Kurşunlu Camii ve Külliyesi – Eskişehir

Kurşunlu Camii ve Külliyesi – Eskişehir

Eskişehir’de yer almış olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi 16. Yüzyıl Osmanlı Dönemi’ne ait olan ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli bir tarihi yerdir. Tarihi Odunpazarı Evleri’nin yanında yer alan tarihi evler ve külliye birbirini tamamlar nitelikte olup bu yerler gezmeye karar verdiğinizde sizi geçmişe götürecek önemli bir yolculuğa çıkmaya karar vermiş olursunuz.

Eskişehir içerisinde bulunan ve buram buram tarih kokan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 1517 – 1525 yılları arasında Osmanlı vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin mimarı hakkında kesin bir bilgi yoktur ancak Osmanlı mimarlığında adı bilinen ilk mimarbaşı Acem Ali’nin bu külliyenin mimarı olduğu tahmin edilmektedir.

Bu döneme kadar gelmiş olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin içerisinde bulunan bölümler birçok amaç için kullanılmaya devam edilmektedir. Tabhane olarak bilinen kısımda yer almış olan Eskişehir Sanatları Çarşı’sında başta lületaşı olmak üzere hat, tezhip, kilim, gümüş işlemeciliği, halı dokumacılığı gibi el sanatları yapılmakta ve aynı zamanda satılmaktadır. Çarşı içerisinde bulunan sanatçılardan izin alınarak minik atölyelerin içine girip gezebilme imkanına sahipsiniz. Ayrıca Eskişehir Sanatları Çarşısının karşısında yer almış olan Lületaşı Müzesini ücretsiz olarak gezebilme şansınız var.

Lületaşı Müzesi’nde sadece Eskişehir’de bulunan lületaşı ile ilgili bilgi ve işleme şekliyle ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz. Müzede özellikle çok detaylı olarak yapılan lületaşlarından biri olan pipolar oldukça fazla dikkatinizi çekmeyi başaracak ve bu lületaşı sizi kendine hayran bırakacak. Ayrıca bu müzede zaman zaman ücretsiz olarak yapılan kısa ney dinletisi ile günün yorgunluğunu atma şansı bulabilirsiniz. Aynı zamanda Odunpazarı Evleri’ne bakan külliye girişinin sağında Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, solunda ise Cam Sanatları Merkezi yer almaktadır ve her iki bölümde de üretilen birbirinden güzel cam işlemelerinin satışı yapılmaktadır. Özellikle Sıcak Cam Üfleme Atölyesi’nde ziyaretçilerin önünde hazırlanıp satışa sunulan birbirinden güzel ürünlere sahip olma ayrıcalığı yaşarsınız. Son dönemlerin popüler süsleri arasında baş sırada yer almış olan Cam Narları burada cam ustaları tarafından yapılmaktadır.

Odunpazarı Evleri’nin tam karşısında bulunmuş olan Cam Sanatları Atölyesi’nde 6 – 7 sanatçının yaptığı çalışmalar cama adeta yeni ve farklı bir hayat vermiş olmakla birlikte aynı zamanda takı ve aksesuarlar burada bulunmuş olan cam ustaları tarafından yapılmaktadır. Cam Sanatları Atölyesi içinde de 20 ile 100 TL arasında değişen fiyatlarla hediyelik cam ürünleri satın alabilirsiniz. Bu eserler ince bir işçilikle hazırlanmış yüzlerce çeşitle sunulmuş olup bunlar içinde camdan imal edilen eklem bacaklı böcekler oldukça fazla rağbet görmektedir.

Bölümleri

Külliye

Bu külliyede camii, zaviye (medrese), şadırvan, Mevlevi şeyhlerine ait türbe, talimhane, imaret, harem ve iki kervansaray bulunmaktadır.

İmaret

Giriş bölümünden sonra enlemesine atılmış olan dört sivri kemerle desteklenen tonozla örtülü imaret yapısı, vakfiyede bildirilen ambar, yemek salonu ve mutfaktan dolayı bu birim karşısındaki kubbeli aşhane ile birlikte yemekhane yapısı olduğu belirtilmektedir.

Aşevi

İmaret mutfağının batı girişinde yer almış olan aşevinin batı duvarında ocak nişinin bulunduğu noktada anıtsal tutulan bacasıyla bilinmektedir. Ayrıca aşevi, halkın verdiği bilgiye göre 19. Yüzyılın sonlarından itibaren saat kulesi olarak 1960’lı yıllara kadar kullanılmıştır.

Kervansaray

1529 yılından sonra tarihlenmiş olan kervansaray, kesme ve doğal taşın bir arada kullanılmasıyla inşa edilmiş olan, ekseninde mekanı hem derinlemesine hem de enlemesine bölen altı adet paye bulunan tarihi bir yapıdır. Yapı enlemesine on dört bölüme ayırılmış olmakla birlikte bu bölümde her birimi üstü beşik tonozla örtülmüştür. Kervansaray günümüzde nikah salonu işlevi görmektedir.

Şadırvan

1536 yılında Matrakçı Nasuh tarafından çizilmiş olan minyatürde görülmüş olan şadırvanın onarımlar nedeniyle eski görünümünü kaybetmiştir.

Cami

Kubbesi kurşunla kaplı olmuş olmasından kaynaklı olarak Kurşunlu Cami adını alan bu caminin kubbe içi kalem işleriyle süslenmiştir. Kare planlı kubbeyle örtülü, beş bölümlü camide, son cemaat yeri bulunmaktadır, Ayrıca bu cami külliye içerisinde kitabeye sahip tek yapı olma özelliği de taşır. Kesme taş malzeme ile inşa edilmiş caminin, son cemaat yerinde yer almış olan sütunlar ve başlıklarında mermer kullanılmış olmakla birlikte bu yerde klasik dönem özelliği olan sivri kemer ve mukarnaslı sütun başlıklarda yer alır.

Sıbyan Mektebi

Revaklı ve tek mekanlı olan bu mektebin, biri giriş kısmı, diğeri kapalı olmak üzere kubbeyle örtülü iki mekan bulunmaktadır. Taş ve tuğla ile oluşturulan almaşık teknikle yapılmış olan sıbyan mektebinde Bizans dönemine ait devşirme malzemelerde görülmektedir. Sıbyan Mektebi günümüzde kütüphane olarak işlev görmektedir.

Medrese ( Hanikah )

L biçimindeki kubbeli mekana ve hücrelere, kubbeli mekanın önünde yer almış olan merdivenlerden ulaşılan medrese, hanikah ve Mevlevi Asistanesi olarak da anılmaktadır. Yenilemelerle, avluya bakan kuzey cephe boyu revak, destek ve örtü elemanlarıyla yenide inşa edilmiş olan medresenin semahane olarak kullanılan bölümünde kuzey cephe sivri kemerli bir evyan niteliğine büründürülmüştür. Medrese günümüzde Lületaşı Müzesi olarak işlev görmektedir.

Tabhane

Hanikah yani medrese ile aynı düzlemde olan camiye paralel olarak gelişen ve vakfiyede yer almış olan misafir odaları için en uygun yer olarak görülen tabhanenin Mevlevihane’nin harem kısmı olarak kullanıldığı da ileri sürülmektedir. Birbirine eş büyüklükte dört kubbeli mekan ve önünde bulunmuş olan revah ile hanikahla görsel bir bütün oluşturur.

Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kurşunlu Camii Paşa Mahallesi / Eskişehir

Nasıl Gidilir?: Atatürk Lisesi durağından geçen tramvaylar, otogar ve SSK çalışmakta olup otobüslerin çoğu da Atatürk Lisesi ve duraklarını kullanmaktadır. Bölge Eskişehir ulaşımında önemli bir aktarma merkezi olmasından dolayı bu bölgeye ulaşım oldukça kolaydır ve külliyeye ulaşım için Odunpazarı Evleri arasından geçmek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.