulunan bu park, Türkiyenin ve dünyanın hemen hemen her yerinden senede binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Özellikleri

Oldukça zengin bitki topluluğuna sahip olan bu park, aynı zamanda da sağlıklı orman dokusu ile eşsiz bir doğal peyzaj özelliğine sahiptir. Ayrıca Kurşunlu Şelalesi’ne sahip olması nedeniyle de 586 hektarlık bölümü, Tabiat parkı olarak ayrılmıştır. Orman dokusuna kızılçam hakimdir. Bunun dışında doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları bulunmaktadır. Mersin, alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, sütleğen, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayıt, eğrelti ve sarmaşıklar da bulunmaktadır.

Türkiye’nin en uzun ömürlü olan ağaç türleri arasında bulunan bu ağaçların ömrü 1000 yılı aşmakta, boyu 40-50 metreye kadar çıkmakta ve genişliği 2 metreyi bulmaktadır. Su bitkisi olarak da, topalak, su nanesi, kamış(su içi) su avizeleri, iplikli yeşil algler ve nilüferler görülmektedir. Bu tabiat parkı ve şelale bölgesi geniş bir floraya ve faunaya sahiptir. Yaban domuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan, üveyik, sazan, su kaplumbağası, köpek, yılan ve kertenkele gibi bir çok hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Kurşunlu şelalesinin kapasitesi günlük 12 bin kişiye ulaşmaktadır. Ayrıca sahip olduğu temiz hava ve büyüleyici manzarasıyla birçok ziyaretçiyi hem günübirlik dinlenme ve piknik hemde uzun yoldan gelen kalıcı misafirler için cezbedici özelliklere sahiptir. Seyir terasları, oyun alanları, araç parkı ve başka imkanları da ziyaretçilere sunmaktadır. Doğada güzel vakit geçirmek isteyenler için ilk tercih edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Yaz aylarında normal olarak akış hızı biraz daha azalan Kurşunlu şelalesi 4 mevsim akmaya devam etmektedir. Yaz aylarında da coşkulu akmasını sağlamak için DSİ’nin geliştirdiği proje ile Küçük Aksu Barajı’ndan borularla bu bölgeye su getirilecektir. Böylece mevsimlere bağlı olan su azalmalarından şelale daha az etkilenecektir.

İçerisinde piknik alanları, restoran ve kafelerin yanı sıra gözlemeciler, el sanatları standları, deve gezisi işletmesi, hediyelik eşya dükkanları, Kahramanmaraş dondurmacısı ve fotoğraf stüdyosu da bulunmaktadır.

Nerede?

Antalya’nın merkezinde yer almaktadır. Antalya turizmine büyük katkıda bulunan bu tabiat parkı, sahip olduğu doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında günde en az 1500 kişi tarafından ziyaret edilen bu şelale en çok ilgi gören bölgelerden biridir. Şelale 2 km’lik kanyonun içerisinde bulunur ve yürüyüş yolları görülmeye değerdir. Yürüyüş rotaları ahşap platformlar, inişli çıkışlı toprak veya taş patikalar ve tahta asma köprüler bulunan bu tabiat parkında deveye binebilmek de mümkündür.

Gezilmesi Gereken Yerler

Kurşunlu şelalesi ve tabiat parkı sahip olduğu doğal güzellikler ile hem insanları kendine hayran bırakmakta hem de ziyaretçilerine çeşitli aktivite imkanları sağlamaktadır. Muhteşem doğa manzaralarını fotoğraflamak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek veya trekking yapmak için harika bir yerdir. Bu alanda mutlaka görülmesi gereken spesifik noktalar bulunmaktadır, bunlardan bazıları; Lübnan Sediri (Toros Sediri – Katran Ağacı ), köşk ve tarihi su değirmeni mutlaka görülmelidir.

Lübnan Sediri (Toros Sediri  –  Katran Ağacı )

Lübnan Sediri, Türkiye’nin en uzun yaşayan ağaç türlerini bulundurur. Çınar, meşe ve ardıç ağaçlarının ömrü 1000 yılı aşmaktadır. Boyları 40-50 metreye kadar çıkabilen bu ağaçların genişliği ise 2 metreyi bulmaktadır. Tropik iklimi de yetişen bu ağaçlar görkemli bir görünüme sahip ve Lübnan da bolca yetişmektedirler. Son zamanlarda az miktarda kalan bu sedir ağaçları Lübnan bayrağına simge haline gelmişlerdir.

Köşk ve Tarihi Su Değermeni

Emekli Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in yardımı ile milli parklar arasına giren bu park içerisinde küçük bir köşk bulunmaktadır. Burası da bu güzel tabiat parkı içerisinde görülmeden gidilmemesi gereken yerlerden birisidir. Tarihi su değirmeni, yaklaşık olarak 200 sene önce bölgede yaşayan köylüler tarafından tahıl öğütmek için kullanılmıştır, bu tarihi değirmen hala daha kullanılmaktadır. Öncesinde şelale çevresinde 10 adet daha değirmen olduğu bilinmektedir, fakat şimdi diğerlerinden geriye sadece bir örneği kalmış olan bu değirmen, günümüzde tarihi eser niteliğinde bulunmaktadır.

Konaklama ve Yeme-İçme

Kurşunlu şelalesine uzaktan gelen ziyaretçiler için yakınlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Özellikle milli parka 20 km mesafedeki Belek, Antalya bölgesinde her bütçeye uygun fazlasıyla otel, pansiyon, bungalov evler ve kamp yerleri bulunmaktadır. Fakat doğa yapıyı korumak amacıyla Kurşunlu Şelalesi sınırları içerisinde konaklama ihtiyaçlarını giderecek herhangi bir tesis bulunmamaktadır.

Anı zamanda parkın içerisinde yemek yemek için çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır, buralarda bu bölgeye özgü yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Yemek ve içmek konusunda oldukça kaliteli hizmet sunan restoranlar, doğal yapıya uyumlu şeklide hazırlanmış özel tasarlanmış ağaç masalarda ziyaretçilerine ziyafet sunmaktadır.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kurşunlu Şelalesi giriş ücreti 8 TL, öğrenci giriş ücreti ise 4 TL’dir. Şelale içerisinde bulunan yürüyüş parkuru 45 dakikada gezilebilir. Bu tabiat parkı sabah 8 den akşam 7’ye kadar özel günler de dahil olmak üzere haftanın her günü ziyarete açıktır. Kurşunlu şelalesini ziyaret etmek için en uygun mevsim, nisan-aralık aylarının arasıdır. Bu Tabiat parkına özel araçla gelecek ziyaretçiler için giriş bedeli ödendikten sonra otopark hizmetinden ve gezintiye açık olan bütün alanlardan yararlanmak için ekstra ücret talep edilmemektedir.

Nasıl Gidilir ?

Antalya kent merkezinden 22 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu şelalesine özel aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda park alanına kent merkezinden hareket eden toplu taşıma seçeneği de bulunmaktadır. Özel araç ile, Antalya-Aksu kara yolundan gelecekler için, Soğucaksu Köprüsü’nden kuzey istikameti yönünde 7 km’lik bir yol ile ulaşılmaktadır. Antalya kent merkezinden ulaşmak isteyenler için ise, Aspendos Bulvarı ve Serik Caddesi’ni takip ederek Antalya-Isparta yoluna girdikten sonra Kurşunlu Şelalesi tabelaları takip edilerek ulaşım sağlanabilir.

Kurşunlu şelalesine Antalya şehir merkezinden, belediye otobüsleri ve minibüslerle de ulaşım sağlanmaktadır. Saat başı, 524, 524 A, MK80, MK81, 519 nolu belediye otobüsleri ve 230 ve 231 nolu minibüs hatları kullanılarak park alanına ulaşım sağlanabilir. 524 ve 524A numaralı belediye otobüsleri ile hem Düden Şelalesi’ne hem de Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.