Kurşunlu Şelalesi / Antalya

Kurşunlu Şelalesi / Antalya
2 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 961 kez okundu.

Antalya merkezde bulunan görülmeye değer yerlerden biri olan Kurşunlu Şelalesi, akarsuyun oluşturduğu ana şelale, küçük şelalecikler ve gölcükler ile gelenlerin ilgisini çekmektedir.

1986’dan sonra tabiat park haline getirilen şelale ve gölet alanı etrafında piknik yerleri, manzara izleme platformları, oyun parkları, yürüyüş yolları ve otopark alanları bulunur.

18 metre yüksekten dökülen ana şelale ve küçük şelalelerin oluşturduğu 7 göletten oluşan şelale zengin bitki örtüsü ve makiden oluşur. Kızılçamın çoğunlukta olduğu şelaledeki gölcükler 6 metre derinliğinde olup 1600 metrekare alan kaplar. Şelale yabandomuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan gibi hayvanlara ev sahipliği yapar.

Kurşunlu Şelalesinde Gezilmesi Gereken Yerler

Lübnan Sediri (Toros Sediri  –  Katran Ağacı )

Eskiden Lübnan’da çokça yetişen ve bayrağına simge olan sedir ağaçları; çınar, meşe ve ardıç gibi uzun yaşayan ağaç türündendir. 40–50 metre boyu ve 2 metre genişliği ile yaklaşık 1000 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Tarihi Su Değirmeni

200 sene önce yaşamış köylülerin tahıl öğütmek için kullandığı değirmen halen aktiftir. Daha önceleri 10 tane olan değirmenden sadece bir örnek kalmıştır.

Konaklama İmkanları

Şelale etrafında konaklama yeri bulunmayıp, en yakın konaklama yerleri Belek ve Antalya merkezdedir.

Çam ormanları ve fıstık ağaçları ile kaplı Belek, Kurşunlu Şelalesi’ne 20 km mesafededir. Sahil şeridi, orman alanları ve golf sahaları ile Belek oldukça ilgi çekici bir turizm bölgesidir.

Ne Yenir, Ne İçilir ?

İlkbahar ve yaz mevsiminde ilgi çekici olan şelaleye sonbaharda da gidilebilir. Etrafında bulunan restoranlarda farklı et menülerinin yanı sıra balık çeşitlerini de bulabilirsiniz. Yeşillikler içindeki ağaç masalarda doğa manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi Giriş Ücreti

Sadece park yeri ücreti alınmaktadır. Piknik alanlarını kullanmak isteyenler için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Kurşunlu Şelalesine Nasıl Gidilir ?

Araç ile: Antalya merkezden Aspendos Bulvarı ve Serik Caddesini takip ederek Antalya-Isparta yoluna girip, 5 km kadar ilerledikten sonra Kurşunlu şelalesi tabelasını göreceksiniz. Sağa dönerek, Kurşunlu Belediyesi yolunu takip edip şelaleye ulaşabilirsiniz.

Girişte ödenen ücret otopark hizmetini ve gezintiye açık alanları kapsamaktadır.

Otobüs ve minibüs ile: Antalya’nın merkezinden her saat başı kalkan 524, 524 A, 519 numaralı belediye otobüsleri ile 230 ve 231 numaralı minibüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi İletişim ve Telefon Numarası

0(242) 433 22 18

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git